Více než miliarda obyvatel Indie zůstane v karanténě. Za rok mohou na COVID-19 v zemi zemřít až 2 miliony Indů

Indický premiér Naréndra Módí kvůli šíření koronaviru nařídil třítýdenní úplný zákaz vycházení. Druhá nejlidnatější země světa a pátá světová ekonomika na čas „utichla“. Země, jejíž města jsou proslulá přetlakem dopravy a chaosu lidí na ulicích, skýtá nyní zcela opačný pohled. Prázdné ulice, lidí je na nich velice málo, i když jsou místa, jako tržnice, kde toto neplatí.
Indie se připravuje na propuknutí nemoci COVID-19
Indie se připravuje na propuknutí nemoci COVID-19
foto AP

reklama

„Zachránit Indii, zachránit každého člověka, vás, vaši rodinu… to znamená být v izolaci,“ prohlásil včera z televizní obrazovky indický premiér.

Na první pohled se Indie jeví jako úspěšný příběh boje s koronavirem, s relativně nízkým počtem případů ve srovnání se zbytkem světa. Bližší pohled odhalí ponurou realitu. Je pravděpodobné, že se Indie nachází jen několik měsíců od závažné zdravotní krize.

Podle oficiálních čísel vlády má země k 24. březnu méně než 500 případů COVID-19 a na tuto chorobu zemřelo pouze devět lidí. Pro zemi s populací 1,3 miliardy lidí se tato čísla nezdají být pravdivá a odborníci tvrdí, že je to kvalitou testů a jejich nízkým počtem. Bez údajů z testování jsou indičtí zdravotníci nuceni rozhodovat o životě nebo smrti bez spolehlivých informací o tom, kdo je a kdo není nositelem nemoci COVID-19. „Jsme sice aktivní, ale se zavázanýma očima,“ řekla Shamika Raviová, odbornice na zdravotní politiku v indické Brookings Institution.

Koronavirus

KORONAVIRUS ONLINE: Česko hlásí šestou oběť! Počet nakažených stále stoupá

Problémy vyjmenovává i indický reportér webu VOX: „Veřejná zdravotní péče v zemi je špatná a soukromá je drahá. Čtvrtina populace je negramotná a není si ani vědoma nebezpečí. Velmi velký počet obyvatel žije ve městech, což značně znemožňuje sociální distancování. A Indie má velký problém, protože kolem 100 milionů lidí v zemi je starších 60 let.“

„Očekáváme, že 55 procent Indů dostane infekci COVID-19, a to je 300 až 500 milionů případů během následujících čtyř měsíců,“ tvrdí profesor SP Kalantri, který řídí nemocnici Kasturba ve střední Indii, a dodává: „Pokud současná trajektorie šíření nemoci potrvá, očekáváme v Indii za jeden rok 1 milion až 2 miliony úmrtí… Ve státě Maharashtra, ve kterém žiji, se pravděpodobně za rok nakazí 60 milionů ze 120 milionů lidí.“

Indie v současnosti nemusí vykazovat oficiální známky větších potíží, ale výstražná světla  blikají červeně.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama