Chcete stavět, měnit okna či kotel? PŘEHLED, na co lze získat dotaci

Stát chce dohromady rozdat miliardy korun. Pokud splňujete podmínky, zkuste o dotace zažádat. V těchto dnech se začaly přijímat už i žádosti o příspěvek na výměnu kotle...
Stát rozdává příspěvky na zateplení nebo stavbu energeticky šetrného domu...
Stát rozdává příspěvky na zateplení nebo stavbu energeticky šetrného domu...
thinkstock.com

reklama

Zateplit dům, vyměnit okna, koupit nový kotel. To všechno jsou velké investice, které jsou v řadě případů neodkladné. Máte-li v plánu také zkvalitnit bydlení ve vaší nemovitosti pomocí nutných stavebních úprav a snížit tak energetickou náročnost stavby, efektivně využívat zdroje energií, nebo dokonce uvažujete o výstavbě nového nízkoenergetického domu, máte možnost žádat o příspěvky. Stát rozjel dotační programy právě na podporu investování do nákladných rekonstrukcí či stavebních procesů, které mají za cíl snížit spotřebu energií a zlepšit kvalitu ovzduší v zemi.

NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM

V rámci 3. výzvy oblíbeného dotačního programu Nová zelená úsporám lze žádat o příspěvek už několik týdnů od konce října letošního roku. A bylo přijato už více než 800 žádostí za více než 181 milionů korun. Výzva je kontinuální, žádosti budou přijímány průběžně do konce roku 2021 a po tuto dobu se budou peníze postupně uvolňovat. Maximální výše příspěvku může být 5 milionů korun. Na jeden dům lze žádat jen jednou žádostí, nicméně lze kombinovat v jednotlivých oblastech podpory. Program je určen pro vlastníky a stavebníky rodinných domů v rámci celé republiky. Žadateli o dotace mohou být jak fyzické osoby, tak i právnické osoby. Platí pro výdaje vynaložené po 1. lednu 2014.

1) Stavba rodinného domu v nízkoenergetickém standardu

Fixní příspěvek 300 tisíc korun (resp. 450 tisíc korun) můžete dostat na stavbu rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností (resp. s důrazem na použití obnovitelných zdrojů energie).

Efektivní úspora za energie? Najděte nejvýhodnějšího dodavatele energií...

2) Rekonstrukce domu snížení energetické náročnosti

Lze žádat o dotaci na výměnu oken, dveří, zateplení domu. Výše příspěvku závisí na skutečné míře realizovaných opatření. "Platí, že výše získané podpory je ovlivněna zejména rozsahem a kvalitou provedených opatření: čím lepší zateplení, tedy nižší energetická náročnost budovy po realizaci opatření, tím vyšší podpora," je uvedeno na webu programu. Sledována je celá řada parametrů. Také v případě, že původní hlavní zdroj tepla na vytápění rodinného domu je na tuhá fosilní paliva a nesplňuje požadavky na 3. emisní třídu, souvisí s dotací na zateplení povinná výměna tohoto zdroje nebo provedení napojení na soustavu centrálního zásobování teplem. Například na výměnu oken je maximální příspěvek 3800 korun za m2. Na zateplení střechy zase můžete dostat až 800 korun za m2.

Žádosti o dotaci lze posílat od 15. května

Úspory za energie? Stát opět dává zelenou majitelům domů

3) Výměna zdrojů tepla

Velkou část výdajů může pomoci také snížit státní dotace, pokud se chystáte, resp. jste vyměnili způsob vytápění za ekologický. Jde o výměnu neekologických zdrojů tepla za efektivní, ekologicky šetrné zdroje například kotle nebo krbová kamna na biomasu (příspěvek až 100 tisíc korun), plynové kondenzační kotle (až 18 tisíc korun), tepelná čerpadla (až 100 tisíc korun) či napojení na soustavu zásobování teplem. Tady je ale zásadní jedna výjimka. Pokud budete chtít jako fyzická osoba vyměnit starý neekologický kotel na tuhá paliva za nový způsob vytápění, musíte nyní zažádat o tzv. kotlíkovou dotaci (viz níže). Pokud ale výměna proběhla do 15. 7. 2015, lze ještě zpětně využít Novou zelenou úsporám. "Způsobilé výdaje jsou výdaje bezprostředně související s přípravou a realizací podporovaných opatření, prokazatelně dokončených max. 24 měsíců před datem evidence žádosti do informačního systému a zároveň ne dříve než 1. 1. 2014," píše se v podmínkách.

Řada lidí pálí nevhodný odpad...

CO DĚLAT, KDYŽ... sousedé pálí načerno odpad. Mohu se bránit?

"Pokud žadatel provedl výměnu (před 15. 7. 2015) hlavního zdroje tepla na vytápění, který byl určen na spalování tuhých fosilních paliv a nedosahoval emisní třídy 3, za některý z podporovaných zdrojů, je možné podat žádost v programu Nová zelená úsporám," potvrdila i Dominika Pospíšilová z tiskového odboru Ministerstva životního prostředí. Požadavky na kvalitu zdrojů jsou přitom podle ní shodné s podmínkami pro „kotlíkové dotace“, nicméně liší se například výše podpory (je dána fixní částkou dle typu nového zdroje) a je zaveden požadavek na minimální energetickou náročnost domu.

Vyzkoušejte kalkulačky úspor plynu a/nebo elektřiny

Za energie lidé běžně ušetří tisíce korun. Zjistěte, kolik můžete vy

4) Instalace fotovoltaických panelů

Například až 100 tisíc korun lze také nově získat na pořízení fotovoltaické elektrárny. Mít vlastní zdroj elektřiny se podle odborníků jednoznačně vyplatí. Od nového roku je navíc výrazně jednodušší povolení pro umístnění solárních panelů získat. Začal platit nový zákon, díky němuž mohou být elektrárny do 10 kilowattů bez licence, jen je musí na rodinný domek namontovat odborník. (Dosud byla nutná licence pro všechny zájemce a automaticky se každý stal živnostníkem s přiděleným IČO. Jenže každý živnostníkem být nemůže, například policisté či úředníci, kteří podléhají služebnímu zákonu). Letos by se tak na střechách domů v Česku mohlo objevit výrazně víc solárních panelů pro výrobu elektřiny.

Více než polovina šikmých střech mladších 10 let má špatnou tepelnou izolaci

Máte na domě šikmou střechu? Je velká šance, že má nekvalitní izolaci. Co s tím?

5) Instalace systémů nuceného větrání se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu

Je také podporována instalace systémů nuceného větrání se zpětným získáváním tepla do dokončených rodinných domů, získat lze dotaci ve výši až 100 tisíc korun. Minimální požadovaná účinnost zpětného zisku tepla je 75 procent. Dosažení požadované maximální průvzdušnosti obálky budovy (n50 ≤ 2,5 l.h-1) musíte doložit protokolem z měření průvzdušnosti obálky budov.

DOPORUČUJEME:
Webové stránky, kde zjistíte všechny zásadní informace a kde můžete žádat o dotace: Nová zelená úsporám
Spočítejte si, na jak vysokou dotaci můžete dosáhnout: KALKULAČKA NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM

 

Tady najdete spoustu tipů včetně online seriálu o úsporách energií:

V bytě topení můžete vypnout úplně, v domě raději ne Foto:

SPECIÁL o energiích u vás doma

- praktické rady a tipy na úspory

- vše o změně dodavatele

- hraný online seriál

 KOTLÍKOVÉ DOTACE

6) Výměna staršího typu kotle na tuhá paliva za nový či tepelné čerpadlo pro fyzické osoby

V rámci Nové zelené úsporám tedy nelze nyní žádat o dotaci na výměnu kotle na tuhá paliva, pokud byla výměna provedená po 15. 7. 2015 včetně. Ale platí to jen pro fyzické osoby. (Právnické osoby mají možnost využít dotace na výměnu v programu Nová zelená úsporám.) Pokud se vás to týká, využijte možnosti podat žádost o tzv. kotlíkovou dotaci, ve výši 70–80 procent. I ta se vztahuje na výměnu starého kotle na tuhá paliva třeba za tepelné čerpadlo či kotel na biomasu. O dotace z evropských fondů mohou žádat fyzické osoby (majitelé rodinných domů) po celé republice. Nicméně, kombinovat kotlíkové dotace s dotací z programu Nová zelená úsporám v určitých případech lze. A to, pokud byste žádali o dotaci na zateplení domu či výměnu oken a dveří a taková podpora by vyžadovala výměnu zdroje tepla za jiný (aby dům splňoval dané podmínky), lze pak kotlíkovou dotaci zkombinovat s Novou zelenou úsporám. S určením nejvhodnějších opatření vám pomůže energetický specialista, kterého bude také možné hradit z dotace, stejně jako případné vypracování projektu...

Kotlíkové dotace budou rozdávat kraje a v těchto dnech už začaly přijímat žádosti první úřady. 11. ledna to bylo na Královéhradecku, v pátek 15. ledna 2016 mohli začít žádat Středočeši, na Vysočině, jihu Čech a jižní Moravě to pak bylo v pondělí 18. ledna. Další termíny uvádíme v následující tabulce:

PořadíKrajPříjem žádostí
1Královéhradecký kraj
11. 1. 2016
2Středočeský kraj

15. 1. 2016 – 15. 9. 2016

3. 10. 2016 – 29. 12. 2017

3Kraj Vysočina18. 1. 2016
4Jihočeský kraj18. 1. 2016 – 31. 3. 2016
5Jihomoravský kraj18. 1. 2016 – 30. 4. 2016
6Plzeňský kraj20. 1. 2016 – 31. 3. 2016
7Zlínský kraj25. 1. 2016 – 10. 3. 2016
8Ústecký kraj25. 1. 2016 – 31. 3. 2016
9Liberecký kraj25. 1 .2016 – 30. 6. 2017
10Pardubický kraj27. 1. 2016 – 15. 4. 2016
11Moravskoslezský kraj1. 2. 2016 – 29. 4. 2016
12Olomoucký kraj22. 2. 2016 – 13. 5. 2016
13PrahaPředpoklad únor/březen 2016
14Karlovarský krajPředpoklad 2. 3. 2016

Zdroj: MŽP/Zprávy FTV Prima

Sledujte určitě aktuální informace z vašeho úřadu. Nevyhovující kotle musejí z domácností zmizet do roku 2022 (resp. se to týká kotlů 1. a 2. emisní třídy). Ovzduší je znečištěné, v řadě případů za to můžou právě i staré nevyhovující kotle na uhlí či dřevo. Podle odhadů jich je po republice ještě více než 350 tisíc. Celkem chce ministerstvo životního prostředí mezi lidi z evropských peněz rozdělit devět miliard korun, což je zatím největší podporovaná výměna kotlů v historii naší země. Nejvyšší dotace bude 127 500 korun. Víc peněz přitom půjde do oblastí, kde se špatně dýchá. V Moravskoslezském kraji lidé přitom mohou zažádat o dotaci už posedmé, kraj jim přispěje k dotaci dalších 5 procent, město Ostrava plánuje přispět dalšími 10 procenty a chce jim nabídnout i bezúročné půjčky.

Všechny důležité informace o podávání žádosti o dotaci najdete v následujícím článku:

Necelých 7 let na výměnu kotle 1. a 2. emisní třídy...

Kotlíkové dotace. Na nový kotel můžete získat desítky tisíc korun

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!