Trump se diví: K čemu tolik plicních ventilátorů?

Donald Trump nemohl uvěřit, že guvernér státu New York požaduje až 30 tisíc plicních ventilátorů pro region mohutně zasažený epidemickou vlnou koronaviru.
Deborah Birxová, koordinátorka pandemie koronaviru
Deborah Birxová, koordinátorka pandemie koronaviru
foto AP

reklama

„Myslím si, že spousta čísel, která se teď různě uvádí, je prostě nafouknutá, než jakou skutečnost přestavují,“ řekl Trump a dodal: „Nevěřím, že je zapotřebí 40 000 nebo 30 000 plicních ventilátorů... Zajdete do velké nemocnice a budou tam mít dva. A teď najednou se mluví o tom, zda jich objednat 30 000?“ Takto mluvil americký prezident s moderátorem Seanem Hannitym v televizním vystoupení pro Fox News.

Přitom právě New York se v současnosti stal epicentrem řádění koronaviru a zdejší katastrofická situace plní obsahem nejen americká média. Newyorské nemocnice se snaží udržet krok se stále větším počtem pacientů a omezenými zásobami včetně masek, plášťů a plicních ventilátorů.

Vchod do urgentního příjmu jedné nemocnice v New Yorku

New York očekává miliony nakažených koronavirem: Schází lůžka i přístroje, do služby jsou povoláváni lékaři v důchodu

Zatím jsou informace z USA zmatečné. Lékařka Deborah Birxová, koordinátorka pandemie koronaviru pro americkou vládu, se včera snažila uklidnit situaci, když prohlásila, že New York má dostatek plicních ventilátorů, aby uspokojil své současné potřeby, neboť jsou místa ve státě, kde ventilátory jsou, ale není tam tolik případů nákazy. „Je to důležité, že máme přes tisíc nebo dva tisíce plicních ventilátorů, které ještě nebyly využity,“ dodala Birxová. Velmi se zlobila na to, že je ve světě vytvářeno mínění, že jsou pacienti, kterým není možné pomoci plicními ventilátory. „V USA prozatím nenastala situace, kdy bychom měli mezi sebou takto diskutovat,“ doplnila své vyjádření hlavní americká koordinátorka pro pandemii.

 

 

Čtvrteční slova z Bílého domu Donalda Trumpa a koordinátorky jsou zřejmou reakcí na prohlášení guvernéra státu New York Andrewa Cuoma, který v úterý požadoval třicet tisíc plicních ventilátorů. Guvernér byl rozčílen tím, že namísto slibovaných čtyř tisíc dostal jeho stát z federálních zásob pouhých čtyři sta ventilátorů. Na tiskovce Cuoma řekl na adresu Trumpa: „Prezident říká, že je to válka… Tak se chovejte, jako by to byla válka!“ K tomu dodal: „Vyberete 26 000 lidí, kteří zemřou, když jste poslali jen 400 ventilátorů.“

USA omezí přeshraniční pohyb se sousedními státy

USA a Mexiko jednají o omezení pohybu přes hranice. Ministr zahraničí Mike Pompeo ve čtvrtek řekl, že se svým mexickým protějškem Marcem Ebrardem jednají o omezení cestování za účelem nešíření infekce koronaviru. Dnes má být vydáno prohlášení o omezení cest přes americko-mexickou hranici. Zdroje z Bílého domu uvedly, že podobná omezení zavedou Spojené státy a Kanada. Obě země by se měly dohodnout přijmout opatření na svých hranicích.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!