Názory bez cenzury: Jsou knížky pro děti příliš sexistické?

Základní škola v Barceloně odstranila ze své knihovny Červenou Karkulku, Šípkovou Růženku a dalších asi 200 knížek. Jsou prý příliš sexistické. Co si o tom myslíte vy? A co české pohádky? Prospěla by jim podobná regulace? Téma pro Názory bez cenzury.
Jsou knížky pro děti příliš sexistické?
Prima FTV

reklama

„Můžeme zakázat například Shakespeara a jeho Zkrocení zlé ženy, protože už sám ten název o sobě je genderově nekorektní, a nakonec se můžeme snadno dostat do situace, kdy jediná povolená literatura bude Robinskonka Marie Majerové a jediné povolené filmy budou ty budovatelské snímky z padesátých let, jako byla třeba Štika v rybníce, kde emancipované soudružky hrdě předhánějí muže v plnění plánu,“ říká komentátorka Karolina Stonjeková.

„Tady nikdo nechce vylučovat nebo cenzurovat literaturu. Ale je potřeba otevřít o tom (pozn. redakce: o genderových stereotypech v literatuře) diskuzi. Čili já jaksi nehoruji pro zakazování nějakých knížek. V žádném případě. Ale myslím, že by třeba učitelé a učitelky měli mít k dispozici nějakou metodiku, jak takové příběhy s dětmi probírat, aby byla pluralita v té třídě. Já si například pamatuji jako dětská čtenářka, že mi tohle skutečně vadilo. S kým se mám jako dívka - čtenářka ztotožnit? To byli vesměs mužští hrdinové. Jak se mám ztotožňovat s princeznou, která je jenom krásná a neřekne nic za celý příběh,“ míní Blanka Knotková Čapková z katedry genderových studií Univerzity Karlovy.

„My můžeme dospět k tomu, jak jsem říkal s tím komunismem, že začneme revidovat historii. Všimněte si, že v dějinách většina vojevůdců byli muži. Vždyť to je přece genderově špatně. My přepíšeme dějiny, aby nám více seděly do těch našich dnešních představ,“  reagoval komentátor Petr Žantovský.

A jaký názor máte vy? Zajímá vás toto téma více? Pusťte si úvodní video! Zároveň nám můžete posílat náměty, čím bychom se měli zabývat příště.

reklama

reklama