Vzkaz migrantům? Itálie, Malta i Libye uzavírají kvůli koronaviru přístavy

Itálie, Malta a dokonce i Libye uzavírají utečencům své přístavy a v průlivu u Sicílie vzniká napětí a chaos, kam s migranty. Evropským zemím dochází trpělivost, ale humanitární organizace to neberou v potaz.
Alan Kurdi, loď německé humanitární organizace Sea Eye
Alan Kurdi, loď německé humanitární organizace Sea Eye
foto CNN

reklama

Za posledních deset dní pašeráci naložili v Africe, především u břehu Libye, asi dvacet lodí, loděk a gumových člunů tisícovkou migrantů. Pět set z nich bylo vráceno do Libye a o dalších, kteří byli na jiných plavidlech, se neví, kde se nyní nachází.

„Pomalu umíráme, prosíme, nenechte nás zde, zachraňte nás,“ to je jedno z volání a vzkazů, které uvádí Alarm Phone. Jedná se o aktivistickou telefonní centrálu – humanitární projekt zachycující SMS migrantů a jejich volání o pomoc.

Podobný vzkaz byl, podle webu Al-Jazeera, vyslán také z již proslulé německé záchranné lodi Alan Kurdi, která nyní pluje v mezinárodních vodách u západního pobřeží Sicílie, když před týdnem zachránila 150 lidí od libyjského pobřeží. Žádost o pomoc byla vyslána, když posádce došlo palivo a potraviny.

V této situaci italské ministerstvo vnitra informuje, že italské přístavy jsou pro nevládní organizace uzavřeny kvůli pandemii coronaviru do 31. července. Libye také uzavírá přístavy, neboť tři dny předtím odmítla vstup asi 280 vracejícím se migrantům. Malta sice v pátek přijala 64 migrantů z převrácené lodi ve Středozemním moři, ale zároveň oznámila, že pro pandemii koranaviru jsou uzavřeny všechny přístavy a nemůže zaručit záchranu dalších lodí. Na chování Malťanů si stěžovali samotní migranti. „Necháme vás na moři zemřít,“ měli říci maltští vojáci utečencům z převrácené lodi.

Řecké ozbrojené složky hájí hranice své země

Migranti kvůli koronaviru opouštějí turecko-řecké hranice! Nyní je čeká karanténa

Na to reagovalo třináct nevládních organizací s prohlášením, že jsou jednáním maltské vlády šokovány. „Je nepřijatelné, aby Malta využila pandemii COVID-19 k neplnění svých závazků v oblasti lidských práv a ohrožovala životy lidí,“ uvádí se v prohlášení, které přenáší web Time of Malta. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvádí, že se situace ve Středomoří stává „tragickou“. Navíc se v současné době v Libyi, kde se válčí a která je Afričany považována za „bránu do Evropy“, nachází kolem 700 tisíc migrantů.

Stejně jako maltská vláda, nakonec i italská se snaží pomoci. Proto, když se v kritické situaci ocitla uvedená loď Alan Kurdi, Itálie podle webu Deutsche Welle nabídla svoji loď, na kterou všichni afričtí pasažéři přestoupili a budou zde v karanténě. Italský ministr vnitra Angelo Borelli se zmohl jen na kritiku německé humanitární organizace Sea Eye, které loď patří, že se jedná o „přehnaný nátlak“. Vzhledem k tomu, že loď pluje pod německou vlajkou, ministr požaduje, aby loď s migranty odplula do Německa.

Itálie opakovaně kritizuje německé nevládní organizace. Ty i přes pandemii koronaviru pokračují v záchranných operacích ve Středozemním moři a dopravují nelegální migranty k italským břehům. Zdá se, že situace s migranty z lodě Alan Kurdi bude mít dramatickou dohru mezi Itálií a Německem, neboť Italové odmítají přijmout migranty a na svém plavidle jim poskytli jen dočasné umístění.
 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama