USA plánují proti Číně další sankce. Svádí je na koronavirus

Bílý dům začal formulovat dlouholetý plán, jak na více frontách zavést sankce vůči Číně. Zdůvodňuje to vyvoláním pandemie koronaviru.
USA a Čína velcí rivalové
USA a Čína velcí rivalové
foto CNN

reklama

S informací přichází web CNN, který se odvolává na zdroje z americké administrativy a upozorňuje, že v Bílém domě si přejí použít rozmanité prostředky, jak Čínu zasáhnout. Toto úsilí by mělo jít ještě dále než bylo Trumpovo obviňování Číny, že usiluje o jeho neúspěch ve volbách. Mezi nově plánovanými kroky proti Číně jsou sankce odmítnutí splátek amerického dluhu, uplatnění nové americké obchodní politiky a snaha vysvětlit světu, že je to Čína, kdo stojí za současnými problémy.

„Jedná se o to, že musíme nastartovat ekonomiku a musíme být v tom velice obezřetní,“ řekl pod podmínkou anonymity pro CNN pracovník Bílého domu a dodal: „Najdeme již způsob, jak Pekingu ukázat, že jeho jednání je trestuhodné.“

Web CNN dále informuje z dalších svých zdrojů o situaci v USA, kde se zpravodajské služby dostaly pod velký tlak vyšších úředníků Bílého domu, kteří požadují, aby se zjistilo, zda virus mohl z laboratoře v čínském Wu-chanu uniknout.

Americká zpravodajská komunita (United States Intelligence Community – IC) vydala bezprecedentní prohlášení k úniku viru, že je nyní k dispozici nepřeberné množství informací, což se běžně v době jakékoli krize stává, kdy informační zdroje narůstají. „Budeme i nadále sledovat, zda k nákaze došlo na podkladě kontaktu s infikovanými zvířaty, nebo zda to byl následek nehody laboratoře ve Wu-chanu,“ uvádí se v prohlášení americké zpravodajské komunity.

Donald Trump

Trump: Čína se snaží, abych se znovu nestal prezidentem

Americká vláda se neustále zabývá teorií, že virus pochází z laboratoře. Zatím to nikdo nedokázal potvrdit. Začátkem měsíce náčelník generálního štábu amerických ozbrojených sil Mark Milley uvedl, že váha důkazů naznačuje, že virus je přírodního původu. „V tomto bodě je to neprůkazné a zdá se, že převažující důkazy naznačující, že původ je přírodní. Ale jistě to nevíme,“ uvedl čtyřhvězdičkový generál Milley.

CNN americké plány vůči Číně nakonec komentuje slovy: „Konfrontace narůstá, jak se obě strany (USA a Čína) snaží využít současné roztříštěné geopolitické situace otřesené pandemií.“ Podle CNN je úmysl USA průhledný, a to přerušit obchodní řetězec, ve kterém dominuje Čína. Pochopitelně roste napětí, které má dopad na globální politiku a ekonomiku.

Co je z plánů zatím jasné, to ve středu vyzradil ministr zahraničí Mike Pompeo: „Musíme to dobře načasovat.“

 


 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!