Přehrajte si ONLINE v archivu iPrima.cz české filmy z posledních dekád

Nejen pro ty z vás, kteří museli zůstat doma s ohledem na zpomalení šíření nového koronaviru, jsme připravili v archivu iPrima.cz k přehrání online ty nejlepší české filmy z posledních dekád. Připomeňte si je:
Fair Play, Lidice nebo Samotáři - jak oslavíte 30 let svobody?
Fair Play, Lidice nebo Samotáři - jak oslavíte 30 let svobody?
archiv TV Prima

Vyberte si a přehrajte online některý z českých či československých filmů v naší nabídce v archivu na Prima.cz:

30 let svobody – 30 let českého filmu po roce 1989

Nebo se nechte inspirovat následujícími tipy redakce, jež vzdávají hold našim filmařským úspěchům posledních třiceti let.

 K loňským připomínkám 17. listopadu a 30 letům svobody patří i bilancování nad stavem kinematografie. Ohlédněme se i za tím, s čím se v posledních třech dekádách vytasila česká (a chvilku ještě československá) kinematografie. Mnoho pokladů z divokých devadesátých let je už totiž možná trochu pozapomenutých, ale byla by škoda, aby zapadly úplně – přece jen tenkrát vzniklo dost kvalitních kousků. A přestože se dost žehrá na kvalitu českých filmů z počátku 21. století, řada perel se k oslavě demokracie hodí také.

Obsluhoval jsem anglického krále

Předposlední film legendárního Jiřího Menzela dokonce soutěžil na berlínském festivalu, což se naší novodobé kinematografii jen tak nestalo. Adaptace románu Bohumila Hrabala balancuje mezi vtipem a dramatem, hlavně však nabízí dostatek životní moudrosti.

Babí léto

Herecký koncert Vlastimila Brodského a Stelly Zázvorkové v úlohách stárnoucího páru, který se sice v lecčem míjí, avšak stále je mezi nimi znatelná láska. K pochmurné listopadové atmosféře dokonalá volba!

Je třeba zabít Sekala

Osudové téma, těžké časy protektorátního útlaku a bezútěšná situace malé moravské vesnice. To jsou ideální propriety k rozehrání náročného morálního dramatu o tom, že v lidech se často neskrývá nic hezkého. Ale zlo nesmí zůstat nepotrestáno.

Báječná léta pod psa

Na trpkou normalizační dobu se ve svobodných devadesátých letech rádo vzpomínalo a tato nahořklá komedie je toho důkazem. Podaří se téhle obyčejné rodině přežít šedý a morálku podvracející komunismus, nebo spíše rezignuje?

Samotáři

Kdo by neznal generační výpověď zklamaného porevolučního mládí, uvedenou symbolicky v roce 2000? Scény s hymnou, která je hrána nezvykle instrumentálně, či rozchod z důvodu, že už jednu holku přece máte, doslova zlidověly a vynesly Jiřímu Macháčkovi jeho nejvděčnější roli.

Díra u Hanušovic

Celovečerní divadelní debut oblíbeného Miroslava Krobota staví na skvělých hercích a zemitém vykreslení poměrů na moravské vesnici. Komedie o snech a možnostech lepšího života zanechává velmi hořkou pachuť.

Fair Play

Slovensko-maďarský objev, sympatická Judit Bárdos, ztvárňuje atletku, která musí v Československu 80. let čelit tlakům na užívání dopingu. Co je v socialistické společnosti důležitější než podaný výkon? Morální čistota to rozhodně není.

Jedna ruka netleská

„Sejdeme se za patnáct minut.“ „Ale já nemám hodinky.“ „Tak za dvacet!“ David Ondříček se utrhl ze řetězu a do téhle odvázané komedie nasypal tolik nápadů a obskurních postav, až se vám bude točit hlava…

Kajínek

Tomuhle říkáme oslava svobody! Předloni propuštěný nejslavnější vězeň se v roce 2010 dočkal i filmového zpracování svých osudů, když debutující Petr Jákl vytvořil na tuzemské poměry nevídaně žánrový akční thriller.

Lidice

Vypálení obce Lidice bylo krutou odplatou za atentát na Reinharda Heydricha. Jaká shoda náhod k této osudové tragédii vedla? Stylizované převyprávění historických událostí vás určitě dojme a k výročí naší demokracie připomene, že komunismus nebyl jediným zločinným režimem, pod jehož jhem náš národ v posledním století trpěl.

Návrat idiota a Indiánské léto

Než se talentovaný Saša Gedeon oddal pedagogické dráze, natočil dvojici poetických vztahových dramat, jež se řadí do zlatého fondu 90. let. Indiánské léto z roku 1995 bez přehánění nakoplo kariéry Kláry Issové a Tatiany Dykové (dříve Vilhelmové); v ještě propracovanějším Návratu idiota zase sledujeme milostný čtyřúhelník ve hvězdném obsazení (Jiří Macháček, Pavel Liška, Aňa Geislerová a opět Tatiana Dyková), které vám nedá spát ještě dlouho po zhlédnutí…

Nestyda

Michal Viewegh a Jan Hřebejk – to je silné duo stojící za filmem Nestyda, v němž sledujeme svobodného mládence, který si s ničím nedělá těžkou hlavu – jenže zjistí, že takhle se nedá žít pořád. Oddechová komedie nemá hluboké ambice, ale bez problémů pobaví.

Šeptej

Režijní debut Davida Ondříčka, kterému se nedostalo tolik pozornosti jako jeho slavnějším dílům, přesto se jednalo o snímek, který ani v nabitých devadesátkách nezapadl. Ponořte se s Tatianou Dykovou do tajů a nástrah velkoměsta!

Tobruk

Než se Václav Marhoul rozhodl trápit nervy diváků s aktuálním Nabarveným ptáčetem, natrénoval si pomalé tempo, tíživou válečnou atmosféru a psychologické vykreslení postav v dramatu Tobruk. Na reálných základech postavená severoafrická mise zkoumá, kolik odvahy je ve válce potřeba.

Autopohádky

Za zvuků hudby Michala Malátného z Chinaski se odehrává několik animovaných povídek, které jsou tematicky i metodou zpracování velmi pestré. Nápaditý snímek je určen především dětem a podílel se na něm i slavný Břetislav Pojar (Dášenka, Jája a Pája, Pojďte pane, budeme si hrát)

Mazaný Filip

Prvotina Václava Marhoula jasně odráží jeho začátky ve slavném Divadle Sklep, a tak není divu, že tato parodie na detektivní romány a noirové filmy se zpočátku nesetkala s velkým pochopením. Avšak svébytná poetika a precizní práce s žánrovými stereotypy řadí Mazaného Filipa mezi ty nejnápaditější české snímky 21. století.

Štěstí

Snad nejlepšímu filmu ceněného Bohdana Slámy dominuje skvělé obsazení. Pavel Liška, Aňa Geislerová i Tatiana Dyková podali skvělé výkony ve vesnickém příběhu, kde několik citlivých lidí musí bojovat s vnitřními démony i závistivým okolím.

A jaké jsou vaše nejoblíbenější české filmy za posledních třicet let?

Text: MS

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama