V USA vědci potvrdili účinnost Remdesiviru

Jestliže jsme u nás dosáhli jednotlivého úspěchu s lékem Remdesivir, tak z USA přišla o tomto léku další pozitivní zpráva o skutečném vědeckém potvrzení jeho účinnosti v léčbě nemoci COVID-19.
Remdesivir - ukázka
Remdesivir - ukázka
foto CNN

reklama

Ve studii, kterou prováděl Národní institut pro alergie a infekční nemoci (NIAID), se pacienti, kteří dostávali Remdesivir, zotavili o 31 % rychleji než ti, kteří dostávali placebo. Americká média píší o tom, že se potvrdilo, že antivirový lék Remdesivir může pomoci pacientům s pokročilým onemocněním COVID-19.

U poloviny pacientů, kteří byli náhodně vybráni k léčbě Remdesivirem, bylo možné konstatovat, že za 11 dní jsou zcela uzdravení, zatímco u druhé poloviny trvala léčba déle. Pacienti, u kterých bylo podáváno placebo, okamžitě po skončení testu dostali dávky Remdesiviru.

Ředitel institutu Anthony Fauci řekl, že výsledek studie dokazuje významný a jasný pozitivní vliv léku na zkrácení doby léčby. Má to být důkaz, že Remdesivir dokáže blokovat virus a snižuje tím možnost úmrtí na nemoc COVID-19.

„Tento lék blokuje enzym,který virus využívá,“ říká Anthony Fauci a dodává, že Remdesivir se stane novým standardem pro možnost porovnání s jinými léky. Fauci výsledek přirovnal k okamžiku, kdy byl v roce 1986 objeven azidothymidin – AZT, který u pacientů s HIV pomáhá potlačit virus.

Výzkum Remdesiviru začal 21. února a zahrnoval 1063 lidí na 68 místech světa – v USA, Evropě a Asii. Během zkoumání nikdo z pacientů ani lékařů nesměl vědět, kdo používá Remdesivir a kdo neutrální přípravek.

Koronavirus

Remdesivir: Zatím neschválený lék proti koronaviru se může nasadit i v Česku

Vědci uvedli, že z etických důvodů se nedalo čekat s obvyklým oficiálním vyhlášením výsledku, ani se nečekalo na vědeckou recenzi. Když se potvrdil účinek léku, považovali vědci za nutné dát lék Remdesivir k užívání pacientům s onemocněním COVID-19.

Peter Horby, vědecký pracovník z Oxfordu, který se prací na studii účastnil, uvedl pro agenturu AFP: „Musíme ještě vidět všechny výsledky a jestli se to potvrdí, bude to fantastický úspěch a velká zpráva v boji proti COVID-19.“

Připomeňme, že výzkumný tým stovek pracovníků zapojených do vývoje Remdesiviru, vede český vědec biochemik Tomáš Cihlář. Je viceprezidentem pro virologii americké společnosti Gilead Sciences, která se vývojem antivirotik zabývá.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!