Levnější proud hravě zajistí správně nastavená distribuční sazba. Máte ji?

Spousta domácností a firem platí za elektřinu víc, než musí. Mají špatně nastavenou distribuční sazbu, která neodpovídá způsobům, jakým využívají odebíranou elektřinu. Lidé, kteří ji využívají k ohřevu vody nebo vytápění, přitom můžou získat až 22 hodin levnějšího proudu.
Až 22 hodin levného proudu můžete mít, když topíte a/nebo ohříváte vodu elektřinou
Až 22 hodin levného proudu můžete mít, když topíte a/nebo ohříváte vodu elektřinou
thinkstock.com

reklama

 

Distribuční sazba odráží, jakým způsobem je v odběrném místě elektřina využívána. Asi 65 procent domácností má sjednanou sazbu D02d. Ta je výhodná v případě, kdy zákazník elektřinou svítí a používá ji k napájení běžných spotřebičů, jako je třeba lednička, televize, pračka a podobně. Ve chvíli, kdy se ale domácnost rozhodne ohřívat vodu v elektrickém bojleru nebo vytápět přímotopy, se tato distribuční sazba stává nevýhodnou. To samé platí i naopak.

Srovnání cen dodavatelů elektřiny online. Podívejte se, kolik můžete ušetřit právě vy...

Správnou sazbu nemá zhruba 20 procent zákazníků

Pokud chcete ušetřit za elektřinu, máte několik možností:

  • změnit dodavatele (tady můžete čekat úsporu kolem tisíce korun za rok v případě elektřiny),
  • začít využívat úsporné spotřebiče,
  • a/nebo zkontrolovat, zda máte nastavenou správnou distribuční sazbu.

 „Běžně se setkáváme s tím, že spotřebitelé nevedou v patrnosti, jakou distribuční sazbu využívají. Například mají stále sazbu určenou pro přímotopy, ale elektřinou jen svítí. V takovém případě platí zbytečně vysoký poplatek za rezervovaný příkon,“ tvrdí energetická poradkyně Jana Poncarová z projektu EnergetickaPoradna.cz. Pokud jde ale o poplatky, například u jedné energetické firmy je u sazby D45d určené pro přímotopy poplatek za rezervovaný příkon v případě jističe 3 x 25 A stanoven na 248 korun měsíčně. U distribuční sazby D02d zaplatí domácnost 63 korun.

NOVINKA – NEPŘEHLÉDNĚTE: Potřebujete zkontrolovat, jestli máte správně nastavenou distribuční sazbu elektřiny a poradit, jaká bude právě pro vaši domácnost či firmu nejvýhodnější? Ptát se můžete nově přímo našich odborníků v PORADNĚ K ENERGIÍM

Ztráta při změně

Finanční ztrátu mohou často zaznamenat domácnosti nebo podniky, které mají sjednanou sazbu určenou pro běžnou spotřebu, ale elektřinu začnou využívat i k ohřevu vody nebo vytápění. Typickým příkladem je domácnost, která začne občasně používat přímotopy. Místo toho, aby přešla na sazbu D45d, která umožňuje odebírat po dobu 20 hodin denně levnější elektřinu, nadále zůstává u běžné sazby. „Předpokládejme, že taková domácnost spotřebuje zhruba 8 MWh elektřiny za rok. V případě distribuční sazby D02d zaplatí ročně kolem 35 000 korun. Kdyby přešla do výhodnější sazby určené pro přímotopy, zaplatí asi 24 000 korun,“ vypočetl Petr Woff, analytik serveru CenyEnergie.cz.

Přechodem k levnějšímu dodavateli můžete ušetřit

Neuvěřitelné rozdíly v cenách energií: O kolik míň můžete platit vy?

Volba správné distribuční sazby se netýká jen změny způsobu využívání elektřiny. Zásadní rozdíly jsou i u nejběžnějších typů sazeb D01d a D02d, které jsou určené pro domácnosti, které elektřinou jen svítí a nepoužívají ji k vytápění nebo ohřevu vody. „Sazba D01d je výhodná jen při velmi nízké spotřebě, a to zhruba do 1,2 MWh,“ dodala Jana Poncarová.

Jak poznat odpovídající sazbu?

Je nutné odhadnout spotřebu domácnosti, spočítat příkon spotřebičů. Většina českých domácností využívá jednotarifní sazbu, která je určena pro ty, kteří elektřinu nevyužívají k topení. Pokud elektřinou topíte, měli byste vybírat z dvoutarifních sazeb. Projděte si v následujícím přehledu všechny sazby. U každé z nich uvádíme, pro jakou domácnost je ta která vhodná.

Nejste-li si stále jisti, jestli máte správně nastavenou distribuční sazbu elektřiny? Můžete se obrátit na svého dodavatele elektřiny nebo na nezávislého odborníka (pro přímou komunikaci můžete zanechat kontakt na sebe i odborníkům Prima Rádce zde, napsat na info@prima-radce.cz nebo zavolat na telefonní číslo 810 811 812; případně se můžete zeptat i v naší veřejné online poradně k energiím).

Další zajímavé informace se dozvíte v rozhovoru s odborníkem Prima Rádce Zbyňkem Laiskem:

Elektřina v kuchyni

Život s elektřinou: Svítíte, vaříte, topíte? Jakou nastavit sazbu? VIDEO

Proces změny...

  • Změna distribuční sazby v rámci jednotarifu (tedy z D01d na D02d nebo naopak) je v podstatě rychlá formalita, kterou vyřídí dodavatel energie.
  • Pokud začnete elektřinou ohřívat vodu nebo vytápět a požádáte o dvoutarifní sazbu (například D45d), je nutná součinnost příslušného provozovatele distribuční soustavy (PDS). Jako zákazník musíte předložit také takzvanou revizní zprávu, která mimo jiné potvrzuje, že v místě je instalován požadovaný příkon spotřebičů.
Sprchováním spotřebujete méně vody i energie

ENERGIE a úspory doma krok za krokem: Od koupelny po ložnici

Kolik ušetříte?

Pokud si vyjednáte dvoutarif a po část dne vám do zásuvek bude proudit levnější elektřina, je důležité ji správně využívat. To znamená zapínat spotřebiče, jako je pračka nebo myčka, ve chvíli, kdy jde levnější proud. Jeho spínání se řídí prostřednictvím HDO (hromadného dálkového ovládání). Podle odborníků se opravdu vyplatí sledovat, kdy nízký tarif (dříve znám jako "noční proud" běží. Úspory můžou pak být opravdu poměrně výrazné.

Například pračka v energetické třídě A+++
Elektřina pro jeden prací cyklus může u jednoho dodavatele stát ve vysokém tarifu 3,301 korun a v nízkém 1,389 korun. Podobné úspory lze dosáhnout i v případě starších spotřebičů. Ročně tak může domácnost využíváním nízkého tarifu ušetřit několik stokorun.

 

A tady ještě spousta tipů včetně online seriálu o úsporách energií:

Seriál o financích - 10. díl - titulní fotka Foto:

SPECIÁL o energiích u vás doma

- praktické rady a tipy na úspory

- vše o změně dodavatele

- hraný on-line seriálSrovnání cen dodavatelů elektřiny online. Podívejte se, kolik můžete ušetřit právě vy...

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!