Máte na domě šikmou střechu? Je velká šance, že má nekvalitní izolaci. Co s tím?

Více než padesát procent šikmých střech u rodinných domů má špatně udělanou tepelnou izolaci. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK. Lidé v domech zbytečně příliš topí a často také vdechují plísně. Ty vznikají kvůli odfláknuté práci při zateplování. Zjišťovali jsme, jak takovou situaci řešit...
Více než polovina šikmých střech mladších 10 let má špatnou tepelnou izolaci
Více než polovina šikmých střech mladších 10 let má špatnou tepelnou izolaci
thinkstock.com

reklama

 

Pokud bydlíte v domě se šikmou střechou, je více než padesátiprocentní šance, že budete řešit problémy s vlhkostí a pronikáním vody. Alespoň podle průzkumu. Zkušenosti s nesprávně udělanou izolací mají i manželé Roškotovi. Koupili pět let starý dům, který se jim líbil. Už po dvou letech ale zjistili, že je špatně zateplený. A přišly problémy. „Patrně nebyla dobře ukotvená, sesedla se a ve střeše vznikal prostor, kudy utíkalo teplo,“ popisuje Jindřiška Roškotová. Vysoké faktury za vytápění a chlad, který pronikal do domu, ale nebyl jediný problém. Místy se začala objevovat i voda. „Projevovalo se to tak, že většinou u oken tam byly vidět vlhké mapky,“ dodává Michal Roškota.

 

Energie Foto: thinkstock.com

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně energií pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na trhu on-line v kalkulačce!
2. Využijte kontaktní formulář – naši specialisté vám připraví nezávazný přehled cen energií na míru a poradí, jak ještě můžete ušetřit za energie.
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.


Jak situaci řešit?

Problémy potvrdily i snímky z termovizní kamery. Po sundání střešní krytiny to nevypadalo moc dobře. V každém případě šlo o špatné provedení, ať už nechtěné, nebo záměrné. Oprava je v takových případech velmi složitá. "Sundat sádrokarton, vytáhnout starou izolaci, udělat nové parotěsy a dát to do původního stavu, to znamená pro zákazníka vystěhovat podkroví," popisuje proces nucené rekonstrukce architekt Zdeněk Fránek. Není to ale podle odborníků nutné vždy. V úvahu totiž připradají také alternativy, jako je například speciální polystyrén nebo stříkaná izolační pěna. Komplikovanou rekonstrukci ani stěhování tak nemuseli řešit ani Roškotovi.

Pohodlí domova...

Jak ušetřit za domácnost? První krok je "být on-line". Jaký je druhý?

Varianta 1: Stříkaná izolační pěna

Použití stříkané izolační pěny na zateplení domu je podle odborníků velmi praktické. Pěna totiž zateče do všech pórů. "Takže ta stavba je zateplená dokonale, ale ta pěna je difuzní, takže odvádí vlhkost," vysvěluje architekt Fránek. "Běžný dům je během dnů hotový, aniž by zákazník pocítil cokoliv vevnitř, nebo se dokonce musel stěhovat," říká k tomuto řešení technický ředitel divize ICYNENE Lukáš Kovařík. 

Varianta 2: Speciálně tvarovaný polystyrén

Podobně, jako stříkanou pěnu, lze instalovat třeba speciálně tvarovaný polystyrén. Ten je sice neprodyšný, ale zato je odolný proti zatékající vodě. "Protože se všechno odehrává z venkovní strany střechy, tak je zásah do toho interiéru minimální," ubezpečuje případné zájemce o tuto variantu Jan Maloušek, jednatel společnosti THERMO-STŘECHY.

Další možnosti?

Dalšími způsoby, jak izolovat střechu, je například zateplení minerální vlnou, která umožňuje domu lépe dýchat. Vyrábí se tavením hornin, nejčastěji čediče nebo křemene. Po tepelném vytvrzení a ochlazení je vlna řezána do rolí nebo desek běžných rozměrů. Střechu lze zateplit i pomocí konopí. Získává na stále větší oblibě. Jedná se o přírodní produkt a neobsahuje látky, které škodí životnímu prostředí.

 

Seriál o financích - 10. díl - titulní fotka Foto:

SPECIÁL o energiích u vás doma

- on-line poradna

- praktické rady a tipy na úspory

- vše o změně dodavatele

- hraný on-line seriál





Zateplení: Jasná úspora

Dobře zateplený dům je nejefektivnější metodou úspor energií, kdy lze ušetřit 70–80 procent energie oproti nezateplenému domu. Střechou navíc odchází nejvíc tepla, z pohledu tepelných ztrát je kritickým místem a jen jejím zaizolováním lze ušetřit třeba až polovinu výdajů na teplo. A navíc nebudete vdechovat spóry plísně, kterou na první pohled sice nemusíte vidět, ale přesto vám dokáže trvale poškodit zdraví. Máte-li rodinný dům a chcete zateplovat, můžete podat žádost v programu Nová zelená úsporám (www.novazelenausporam.cz), kde můžete získat dotaci ve výši až 50 procent nákladů na zateplení, výměnu oken, dveří či kotle.

Žádosti o dotaci lze posílat od 15. května

Úspory za energie? Stát opět dává zelenou majitelům domů

Kde kromě fasády či střechy lze ještě zateplovat a uspořit? Speciální izolací nebo starými novinami můžete utěsnit také nepoužívaný komín. V zimě doporučujeme umístit na podlahy koberce, a to i v případě, že máte plovoucí podlahu nebo dlažbu.

Zajímavé odkazy:

Zateplení šikmých střech

Stříkané izolace

Stříkané izolace

Zateplení střechy svépomocí – minerální vlna

Finanční poradenství na Prima Rádci

Nemáte svého finančního poradce? Konzultujte u nás

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!