V Británii se objevují případy těžce nemocných dětí s příznaky podobné COVID-19

V Británii jsou praktičtí a dětští lékaři upozorňováni na poslední tři týdny zvyšující se případy vzácného a nebezpečného multisystémového zanětlivého onemocnění u dětí všech věkových skupin, které vyžaduje hospitalizaci na intenzivní péči. Podle odborníku by to mohlo souviset s pandemií koronaviru.
Matka a dítě - ilustrace
Matka a dítě - ilustrace
foto CNN

reklama

V několika britských městech bylo na intenzivní péči hospitalizováno několik dětí s podobnými příznaky, které se objevují při toxickém šoku. „U některých dětí se projevila nemoc se septickým šokem nebo vyrážkou podobnou té, která je typická pro Kawasakiho chorobu,“ uvedla Nazima Pathanová z intenzivní péče v Cambridge.

Všechny měly vysokou teplotu, nízký krevní tlak, vyrážku a potíže s dýcháním. U některých se navíc objevila bolest břicha, zvracení, průjem a v nejvážnějších stavech i zánět srdce. Společnost britských lékařů intenzivní péče (PICS) vydala výstrahu před nárůstem takto nemocných dětí nejdřív pro severní Londýn, v neděli ji ale rozšířila pro celou Británii. Navíc podle organizace může vše souviset s probíhající pandemií koronaviru.

Koronavirus

KORONAVIRUS ON-LINE: Při testování imunity chybí děti, nakažených dál přibývá pozvolna

Italský dětský kardiolog Matteo Ciuffreda uvedl pro agenturu Reuters, že lékaři ve městě Bergamo viděli od konce března nejméně 20 dětí mladších 9 let se závažným vaskulárním zánětem, což je šestkrát více, než by očekávali za rok.

On sám měl v péči devítiletého chlapce, který s příznaky Kawasakiho choroby přišel 21. března – tedy v době vrcholu italské epidemie koronaviru. „Měl vysokou horečku a nízkou hladiny kyslíku v krvi. Test na koronavirus byl negativní. Docházelo u něj k multiorgánovému zánětu postihujícímu srdce a plíce. Za několik dní na to byl ale o mnoho lépe,“ upřesnil italský kardiolog s tím, že se podobné onemocnění objevilo i v řadě jiných evropských měst.

 


 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!