Adéla ještě nevečeřela! Risk se slavným slovenským hercem, který se vyplatil

Za okouzlující komedií plnou hereckých hvězd stojí špičkoví čeští filmaři. Pečlivá příprava i natáčení se vyplatily. Dokonce i risk s Michalem Določolomanským, se slavným slovenským hercem v hlavní roli, který původně měl být automechanikem. Film Adéla ještě nevečeřela sledujte v sobotu ve 21.45 na Primě.
Adéla ještě nevečeřela
Adéla ještě nevečeřela

reklama

„Papej, Adélko, papej. Už jsi dlouho nic nehamala. Ještě že ten hafík měl skoro metrák.“ Ano Adélka je žravá a nebezpečná, zvlášť, když ji má v moci vychytralý zločinec v podání Miloše Kopeckého, kterému se říká Zahradník. Pražská policie si se záhadným případem, za nímž stojí, neví rady, a tak na pomoc přijíždí proslulý americký detektiv Nick Carter (Michal Dočolomanský). Je neskutečně geniální (cestou do Prahy se naučí češtinu) a přiváží s sebou jeden moderní vynález za druhým. Jenže v Čechách to chodí jinak, a tak bude pátrání mnohem složitější, než se původně čekalo. Pro nás ale o to zábavnější.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Adéla ještě nevečeřela - upoutávka

Parodie na laciné sešitové detektivky vznikla v roce 1977 v tvůrčí dílně nezapomenutelných postav české kinematografie. Námět a scénář přinesl režisérovi Oldřichu Lipskému Jiří Brdečka. Ovšem oba byli tak trochu filmoví všeumělové, takže na scénáři zanechal svou stopu i Oldřich Lipský a naopak, Jiří Brdečka často docházel na natáčení. Ostatně jako režisér několika animovaných snímků dokázal být režisérovi dobrou oporou. Mezi tvůrci se navíc objevila další slavná jména. Filmovou animaci si vzal do parády Jan Švankmajer, kostýmy skvěle vyladil Theodor Pištěk a o hudební stránku se postaral zkušený Luboš Fišer.

Nebyla to první spolupráce

Už svou první společnou komedií se Jiří Brdečka s Oldřichem Lipským zapsali do srdcí milovníků filmového humoru. Nezapomenutelný Limonádový Joe aneb Koňská opera z roku 1964 se stal v době pozvolného odklonu od striktní linie socialistického realismu doslova zjevením. A Adéla také nezklamala, naopak, okouzlila námětem i zpracováním.¨

Adéla ještě nevečeřela
Adéla ještě nevečeřela

A pochopitelně svou velmi důležitou roli hrál i neobyčejně nápaditý scénář, v němž se skrývají průpovídky nádherně narážející na onu dobu všelijakých vynálezů a rozbujelého českého národního cítění. Třeba, když vytáhne Nick Carter doutník s dynamitem, prohlásí, že to je „dar přítele Nobela,“ nebo když si Carter nasadí rentgenové brýle, utrousí, jde o: „Dar přítele Rentgena.“

Když pak Cartrovi podává český detektiv Ledvina (Rudolf Hrušínský) otevírací nůž, Carterovi to po česku vrátí: „Dar přítele Messera.“ Úžasně jemná, naivní a ochotná Květuška v podání Nadi Konvalinkové zas na pochvalu od Cartera, jak moc je statečná, hrdě prohlásí: „Jsem dcera národa Jana Žižky.“

Michal Dočolomanský jako neokoukaný herec

Herecké obsazení bylo do poslední postavičky pečlivě vybíráno, což dosvědčuje i fakt, že i do malých rolí obsadil režisér slavné herce. Zkrátka všichni museli přesně vyhovovat náročnému stylu parodie.

Pro roli amerického detektiva Nicka Cartera si Oldřich Lipský našel do té doby na stříbrném plátně příliš neokoukanou tvář mladého slovenského herce Michala Dočolomanského. Dnes je neuvěřitelné, že se tento slavný slovenský herec původně vyučil automechanikem. Naštěstí jeho komediální talent byl silnější než jistá práce v dílně a dostal se k divadlu a následně k filmu. Když vzpomínal na práci na Adéle, svěřil se, že pro něj nebylo jednoduché, hned chytit správný projev své postavy.

Adéla ještě nevečeřela
Autor: Ústřední půjčovna filmů Adéla ještě nevečeřela

Oldřich Lipský však byl ve svém oboru třída a dokázal přesně herce vést tak, aby co nejlépe zapadli do konceptu scény i celého filmu. Prý také pomohlo, když Michalu Dočolomanskému poradil, aby se trochu inspiroval Karlem Fialou v Limonádovém Joeovi. Jak uvidíte, šlo opravu jen o inspiraci, protože projev Nicka Cartera je v podání Dočolomanského nezaměnitelný. I když slovenský herec bravurně češtinu zvládal, ve filmu byl nadabován Františkem Němcem. Tvůrci nechtěli nic nechat náhodě.

Adéla ještě nevečeřela - upoutávka
Adéla ještě nevečeřela - upoutávka

Že se jejich důkladnost vyplatila, ocenili diváci už svou návštěvou v kinech a následně početné diváctvo u TV obrazovek. Jestli si nenecháte ujít skvostné výkony Miloše Kopeckého, Rudolfa Hrušínského, Michala Dočolomanského, Nadi Konvalinkové, Květy Fialové a mnohých dalších, rozhodně nebudete zklamaní. Adéla ještě nevečeřela je totiž svým humorem nadčasová a baví diváky už nějaké to desetiletí se stále neutuchající energií.

Film Adéla ještě nevečeřela sledujte v sobotu ve 21.5 na Primě.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!