VIDEO: Trump oznámil měsíční zákaz cestování z Evropy do USA

V Denveru testují řidiče na koronavirus                    ZDROJ: CNN

V Denveru testují řidiče na koronavirus ZDROJ: CNN

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek ohlásil 30denní zákaz veškerých cest do Spojených států z Evropy, s výjimkou Británie. Omezení, které má zpomalit šíření nového koronaviru v USA, bude platit od páteční půlnoci. Vztahuje se na 26 evropských zemí včetně České republiky!

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek ohlásil 30denní zákaz veškerých cest do Spojených států z Evropy, s výjimkou Británie. Omezení, které má zpomalit šíření nového koronaviru v USA, bude platit od páteční půlnoci. Vztahuje se na 26 evropských zemí včetně České republiky a podle agentury Reuters se netýká amerických občanů a jejich nejbližších příbuzných a trvale usazených osob v USA. Prezident rovněž slíbil možnost odkladu podání daňového přiznání o tři měsíce pro některé firmy a jednotlivce. Americké ministerstvo zahraničí později všechny americké občany vyzvalo, aby zvážili cesty do zahraničí.

"Toto je v moderních dějinách nejsmělejší a nejkomplexnější úsilí vyvíjené tváří v tvář cizímu viru," prohlásil Trump, když nová opatření oznamoval v hlavním vysílacím čase z Oválné pracovny Bílého domu v projevu k národu. Obvinil v něm Evropskou unii, že nekoná dostatečně rychle proti "cizímu viru". Shluky nákazy v USA podle něj "rozeseli" cestující z Evropy.

"Učinili jsme životy zachraňující krok včasným konáním vůči Číně," prohlásil Trump. "Nyní musíme konat stejně vůči Evropě," obhajoval americký prezident cestovní restrikce. Trump řekl, že omezení se nebude vztahovat na Británii a že Spojené státy budou situaci sledovat, aby mohly případně cestování obnovit dříve.

Po počátečních nejasnostech Trump na twitteru upřesnil, že omezení se netýká importu zboží z Evropy. "Restrikce zastaví lidi, ne zboží," zdůraznil.

Třicetiletá obyvatelka Washingtonu Michelle Cravezová, která je nyní v Praze na návštěvě bratra, si podle Reuters rychle přeobjednala letenku do USA na pátek, ačkoli chtěla odletět až příští týden. "Brzy se stalo zjevným, že poptávka žene ceny nahoru a sedadla rychle mizela," uvedla v písemné konverzaci s Reuters. "Brzy poté jsme zjistili, že rozhodnutí se asi nevztahuje na občany. Ale když se všechno tak mění, kdo ví, zda se lety nezačnou rušit. Rozhodli jsme se spolknout hořkou pilulku a zarezervovat nový itinerář, který nás dostane domů před nejzazším termínem," popsala situaci Cravezová.

Evropa podle Trumpa promeškala přijetí stejných opatření jako USA, pokud jde o omezení cest z Číny a dalších ohnisek krize. "My jsme v USA zaznamenali dramaticky méně případů viru než nyní v Evropě," prohlásil šéf Bílého domu, aniž by se zmínil o tom, že v USA bylo na vir Sars-CoV-2 testováno poměrně málo lidí.

USA spouští i další opatření

Zákazy akcí s určitým počtem účastníků, rušení slavností či sportovních utkání, omezování prezenční výuky na vysokých školách. Spojené státy následují jiné zasažené země a v zemi dnes v souvislosti se šířením nového koronaviru rychle přibývají preventivní opatření. Přistupují k nim jednotlivé státy, města nebo instituce, ve Washingtonu se možná chystá vyhlášení stavu "národní pohromy".

Počet potvrzených případů nákazy v USA v posledních dnech poměrně rychle narůstá a už se pohybuje kolem 1100, přičemž nejvíce nakažených evidují ve státech Washington, New York a v Kalifornii. Celkem se infekce podle oficiálních údajů z úterka potvrdila ve 39 z 50 amerických států. Řada z nich kvůli tomu vyhlásila stav nouze, což lokálním úřadům otevírá cestu ke krizovým federálním fondům.

Guvernér Washingtonu Jay Inslee dnes oznámil zákaz akcí s více než 250 účastníky pro tři tamní okresy včetně regionální metropole Seattle. V severozápadním státě podle televize CNN zemřelo už 24 lidí nakažených novým typem koronaviru, přičemž v celé zemi je nemoc COVID-19 spojena s 31 úmrtími.

Velká shromáždění pozastavuje také město San Francisco, které limit stanovilo na 1000 účastníků. Bez diváků se tak odehraje čtvrteční zápas basketbalové ligy NBA mezi zdejším týmem Golden State Warriors a Brooklyn Nets. Úplně zrušeno je plánované exhibiční utkání mezi baseballisty San Francisco Giants a Oakland Athletics.

Některé vysoké školy v amerických ohniscích nákazy zase kvůli zhoršující se situaci ruší prezenční výuku. Dnes toto opatření ohlásily washingtonská Georgetown University nebo State University of New York a City University of New York. Před nimi oznámily zavírání učeben Harvardova univerzita a také Ohio State University.

Boj proti koronaviru kromě toho dopadá také na americké oslavy irského svátku sv. Patrika. Tradiční průvody naplánované na tento víkend se ruší v Bostonu, San Francisku, Philadelphii, nejnověji stejný krok oznámily úřady v Pittsburghu a Chicagu. Otazníky se nyní vznáší nad mnoha dalšími kulturními akcemi, už minulý týden bylo oznámeno zrušení předního hudebního festivalu SXSW.

Federální zákonodárci a administrativa prezidenta Donalda Trumpa kvůli vývoji nákazy jednají o balíčku opatření na podporu ekonomiky a také o omezení mezinárodního cestování. Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters obeznámeného se situací zároveň šéf Bílého domu zvažuje vyhlášení národní katastrofy. Takový krok by podle webu Politico mohl okamžitě uvolnit desítky milionů dolarů ze státního rozpočtu.

Americký prezident přitom v uplynulých týdnech opakovaně situaci zlehčoval a v úterý spoluobčany vyzval, aby zachovali klid, protože "koronavirus odejde". Před dvěma týdny, kdy USA evidovaly jen 15 lidí nakažených novým koronavirem, Trump prohlásil, že "do několika dní" bude bilance "blízko nule".

Odborník na infekční choroby a současný člen krizového týmu americké vlády Anthony Fauci ovšem dnes před členy Kongresu konstatoval, že případů bude dál přibývat. "To hlavní je, že bude hůř," citoval jej Reuters.

iPrima/ČTK/CNN

Tagy: