VIDEO: Italy v době karantény spojuje zpěv napříč okny a balkony

Ulice italských měst v těchto dnech kvůli celostátní karanténě zejí prázdnotou, mnohé z nich ale alespoň chvilkově ožívají díky improvizovaným koncertům místních obyvatel. Lidé společně zpívají a hrají z balkonů a oken tradiční písně či vlastní hudbu. Videa nové kratochvíle Italů žijících v izolaci přinášejí místní média i web deníku The Guardian. Podle listu La Repubblica byl na dnešní večer naplánován hromadný zpěv národní hymny.
Itálie zpívá
Itálie zpívá
Twitter/@Tony_Jefferies

reklama

‚‚Otevřeme okna, vyjděme na balkony a pojďme si společně zahrát, i když jsme od sebe daleko,“ zní výzva, která se šíří na sociální síti Facebook. Nabádá ke zpěvu hymny dnes v 18:00, v dalších dnech pak jsou na programu známé italské popové písně. ‚‚Nemusíte umět noty, hrát na hudební nástroj... důležité je, aby nás bylo slyšet, protože hudba je nejlepší medicínou na vyléčení duše a v tomto okamžiku ji potřebujeme," píší organizátoři celostátního "flashmobu", tedy improvizovaného vystoupení.

Itálie bojuje s nejhorší epidemií nemoci COVID-19 z celé Evropy a v celé zemi kvůli tomu už několik dní platí přísná omezení pohybu osob, ke kterým ve čtvrtek přibylo plošné uzavření obchodů či restaurací. Lidé mohou vycházet z domu v podstatě jen kvůli práci a naléhavým záležitostem, jako je nákup potravin.

Domácí izolaci si společným zpěvem už zpříjemňovali například lidé v toskánském městě Siena, kde zněla z oken lidová píseň Canto della Verbena. V Neapoli zase místní zvolili popovou skladbu Abbracciame ("Obejmi mě"), národní hymna už se podle The Guardian zpívala v nedalekém Salernu. La Repubblica informovala, že podobné scény se odehrály v Římě, Turíně i v Cagliari na Sardínii.

‚‚Pocit sounáležitosti, společného údělu, chuti do života. I přes to všechno,“ napsal na twitteru uživatel Raffaele Mirarchi, který zveřejnil video z neapolského předměstí San Giorgio a Cremano.

Mimořádná opatření kvůli šíření koronaviru mají v Itálii platit po celý zbytek měsíce. Kromě barů, muzeí, divadel či sportovních center jsou v zemi zavřeny také všechny školy i školky. Uzavírka obchodů, vyjma těch s potravinami a léky, potrvá nejméně do 25. března.

iPrima, ČTK

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!