5 kroků a budete si vyskakovat. Jak taky můžete ušetřit tisíce korun?

Šetřit se dá různě. Někdo přestane kupovat dražší šampon či olej, někdo přestane chodit na pivo, někdo si nepořídí to a nebo ono. Takhle to ale dělat nemusíte. Šetřit se dá dost dobře například na pravidelných platbách – za telefon, pojištění, plyn či elektřinu.
Hurá, je tu teplo. A levně!
Hurá, je tu teplo. A levně!
thinkstock.com

reklama

 

My se teď zaměříme na možnost, jak ušetřit za energie. Pokud jde o odběr plynu nebo elektřiny, platíte prostě za to, co spotřebujete. Nejvíc přitom utrácíme za topení, teď mimo topnou sezonu se o nejvyšší příčku ve spotřebě dělí ohřev vody a kuchyně. Můžete zkusit snížit spotřebu změnou svého chování a/nebo změnit firmu, které platíte. Obojí je rozumné, obojí má smysl. Tedy pokud si ověříte, že konkrétní změnou skutečně ušetříte.

ZEPTEJTE SE PRIMA RÁDCE: Energie, Hypotéky, Povinné ručení, Havarijní pojištění, Půjčky, Kreditní karty, Spoření. Poradíme, navrhneme řešení, vyřídíme. Pište na info@prima-radce.cz!

Měnit to, co nám nevyhovuje, je přirozené

Je to jako když se rozhodnete změnit banku, u které máte účet. Když vám přestane vyhovovat starý telefon či tarif nebo když v oblíbené restauraci změní kuchaře, zdraží a vám přestane chutnat. Poohlédnete se prostě jinde, kde to bude pro vás lepší. A tak je to v podstatě se vším. I s platbami za energie.

Změna dodavatele. K tomuto kroku se každý měsíc rozhodnou desítky tisíc rodin či firem. Mnozí zákazníci pak uvádějí, že ročně ušetří až tisíce korun. Podle toho, jak velkou nemovitost mají, jak velkou rodinu a kde bydlí. Zvlášťě v případě plynu se při změně dodavatele jedná o velké úspory.

Zdá se vám přesto zbytečné přecházet jinam? Pokud jste spokojení s výší záloh i celkovým vyúčtováním, pak samozřejmě nemusíte nic měnit. Ale pokud jen trochu váháte a říkáte si, že by to mohlo být přece jen trochu lepší a chcete zkusit změnu, tady se dozvíte, co můžete od celého procesu čekat.

Vyznat se ve vyúčtování energií nemusí být jednoduché

Přeplatky, nedoplatky, zálohy aneb Alchymie vyúčtování energií + PORADNA

Změna dodavatele v PĚTI KROCÍCH...

Celý proces popíšeme na příkladu změny dodavatele elektřiny. V případě plynu je to obdobné.

1. Spočítejte si, zda se změna dodavatele vyplatí

Na trhu s elektrickou energií se v současné době pohybuje něco málo přes čtyři desítky významných i menších či začínajících dodavatelů. Jak se v jejich nabídkách vyznat a nenaletět? Nemusíte zdlouhavě procházet jednotlivé ceníky ani si doma složitě počítat konečnou cenu za elektrickou energii.

Vše si jednoduše a rychle spočítáte v této KALKULAČCE. Stačí pouze pár minut a dozvíte se, kolik za energie platíte svému stávajícímu dodavateli a kolik ušetříte přechodem ke konkurenci.

Například rodina žijící v bytě na malém městě vytápěném elektřinou a při spotřebě 15 MWh může za rok při změně dodavatele ušetřit téměř tři tisíce korun. Další konkrétní příklady, kolik můžete ušetřit nejen za elektřinu, ale i plyn, se dočtete v tomto článku.

Letos v zimě jsme tolik topit nemuseli...

Tisíce korun doma díky teplé zimě. A můžete ušetřit ještě víc!

2. Ukončete smlouvu u stávajícího dodavatele – není to nic složitého

Dnes standardně bývá součástí nové smlouvy i plná moc, na jejímž základě za vás smlouvu u vašeho stávajícího dodavatele vypoví dodavatel nový. Takže vy jste v podstatě bez práce. Chcete-li si výpověď podat sami, zpravidla stačí vyplnit formulář o ukončení odběru (zdarma ke stažení na webu jednotlivých dodavatelů). Správně vyplněnou výpověď stačí doporučeně zaslat na sídlo společnosti nebo osobně předat na podatelnu jakékoliv z poboček.

Hurá, je tu teplo. A levně!  Foto:

3. Výpovědní lhůta

Změnu dodavatele elektřiny lze provést každých 6 měsíců, ale přednost mají ustanovení vaší stávající smlouvy o sdružených službách dodávky elektrické energie. U smluv na dobu neurčitou je většinou výpovědní lhůta 3 měsíce. Někteří dodavatelé si ji však ve svých obchodních podmínkách stanovují individuálně, zpravidla mnohem delší. Z tohoto důvodu je dobré dohledat smlouvu a přečíst si smluvní podmínky.

Dále je potřeba být obezřetný ohledně podmínek stanovených ve smlouvě na dobu určitou (většinou na 24 měsíců). V takovém případě se obvykle musí dát výpověď 3–6 měsíců před jejím vypršením (opět v závislosti na obchodních podmínkách jednotlivých firem), v opačném případě se vaše smlouva automaticky prodlouží na stejné období (u starších typů smluv se převede na smlouvu s neurčitou dobou trvání). Pokud uvažujete o změně dodavatele a máte smlouvu na dobu určitou, doporučujeme vám jednat co nejdřív, abyste stihli vše ještě před začátkem další topné sezony.

Sprchováním spotřebujete méně vody i energie

ENERGIE a úspory doma krok za krokem: Od koupelny po ložnici

Zdražení? Jdu hned!

Energetický zákon přináší odběratelům elektřiny v rámci ochrany jejich práv možnost jednostranně odstoupit od smlouvy o sdružených službách dodávky elektrické energie se stávajícím dodavatelem. A to tehdy, pokud:

  • stávající dodavatel zvýší ceny elektřiny nebo
  • dojde ke změně Všeobecných obchodních podmínek.

V tomto případě je doba trvání výpovědi 1 měsíc. Tyto změny je povinen každý obchodník s energiemi ohlásit nejpozději 30 dnů přede dnem jejich účinnosti, zákazník má tak právo odstoupit od smlouvy nejpozději 10 dnů před zvýšením cen nebo před změnou Všeobecných obchodních podmínek. Pokud dodavatel neupozorní zákazníka písemně o chystající se změně, je zákazník oprávněn odstoupit od smlouvy do 3 měsíců od data účinnosti zvýšení cen či změny obchodních podmínek.

 

Tady najdete řadu dalších tipů, jak snížit výdaje za energie na minimum...

Seriál o financích - 11. díl - titulní fotka Foto:

 

4. Smlouva o sdružených službách dodávky elektrické energie

Už máte vybraného nového obchodníka s elektřinou? Celý proces pro vás zdarma zprostředkuje Prima Rádce. Stačí jen vyplnit on-line formulář. Následně zašleme na vaši e-mailovou adresu veškeré potřebné dokumenty včetně nápovědy, „jak na to“. Pokud podepíšete standardní takzvanou smlouvu o sdružených službách dodávky elektrické energie, tím to pro vás končí. Jedinou smlouvou totiž budete mít zajištěno připojení odběrného místa, distribuci i dodávku elektřiny. Na základě plné moci za vás vše vyřídí nový dodavatel elektřiny (včetně ukončení odběru u stávajícího dodavatele – viz bod 2).

Lednici nenechávejte dlouho otevřenou a potraviny v ní skladujte efektivně

Úsporná kuchyně: Tipy, jak skladovat potraviny i šetřit za energii

5. Zahájení odběru od nového dodavatele

Samotná změna dodavatele je podle zákona zdarma.

Po uplynutí výpovědní lhůty a řádném ukončení dodávek elektrické energie (tedy před zahájením odběru elektřiny u nového dodavatele) dostanete od původního dodavatele ukončovací fakturu neboli vyúčtování za odebranou elektrickou energii. O zahájení dodávek vás zpravidla bude již informovat nový dodavatel. Po obdržení prvního ročního vyúčtování za elektrickou energii od nového dodavatele si pro jistotu zkontrolujte, zda všechny údaje odpovídají sjednaným podmínkám.

ONLINE FORMULÁŘE:
>>> CHCI UŠETŘIT ZA ELEKTŘINU
>>> CHCI UŠETŘIT ZA PLYN

Prima Rádce je i na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama