Venezuela: Pod tlakem koronaviru tajně jednají Madurovi zástupci se svými nepřáteli

Venezuela se kvůli šíření nemoci COVID-19 dostává do kritické situace. To donutilo znesvářené protivníky ke vzájemnému jednání, kdy využívají svých zástupců.
Pandemie koronaviru znamená pro zchudlou Venezuelu humanitární katastrofu
Pandemie koronaviru znamená pro zchudlou Venezuelu humanitární katastrofu
foto AP

reklama

Venezuelu stejně jako zbytek světa sužuje pandemie koronaviru, navíc zde ale působí dřívější negativní faktory, jako je hyperinflace a problémy s odbytem ropy. To činí z Venezuely jednu z nejchudších zemí světa, kde hrozí reálná možnost propuknutí hladomoru, na což podle BBC upozornila organizace Světového potravinového programu při OSN.

Tisková agentura Reuters píše, že kritická situace donutila rivaly venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a vůdce opozice Juana Guaida k opatrným průzkumovým rozhovorům svých zástupců. Údajně jednají, jak předejít tragickým důsledkům šířící se pandemie koronaviru.

Výletní loď RCGS Resolute k plavbě do ledu zaslíbených oblastí

Loď venezuelské hlídkové stráže napadla německou výletní loď a potopila se

Aktivita podle Reuters vzešla od členů levicové vlády, kteří by rádi zůstali u moci, což jim do značné míry stěžují stále se zvyšující sankce USA. Agentura mimo jiné uvádí, že tyto rozhovory jsou velice obecné a nejasné, neboť ani jedna ze stran není přesvědčená, že má nad druhou převahu.

„Jsou zde protichůdné názory. Madurova strana spoléhá na to, že pandemie koronaviru ukončí opoziční moc Guaida a opačná strana si myslí, že potrvá-li pandemie, zvětšující se krize zeslabí moc Madura,“ říká pro Reuters zástupce vyjednávací strany Juana Guaida. Pod tlakem vnějších okolností skrytě pomýšlí na kompromis a podotýká, že „řešení se musí nalézt“.

Existenci vyjednávání politických rivalů potvrdilo agentuře hned několik zdrojů, ale nikdo z nich neví, kdy a kde tyto rozhovory začaly.

Zatímco humanitární organizace tlačí na obě strany, aby se konečně dohodly, americké ministerstvo zahraničí v březnu nabídlo, že začne s rušením sankcí, když členové socialistické strany vytvoří prozatímní vládu bez Madura. Tento návrh, který podporuje opozici s Guaidem, současný venezuelský kabinet striktně odmítl.

Jak Madurova, tak i Guaidova strana popírají, že by mezi sebou jednaly. Opozice vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že „existuje pouze jedna možná dohoda o záchraně Venezuely, a to vytvoření národní prozatímní vlády bez obchodníků s drogami.“ Nově jmenovaná prozatímní vláda podle nich zajistí mezinárodní pomoc, kterou Venezuela tolik potřebuje.

„Jsme připraveni vést dialog, abychom si navzájem porozuměli a dosáhli humanitární dohody pro boj s koronavirem,“ řekl tento víkend venezuelský prezident Maduro v televizním vysílání, aniž by se zmínil o jakémkoli konkrétním vyjednávání.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!