V Německu se začalo s testováním vakcíny na koronavirus

Firmy a laboratoře se předhání, která dříve přijde s vakcínou na koronavirus. Dnes agentury přichází se zprávou, že velká americká farmaceutická společnost Pfizer společně s německou BioNTech by mohly mít do podzimu vakcínu připravenou.
Aplikace vakcíny - ilustrace
Aplikace vakcíny - ilustrace
foto CNN

reklama

Obě firmy publikovaly společné prohlášení, že 23. dubna podaly v Německu testované skupině dvanácti lidí první dávku zkoušené vakcíny BNT162. Jde o první klinickou studii vakcíny COVID-19 v Německu. Obě firmy chtějí po schválení příslušnými americkými orgány zahájit zkoušky také v USA a očekává se, že k tomu dojde příští týden.

V první polovině fáze testu bude zkoumaná látka vyzkoušena na 200 zdravých jedincích ve věkové kategorii 18 až 55 let. Cílem je stanovit optimální dávku a vyhodnotit bezpečnost a imunogenitu látky, tj. schopnost navodit tvorbu protilátek. Druhá fáze bude zahrnovat skupinu jedinců se zvýšeným rizikem závažného onemocnění COVID-19. První výsledky německých testů budou oznámeny již letos v červnu.

Koronavirus a Bill Gates

Kdy bude vakcína na koronavirus? Bill Gates vysvětlil, jak se dá urychlit její výroba

Ačkoli běžně trvá roky, než je testovaná vakcína schválena, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv slíbil, že tentokrát vydá povolení vakcínu používat k nouzové aplikaci pro experimentální léčbu během vyhlášeného nouzového stavu.

V rozhovoru pro deník The Wall Street Journal, který dnes citují mnohá média, generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla uvedl: „V současné době jsme v krizi a všichni zoufale potřebují řešení.“

O závodu farmaceutických firem a výzkumných laboratoří svědčí citace webu britského deníku Daily Mail, že Jennerův institut Oxfordské univerzity plánuje do konce května testovat svoji zkušební vakcínu na více než 6 000 jedincích.

 


 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama