V Pákistánu zatýkají lékaře dožadující se roušek proti koronaviru

Za mřížemi v západopákistánské Quettě se ocitlo nejméně padesát lékařů, když protestovali, že nemají ochranné pomůcky proti infekční nemoci COVID-19.
Srážka pákistánské policie a lékařů v Quettě
Srážka pákistánské policie a lékařů v Quettě
foto AP

reklama

Zástupci pákistánské Asociace mladých lékařů (YDA), kteří protest uspořádali, uvedli pro web Al-Jazeera, že nejméně 67 jejich členů bylo zatčeno. Došlo k dalšímu přetahování, když policie vydala nařízení k propuštění z vazby a lékaři odmítli odejít z vězení, dokud nedostanou požadované pomůcky. Další den lékaři stávkovali v celé provincii.

Balučistán, kde je hlavním městem Quetta, je nejméně osídlenou a zároveň nejchudší pákistánskou provincií. Po léta vykazuje nejhorší socioekonomické parametry.

„Před pandemií koronaviru jsme měli na chirurgii dostatek ochranných pomůcek, že se dalo operovat a pracovat. Teď nemáme nic,“ stěžuje si jeden z místních chirurgů. K tomu dodává, že roušky a respirátory mají pouze lékaři, kteří pracují bezprostředně s koronavirovými pacienty. Ostatní pracovníci ve zdravotníci, kteří jsou na jiných odděleních, nemají nic a stávají se přenašeči infekce.

Koronavirus

KORONAVIRUS ONLINE: Počet nakažených v Česku opět stoupl

Člen zdravotního oddělení Balučistánu, doktor Wasim Baig, uvedl, že koronavirem bylo v provincii již infikována 14 lékařů a 10 dalších zdravotnických pracovníků.

Pákistánská vláda tvrdí, že je v nemocničních odděleních určených pro léčbu koronaviru ochranných pomůcek dostatek a že protesty lékařů byly pouze lobbingem k probíhajícímu obchodnímu dohadování a sporu o ochranných pomůckách. Ale v provincii Balučistán je pouze jedna nemocnice, která se věnuje léčbě koronaviru. Přitom se tato provincie stala ohniskem nákazy v Pákistánu. Je to tím, že sousedí s Íránem a tisíce pákistánských šíitských poutníků navštěvovali náboženská místa právě tam. Je zde také místo se zřejmě největší koncentrací koronaviru v Pákistánu, a to je karanténní tábor Taftan, kde se tísní více jak 4600 lidí. Taftan byl postaven před lety jako odpočinková zastávka pro vracející se poutníky. Dnes jsou zde v úděsných podmínkách vedle sebe zdraví i nemocní. Ishtiaq Hussain, vysokoškolský student z Teheránu, vypověděl, že se zde s lidmi zachází hůře než se zvířaty. Navíc dochází k tomu, že někteří lidé jsou odtud přesouváni právě do míst v provincii Balučistán.

V posledních dnech navíc podle webu Al-Jazeera dochází k prudkému šíření nákazy koronavirem i mezi lidmi, kteří necestují nebo nebyli v kontaktu s těmi, kteří cestují. Web poukazuje na skutečnost, že jestliže v této bohem zapomenuté provincii nejsou proti koronaviru chráněni lékaři, jak teprve musí vypadat situace mezi obyčejnými lidmi.


 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama