Trump: Čína se snaží, abych se znovu nestal prezidentem

Americký prezident v exkluzivním rozhovoru pro britskou tiskovou agenturu Reuters mimo jiné prohlásil, že způsob, jakým se Čína postavila k pandemii koronaviru, svědčí o tom, že se snaží zabránit, aby se znovu stal prezidentem USA.
Donald Trump
Donald Trump
foto AP

reklama

Americký prezident je často obviňován, především ze strany demokratů, že nejednal dostatečně rychle a včas, aby ochránil zemi před šířením koronaviru. V rozhovoru, který se konal v Oválné pracovně v Bílém domě, přenesl vinu na Čínu, která podle něj měla světu dát mnohem dříve na vědomí existenci koronaviru.

Agentura Reuters k tomu poznamenává, že Trump nyní shromažďuje řadu obvinění vůči Číně. Ta podle něj měla svým jednáním zavinit smrt více než 60 tisíc Američanů a uvrhnoula americké hospodářství do hluboké recese. Navíc svým postojem k pandemii měla podle něj ohrozit jeho naděje na další čtyřleté prezidentské období.

Čína podle Trumpa dělá vše pro to, aby volební souboj prohrál a věří, že Peking si přeje, aby jeho demokratický protivník Joe Biden volby vyhrál. Trump si myslí, že tím Peking hraje na to, aby se zmírnil tlak, který on vyvinul na Čínu v otázkách obchodu a dalších záležitostech. Údajně čínská strana využívá ovlivňování veřejného mínění a snaží se vzbudit dojem, že v otázce koronavirové pandemie je v tom nevinně. Navíc došlo podle Trumpa k tomu, že obchodní dohoda, kterou se mu podařilo se Si Ťin-pchingem uzavřít, byla pandemií pro USA značně negativně narušena.

Na otázku, jak chce vůči Číně jednat, odpověděl, že teprve zkoumá, k čemu všemu při pandemii došlo. „Mám na výběr mnoho možností, jak mohu zasáhnout,“ řekl Trump.

Trump chce ve třech fázích otevřít ekonomiku

Trump chce ve třech fázích otevřít ekonomiku. V USA je bez práce 22 milionů lidí

Agentura Reuters ke svému rozhovoru připojuje prohlášení vysoce postaveného amerického vládního úředníka, který pod podmínkou anonymity sdělil, že neformální „příměří“ ve válce slov, které americký a čínský prezident mezi sebou koncem března uzavřeli, je nyní definitivně pryč.

Donald Trump a Si Ťin-pching si slíbili, že jejich vlády udělají vše, aby v otázce koronaviru spolupracovaly. V posledních dnech ale pokračuje neustálá ostrá slovní výměna vzájemných obvinění a odpovědí na ně. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang již reagoval na Trumpův rozhovor prohlášením, že Čína nemá naprosto žádný zájem vměšovat se do amerických voleb: „Doufáme, že Američané nebudou Čínu zatahovat do své volební politiky.“

Dále zdůraznil, že Čína je obětí pandemie a nikoli jejím spoluviníkem. „Spojené státy by si měly uvědomit, že jejich nepřítelem je virus, nikoli Čína,“ dodal mluvčí Keng.


 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!