Názory bez cenzury: Jsou knížky pro děti příliš sexistické?

Základní škola v Barceloně odstranila ze své knihovny Červenou Karkulku, Šípkovou Růženku a dalších asi 200 knížek. Jsou prý příliš sexistické. Co si o tom myslíte vy? A co české pohádky? Prospěla by jim podobná regulace? Téma pro Názory bez cenzury.
Jsou knížky pro děti příliš sexistické?
Prima FTV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Můžeme zakázat například Shakespeara a jeho Zkrocení zlé ženy, protože už sám ten název o sobě je genderově nekorektní, a nakonec se můžeme snadno dostat do situace, kdy jediná povolená literatura bude Robinskonka Marie Majerové a jediné povolené filmy budou ty budovatelské snímky z padesátých let, jako byla třeba Štika v rybníce, kde emancipované soudružky hrdě předhánějí muže v plnění plánu,“ říká komentátorka Karolina Stonjeková.

„Tady nikdo nechce vylučovat nebo cenzurovat literaturu. Ale je potřeba otevřít o tom (pozn. redakce: o genderových stereotypech v literatuře) diskuzi. Čili já jaksi nehoruji pro zakazování nějakých knížek. V žádném případě. Ale myslím, že by třeba učitelé a učitelky měli mít k dispozici nějakou metodiku, jak takové příběhy s dětmi probírat, aby byla pluralita v té třídě. Já si například pamatuji jako dětská čtenářka, že mi tohle skutečně vadilo. S kým se mám jako dívka - čtenářka ztotožnit? To byli vesměs mužští hrdinové. Jak se mám ztotožňovat s princeznou, která je jenom krásná a neřekne nic za celý příběh,“ míní Blanka Knotková Čapková z katedry genderových studií Univerzity Karlovy.

„My můžeme dospět k tomu, jak jsem říkal s tím komunismem, že začneme revidovat historii. Všimněte si, že v dějinách většina vojevůdců byli muži. Vždyť to je přece genderově špatně. My přepíšeme dějiny, aby nám více seděly do těch našich dnešních představ,“  reagoval komentátor Petr Žantovský.

A jaký názor máte vy? Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete posílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.

Reklama
Reklama