CO VÁS ZAJÍMÁ... o sazbě elektřiny a úsporách energií. Radí expert

Pan Tomáš může ušetřit až 10 tisíc korun, když změní distribuční sazbu. V současné době ji má špatně nastavenou. A jak to vůbec zrealizovat, kam se obrátit s žádostí? Tady vše zjistíte...
Jak nastavit distribuční sazbu? To vás hodně zajímá...
Jak nastavit distribuční sazbu? To vás hodně zajímá...
thinkstock.com

reklama

Často se na nás obracíte s dotazy, jak správně nastavit distribuční sazbu elektřiny i jak můžete ušetřit za spotřebu energií. Tady jsou některé z otázek a odpovědi na ně. Pokud potřebujete také poradit, ptejte se v PORADNĚ K ENERGIÍM

Dotaz: Máme byt 3+1, něco přes 70 m2, bydlíme tu dva a používáme pouze běžné spotřebiče, jako je trouba, lednice, televize, herní konzole, notebook, modem, ale elektřinou nevytápíme. Jaká sazba a dodavatel by byl pro nás nejvýhodnější? A lze následně nějak spočítat odběr spotřebičů, abychom měli přesný přehled o našich financích?

Odpověď: Dle vámi napsaných informací je pro vás vhodná distribuční sazba D02d. Co se týče výhodnějšího dodavatele, pro přesný výpočet úspory je nejlepší naskenovat a poslat vyúčtování na e-mail info@prima-radce.cz, kde vám specialisté připraví nejvýhodnější nabídky a v případě vašeho zájmu převod k novému dodavateli zcela zdarma zařídí. U odběru spotřebičů to není tak jednoduché. V domácnostech (např. spínání lednice a mrazáku v nepravidelných intervalech, spínání topných těles u pračky a sporáku díky termostatům, stavby u elektroniky) to lze spočítat opravdu těžko. Je možné spočítat celkový příkon spotřebičů, pak ho vynásobit koeficientem soudobosti (v domácnosti typicky cca x 0,6 ) a vyjde vám průměrná spotřeba. Tu si pak převedete jednoduše na peníze, které platíte dle vaší sazby. Popisovaný způsob je ale pouze orientační.

Finanční poradna: HYPOTÉKA, POJIŠTĚNÍ, ENERGIE, PŮJČKY, MOBILNÍ TARIFY, PENZE... Máte dotaz z jakékoliv finanční oblasti? Chcete ušetřit? Chcete vědět, jak efektivně nastavit smlouvu nebo najít výhodnější finanční produkt? Kontaktovat naše odborníky můžete zde.

Dotaz pana Tomáše: Mám dvougenerační dům, v obou jednotkách pračka, lednička, trouba, mikrovlnka, v jedné jednotce navíc myčka, el. bojler 120l, jinak běžná spotřeba: svícení, televize atd... Tarif D02d. Roční spotřeba cca 5,914 MWh.

Odpověď: Dle vámi napsaných informací je zřejmé, že distribuční sazbu máte nastavenou špatně. Vzhledem k tomu, že využíváte elektrický bojler, je pro vás vhodná distribuční sazba D25d, která je určená domácnostem s elektrickým bojlerem na ohřev užitkové vody. V případě vaší nynější distribuční sazby, tedy D02d, při spotřebě 5,914 MWh, zaplatíte za rok za energie zhruba 27 000 korun. Pokud byste distribuční sazbu změnil na D25d, úspora by za rok byla přibližně 6 - 10 000 korun. Proto neváhejte a napište na info@prima-radce.cz, kde vám specialisté poradí s výměnou distribuční sazby.

VŠE o distribuční sazbě elektřiny včetně PŘEHLEDU podle typu domácnosti v následujícím článku:

Až 22 hodin levného proudu můžete mít, když topíte a/nebo ohříváte vodu elektřinou

Levnější proud hravě zajistí správně nastavená distribuční sazba. Máte ji?

Dotaz pana Rudolfa: Bydlíme v rodinném domě (tři dospělé osoby), elektřinu používáme na vaření, svícení a případné práce okolo zahrady a domu. K otopu a přípravě teplé vody používáme zemní plyn. Přibližná roční spotřeba ve VT je 2 370kwh a v NT je 760kWh. Jistič máme 3x35A a distribuční sazbu D25d. Před několika měsíci jsme změnili dodavatele elektřiny s nadějí, že bude levnější. To ukáže roční vyúčtování. Prosím o vaše posouzení, zda lze ušetřit změnou distribuční sazby, případně změnou jističe. Děkuji.

Odpověď: Pokud nemáte zapojen bojler na ohřev užitkové vody, elektřinou tedy svítíte, vaříte a používáte běžné spotřebiče, potom je možné vám přidělit distribuční sazbu D02d, kterou uspoříte oproti vaší současné distribuční sazbě zhruba 1000 korun za rok. Ve vašem případě je možné mít jistič 3x25 A, který je také levnější, než jistič, který máte doposud. 

Dotaz: Děkuji za odpověď a mám ještě doplňující otázky: 1. Jaký je postup pro změnu distribuční sazby na D02d? 2. Podobně prosím, poraďte, jak změnit jistič ze 3x35A na 3x25A, kolik tato změna přibližně stojí a jaká by byla touto změnou jističe roční úspora?

Ve vašem případě je nutné se obrátit na vašeho distributora, který je pro kraj příslušný (Praha – Pražská energetika, a. s. , Jihočeský, Jihomoravský, Zlínský a kraj Vysočina – E.ON Energie, a. s., ostatní kraje – ČEZ, a. s.). Pouze distributor vám může změnit distribuční sazbu a jistič, a proto je nejlepší variantou obrátit se přímo tam, kde vám bude také sděleno, kolik byste za jednotlivé tyto služby zaplatil.

>>> Nezávislé online srovnání cen elektřiny (s možností sjednání) Ušetřit můžete průměrně 1 700 korun
>>> Nezávislé online srovnání cen plynu (s možností sjednání) Ušetřit můžete až 12 tisíc korun
>>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejlepší řešení.

 

Na dotazy odpovídá:

Zbyněk Laisek - odborník Prima Rádce Foto:

PhDr. Zbyněk Laisek,  M. B. A. Působil mnoho let na poradenských a řídicích funkcích v oblasti finančnictví a energetického trhu v Čechách i v zemích střední a východní Evropy. Několik let se zabývá provozováním nabídek energetických firem na trhu v ČR včetně zajištění zasmluvnění a přechodu klientů k novému dodavateli. Po odoborné stránce se podílí na provozu srovnávače www.prima-RADCE.cz, který srovnává necelou stovku subjektů na trhu v ČR. Zbyněk Laisek má magisterský titul v oboru sociologie a doktorát v oboru ekonomie z Univerzity Karlovy v Praze. Studoval Executive MBA program na Universitě v Pittsburghu a Business Administration ve škole McCombs of Business, University of Texas.

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!