WHO považuje šíření nákazy koronaviru za pandemii!

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje nynější celosvětové šíření nákazy nového typu koronaviru za pandemii. V Ženevě to dnes podle agentury DPA prohlásil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO dosud pro nákazu nepoužívala termín pandemie, který označuje epidemii globálního rozměru. Celosvětově se koronavirem nakazilo už přes 120 000 lidí, z nichž více než 4 000 lidí infekci podlehlo.
WHO považuje nákazu koronavirem za pandemii
WHO považuje nákazu koronavirem za pandemii
pixabay.com

reklama

‚‚Máme hluboké obavy jak z alarmující úrovně šíření a vážnosti (nákazy), tak ze znepokojující úrovně nicnedělání. Vyhodnotili jsme proto, že COVID-19 může být charakterizován jako pandemie,“ řekl Ghebreyesus. COVID-19 je označení pro nemoc, kterou koronavirus způsobuje.

Koronavirus

KORONAVIRUS ONLINE: V Česku počet nakažených stoupá a ruší se stále více akcí

Koordinátor krizové pomoci z WHO Michael Ryan podle Reuters řekl, že použití termínu pandemie je popisem aktuální situace a nijak nemění to, co organizace proti šíření nákazy už nyní dělá. Dodal, že tvrdě postižené země Írán a Itálie jsou nyní hlavní frontou tažení proti koronaviru. Rovněž varoval, že v podobné situaci se mohou velmi brzy ocitnout také další státy.

Pandemie se týkaly hlavně chřipky, největší měla 40 milionů obětí

Pandemie znamená rozsáhlou epidemii, při níž onemocnění postihuje velké skupiny lidí na rozsáhlém území, a to v řadě zemí, případně i na různých kontinentech za určité časové období.

Epidemie označuje náhlé vypuknutí a hromadné šíření nemoci (nejen infekční) v populaci, jejíž značná část je chorobou postižena. V minulosti se celosvětové pandemie týkaly zejména chřipky, dále také moru, cholery či skvrnitého tyfu. Od 80. let 20. století je velkým nebezpečím pandemie AIDS, virem HIV bylo v roce 2018 zasaženo přes 37 milionů lidí, většinou obyvatel subsaharské Afriky.

Nový typ koronaviru vyvolává onemocnění s příznaky chřipky, pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Přehled pandemií chřipkových virů od začátku 20. století:

Ruská chřipka (1889 až 1892; nejspíš kmen H2N2; kolem milionu obětí)

Začala v květnu 1889 v Buchaře v dnešním Uzbekistánu, přešla do evropské části Ruska a přes Sibiř do střední a západní Evropy. V roce 1890 postihla Jižní Afriku, Ameriku a zbytek světa. V roce 1891 se vrátila do jižní a západní Evropy, od podzimu 1891 do jara roku 1892 prošla celou Evropou. Dohasínala v letech 1893 až 1894.

Španělská chřipka (1918 až 1920; kmen H1N1; až 40 milionů obětí)

Chřipka obešla v několika vlnách svět. Místem vzniku byla Francie, kde se za války promísily americké a evropské chřipkové kmeny. Podle některých expertů mohlo k mutaci viru přispět i použití bojového dusíkatého plynu yperitu. Z Francie přeskočila chřipková vlna do Španělska. Zde si vyžádala mnoho obětí - proto byla chřipka označena jako španělská. Ve světě umírali hlavně starší lidé a děti, vysílení dlouhou válkou. Počet obětí se jen odhaduje, čísla se pohybují mezi 20 až 40 miliony mrtvých.

Asijská chřipka (1957 až 1958; kmen H2N2; až dva miliony obětí)

Nemoc se objevila ve střední Číně, proběhla Hongkongem a s přispěním letecké dopravy se rychle rozšířila do celého světa. Nejvyšší nemocnost byla ve věkových skupinách mladých dospělých lidí, kteří rychle ztráceli imunitu vůči viru. Nemoc oběhla svět ve dvou vlnách, první postihovala děti, druhá zejména starší lidi. Celkový počet obětí se odhaduje na jeden až dva miliony.

Hongkongská chřipka (1968 až 1969; kmen H3N2; asi milion obětí)

Poprvé byla identifikována v Hongkongu, během následujících let se rozšířila do světa, kde postihla nejčastěji starší lidi. Počet obětí se odhaduje na 700 000 až 1 000 000.

Prasečí chřipka (mexická či chřipka nového typu; 2009 až 2010; kmen H1N1; asi 18 500 obětí)

Virus, který se poprvé objevil v Mexiku, vznikl smísením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky. Šíří se vzduchem, nejčastěji kýchnutím. Pandemie byla vyhlášena v červnu 2009, celosvětově jí podlehlo na 18 500 lidí. V České republice se touto chřipkou nakazilo celkem 2 477 osob a do března 2010 na ni 102 lidí zemřelo. Pandemie skončila v srpnu 2010.

Koronavirus

KORONAVIRUS SVĚT: Turecko má prvního pacienta, Trump vyzval Američany ke klidu

Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19 (dosud více než 4 000 obětí)

Nový typ koronaviru se začal šířit začátkem loňského prosince v Číně, celosvětově se koronavirem nakazilo přes 120 000 lidí, z nichž více než 4 000 infekci podlehlo. V ČR se dosud nakazilo 75 lidí, žádný z nich nezemřel a žádný se také z nemoci COVID-19 zatím nevyléčil.

 

iPrima, ČTK

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama