Apokalypsa v Laosu: Voda z protržené přehrady se prohnala obytnými oblastmi

Stovky lidí se pohřešují poté, co se na jihovýchodě Laosu protrhla hráz rozestavěné přehrady a přívalová vlna zaplavila obytné oblasti. Oficiální počet obětí zatím není známý. Podle místní tiskové agentury přišlo o domov více než 6 600 lidí.
V Laosu se protrhla přehrada
V Laosu se protrhla přehrada
AP

reklama

Neštěstí se stalo v pondělí v noci v provincii Attapeu. Budovaná přehrada, která je součástí hydroelektrárny, nevydržela nápor vody a prolomila se. Miliardy litrů krychlových vody se následně podle laoské tiskové agentury přehnaly přes šest vesnic. „Katastrofa si vyžádala několik lidských životů, stovky lidí se pohřešují,“ uvedla agentura.

Letecké záběry ukazují rozsah celé zkázy. Zaplavená jsou obrovská území, zoufalí lidé čekají na střechách svých domů na záchranu. Místní úřady vyslaly do postižených oblastí lodě, které dopravují přeživší do bezpečí. Na zaplavená místa míří také zásoby léků, pitné vody, potravin a dalších nezbytných věcí.

Stavba přehrady Xe-Pian Xe-Namnoy začala v roce 2013 a vodní elektrárna měla zahájit plný provoz v následujících letech. Na jejím budování se podílela jihokorejská firma s thajskými a laoskými partnery. Podle serveru stanice BBC se měl zhroutit úsek o délce 770 a výšce 16 metrů. Příčinou neštěstí mohly být podle jihokorejské agentury Jonhap vydatné deště, které v oblasti přesáhly trojnásobek běžného množství.

Více informací přineseme ve Velkých zprávách, které začínají v 18:55.

reklama

reklama