Ani pohřeb, ani kremace. Ve Washingtonu povolí kompostování pozůstalých

Guvernér Jay Inslee podepsal tento týden legislativu, díky níž se Washnigton stane prvním státem na světě, který oficiálně schválil kompostování jako alternativu k pohřbívání a zpopelňování lidských pozůstatků, uvedla agentura AP.
Návrh atria společnosti Recompose
Návrh atria společnosti Recompose
Reprofoto: recompose.life/MOLT studios

reklama

Zákon umožní licencovaným zařízením nabízet „přirozeně organickou redukci“, prostřednictvím níž se tělo během několika týdnů spolu s dalšími přísadami, jako je sláma nebo dřevěné třísky, promění ve zhruba dva trakaře (dvě kolečka) půdy.

Ekologická alternativa kremace a běžného pohřbu

„Dává to smysl a užitek tomu, co se s našimi těly bude dít po smrti,“ uvedla Nora Menkin, výkonná ředitelka Lidové památkové asociace sídlící v Seattlu, která pomáhá lidem s plánováním pohřbů.

Podporovatelé nové metody tvrdí, že se jedná o environmentálně šetrnou alternativu kremace, která uvolňuje oxid uhličitý a jiné častice do ovzduší, a konvenčním pohřbem, kdy jsou zesnulí zbaveni krve a naplněni formaldehydem a jinými chemikáliemi, které mohou teoreticky znečistit podzemní vody, a umístěni do téměř nezničitelné rakve zabírající podstatnou část půdy.

Ilustrační foto

Žebříčku „pohřebních skladeb“ kraluje Sinatra. V desítce jsou i komici z Monty Python

Speciální směs urychlující přirozený rozklad

„Pro naši zemi a životní prostředí je to vážná zátěž,“ uvedl senátor Jamie Pedersen, který zákon podporoval s tím, že pro tuto legislativu byla inspirací jeho sousedka Katrina Spadeová, která coby vystudovaná architektka přišla s myšlenkou lidského kompostování. Tu ilustrovala na praktickém příkladu farmářů, kteří tuto metodu již dlouho využívají pro zbavení se uhynulých hospodářských zvířat.

Spadeová také zjistila, že dřevní odštěpky, vojtěška a sláma tvoří určitou směs dusíku a uhlíku, která urychluje přirozený přírodní rozklad, když je tělo umístěno do prostoru (nádoby) s řízenou teplotou a vlhkostí, v níž určitým způsobem rotuje.

Těla umístěna do prostor podobných včelím plástům

Pilotní projekt byl loni testován na šesti tělech na státní univerzitě ve Washingtonu. V roce 2017 Katrina Spadeová založila společnost Recompose, která měla koncept představit veřejnosti.

Dosavadní zákon ve státě Washington nařizoval likvidaci ostatků formou pohřbu nebo kremace. Nový zákon, který nabyde účinnosti v květnu 2020, umožňuje navíc kompostování a alkalickou hydrolýzu, což je proces v současné době legální v dalších devatenácti státech, který k redukci tělesných ostatků používá teplo, tlak, vodu a chemikálie jako louh.

Podle společnosti Recompose budou těla během procesu kompostování umístěna v prostoru podobném atriu v samostatných přihrádkách, které vzdáleně mají připomínat včelí plásty.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!