Víc peněz v novém roce? Tohle předsevzetí splníte snadno

Existuje spousta věcí, na kterých lze šetřit, a přitom velmi snadno...
Během roku můžete ušetřit dost peněz...
Během roku můžete ušetřit dost peněz...
istockphoto.com

reklama

Získat víc peněz během roku není zas až tak těžké. A nemusíte kvůli tomu začít dělat přesčasy nebo hledat druhou práci, nemusíte oželet dovolenou. Pokud máte standardní příjem a platíte pravidelně za domácnost či pojištění, vždy máte určitý prostor pro úspory. Velkou část rodinného rozpočtu "ukrojí" většinou pravidelné platby a ty právě nabízejí možnosti zajímavých úspor. Srovnání se vyplatí hlavně u výdajů za energie, pojištění, případně u splátek úvěru na bydlení. „Mohu potvrdit, že denně evidujeme nárůst zákazníků, kteří si na našem portálu porovnají a také sjednají nějaký finanční produkt. Jejich roční úspora se pohybuje okolo 8 tisíc korun,“ říká Zbyněk Laisek, majitel společnosti, která provozuje porovnávače na Prima Rádci. Tady vám přinášíme přehled možností úspor, které můžete snadno vyzkoušet hned teď i během celého roku. Například pomocí našich online srovnávačů zásadních finančních produktů můžete během jedné až dvou minut zjistit, kolik lze ušetřit.

1. PLATBY ZA ENERGIE

Vypadá to, že zdražování energií se bát nemusíme, elektřina i plyn by letos měly mírně zlevnit. Jenže i tak to neznamená, že za energie platíte, co nejméně to jde. Tuto otázku byste měli řešit zejména tehdy, pokud elektřinou nebo plynem topíte. Konkurence na trhu energií je obrovská a vy máte možnost porovnat nabídku všech dodavatelů a případně vybrat takového, u kterého budete platit méně, aniž byste museli změnit spotřebu. V případě elektřiny lze přechodem k jinému dodavateli ušetřit průměrně až 1760 korun ročně, u plynu až 7 tisíc korun. V případě rodinného domu, který je vytápěn plynem, lze porovnáním nabídek ušetřit až 12 tisíc korun. Je lepší aktivně porovnat trh, než okamžitě kývnout na nabídku například od podomního prodejce, který zastupuje pouze jednu firmu. Taková smlouva často bývá naopak drahá.

ONLINE SROVNÁVAČE (s možností sjednání):
>>> Porovnejte platby za elektřinu.
>>> Porovnejte platby za plyn.
Výsledky se zobrazí podle vámi zadaných údajů o spotřebě, místě bydliště, velikosti bytu či domu, způsobu vytápění a současném dodavateli.

 

+ Zkontrolujte DISTRIBUČNÍ SAZBU ELEKTŘINY

Jednou z možností, jak efektivně a úsporně využívat elektřinu, je mít správně nastavenou distribuční sazbu. Podle odhadů ji má špatně nastavenou 20 procent domácností. Například běžná rodina (2 dospělí + 2 děti), která bydlí v bytě, využívá bojler k ohřevu teplé vody a má nastavenou nejčastější sazbu D02d, může ušetřit průměrně 5 tisíc korun za rok, pokud sazbu změní. D02d není v tomto případě vhodná, lepší je sazba D25d. V článku Levnější proud hravě zajistí správně nastavená distribuční sazba. Máte ji? najdete podrobné informace o distribučních sazbách včetně přehledu všech sazeb vhodných pro každý typ domácnosti a jejich efektivním využití.

Pokud si stále nejste jisti, jaká distribuční sazba je pro vás vhodná nebo jak a jestli můžete ušetřit změnou dodavatele, případně co všechno byste měli udělat pro to, abyste ho změnit mohli, obraťte se na naše odborníky na info@prima-radce.cz nebo na čísle 810 811 812. Zdarma vám poradí a případně pomohou celý proces zrealizovat.

V případě energií jsme teď pominuli návyky při využívání elekrických spotřebičů a například zateplení či výměnu oken, ačkoliv to jsou také kroky, které pomáhají každé rodině uspořit velké množství energie a tím vysoké částky z rozpočtu. To vše se dozvíte v následujícím článku:

2. PLATBY ZA AUTO

Máte-li sjednané povinné ručení už několik let a zatím jste jeho cenu neměnili, ale pouze vždy zaplatili částku uvedenou na zaslané složence se zelenou kartou, ověřte si aktuální nabídky. Pohybují se v částkách řádově o více než tisícovku méně, někdy se můžete dostat až na polovinu ceny uvedené na složence. Ve chvíli, kdy vám pojišťovna pošle novou zelenou kartu, je ideální doba na porovnání povinného ručení u své, případně i jiných pojišťoven. Máte pak čas na zrušení stávající smlouvy bez sankcí a sjednání nové.

>>> ONLINE SROVNÁVAČ (s možností sjednání): Platby za povinné ručení

A při sjednávání nové smlouvy je vhodné s pojišťovnou vyjednat ty nejvýhodnější nabídky, využít triky, které výslednou cenu srazí o další procenta níž. To vše najdete zde:

Je několik cest, jak zajistit nejvýhodnější cenu povinného ručení

Povinné ručení opět zdraží. Víme, jak získat nejvýhodnější cenu

Pokud chcete mít či máte sjednané i havarijní pojištění, ušetřit můžete tak, že pojistku uzavřete u stejné pojišťovny spolu s povinným ručením. Ale v každém případě (ať už platíte samostatně nebo s povinným ručením) je dobré havarijní pojistku pravidelně, v době výročí smlouvy, aktualizovat. Už kvůli tomu, že s každým přibývajícím rokem ztrácí vaše auto svoji hodnotu. S tím neuděláte nic. Můžete, respektive měli byste to ale využít ve svůj prospěch. S nižší cenou vozu snížíte i výši havarijního pojištění. Například platby havarijní pojistky za auto, které nejčastěji jezdí po českých silnicích, se v případě každoročního aktualizování smlouvy ceny pohybují asi takto:

1. rok: 7 600 Kč; 2. rok: 6 200 Kč; 5. rok: 3 700 Kč

Za první rok ušetříte 800 korun, za pět let už asi 10 700 korun. Pokud byste svou smlouvu nechali být, zaplatíte za pět let 38 000 korun. Budete-li aktivní a každoročně pojišťovnu kontaktujete a vyřídíte nový výpočet pojistného, zaplatíte za stejnou dobu zhruba 27 300 korun. Rozhodně se také vyplatí v době výročí smlouvy porovnat stávající nabídky na trhu. To může také znamenat úsporu až několik tisíc korun.

>>> ONLINE SROVNÁVAČ (s možností sjednání): Havarijní pojištění

3. HYPOTÉKA

Máte hypotéku a končí vám za několik měsíců fixace, případně máte plovoucí sazbu? Je pravý čas prozkoumat nabídky bank a zkusit ušetřit na pravidelných splátkách. V tomto případě můžete ušetřit několik tisíc korun každý měsíc. Navíc to vypadá, že rekordní sazby budou banky nabízet i letos. Stojí za to oslovit svoji i jiné banky a zjistit, co vám nabídnou. Aktuální nabídky napříč českým hypotečním trhem můžete prozkoumat jednoduše i v internetovém porovnávači


ONLINE SROVNÁVAČ (s možností sjednání): Hypotéky

4. PLATBY ZA TELEFON

Na Prima Rádci nabízíme možnost vyhledat si ten nejlevnější mobilní paušál na trhu a sjednat si jeho zřízení. Výhodou srovnání na našem webu jsou nejnižší ceny, slevy a bonusy, které dostanete pouze u nás. Srovnáním můžete ušetřit až polovinu měsíční útraty za mobil.

>>> ONLINE POROVNÁVAČ (s možností sjednání): Mobilní tarify 

5. METODA ÚSPOR "VE SKLENICI"

Pokud chcete ušetřit na nový telefon nebo dokonce i na dovolenou, vyzkoušejte také následující metodu - je opravdu hodně jednoduchá, v podstatě trochu víc propracovaná varianta klasického prasátka. Jde o to, že začínáte pravidelně ukládat do určité nádoby menší částku, v korunách to je pro dosáhnutí téměř třiceti tisíc dvacet korun, a postupně o dvacet korun každý týden navyšujete. Když začínáte s nižšími částkami, postupně si zvyknete a pak by vám neměl dělat problém uložit i vyšší částku. Je to také ideální způsob, jak spořit s dětmi. To, že vidíte přesnou částku i to, jak úspory rostou, je rozhodně motivace. A nehrozí, že tyto peníze utratíte za něco, co nepotřebujete. Prostě stanovený obnos každý týden dáte do sklenice, a tak vás už tyto peníze nebudou ani "provokovat" v peněžence. Záleží na vás, kolik případně budete chtít ukládat týdně či měsíčně, resp. kolik potřebujete ušetřit. Některé příklady a tabulky s cílovými částkami od cca 6 do 30 tisíc korun ke stažení najdete v následujícím článku. Tabulku s cílovou částkou 27 560 korun si stáhnete i tady.

6. PENÍZE (aspoň trochu) ZHODNOCUJTE

Ušetřené peníze a ty, které vám případně zbývají každý měsíc nad rámec pravidelných a nutných výdajů, ukládejte stranou – například na spořicí účet, který bývá zdarma. Zhodnotíte je o trochu víc, než na běžném účtu (i když aktuálně úroky nejsou v ideální výši) a hlavně je schováte sami před sebou – nebudete je mít na očích a je pravděpodobné, že je neutratíte za zbytečnosti. Naopak například bezpečně ušetříte na dovolenou. Ale na druhou stranu máte peníze kdykoliv k dispozici, pokud se vám například rozbije pračka a vy dáte nakonec přednost novému spotřebiči. Hodláte-li šetřit, resp. spořit více let, můžete peníze uložit například na termínované vklady, stavební spoření či investovat prostřednictvím podílových fondů (v tomto případě peníze sice můžete také kdykoliv vybrat, nicméně výhodnější je investovat v dlouhodobějším horizontu). 

7. TIPY NA ÚSPORNÉ CHOVÁNÍ

Našli jsme i další triky a tipy, které vám můžou pomoci zlepšit finanční rozpočet a mít ve výsledku víc peněz, než dosud. Některé vám zaberou jen několik minut, jiné hodiny, další vyžadují trochu pravidelného úsilí. Všechny jsou ale neuvěřitelně jednoduché, zvládne je každý. A je jasné, že všechny uvedené tipy nejsou určeny pro všechny. Zkuste projít seznam a najít deset až patnáct taktik, které vám budou nejbližší a zkuste je použít. 35 jednoduchých tipů, jak nastavit vaše chování a jednání nejen při nakupování najdete zde:

Funguje to...

35 skvělých a jednoduchých triků, jak začít šetřit peníze

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama