Babiš v naší anketě: Budu se snažit prezidenta přesvědčit, předčasné volby hnutí ANO nevyvolá

Vzhledem k napjaté situaci v koalici a v ČSSD kvůli výměně ministra kultury by se dalo uvažovat o předčasných volbách. Nebyla by to nakonec ta nejlepší varianta a neměly by být předčasné volby proto už letos na podzim? Na to se online redakce TV Prima dotázala českých politiků. „Mnohem jednodušší by bylo, kdyby hnutí ANO mělo trochu politické odpovědnosti a vyměnilo premiéra, jenž se obohacuje na úkor všech daňových poplatníků v Evropské unii,“ nerozpakoval se v odpovědi například předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna
FTV Prima

reklama

Prezident Miloš Zeman zatím nevyhověl návrhu premiéra Andreje Babiše, aby odvolal ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD, a sociální demokracie proto kvůli tomu počítá s odchodem z vlády, čímž může skončit koalice ANO a ČSSD. Večer se mají kvůli situaci sejít s prezidentem Zemanem premiér Andrej Babiš a šéf socialistů Jan Hamáček. Nebylo by nakonec nejlepší variantou, kdyby se konaly na podzim předčasné volby?

„Předčasné volby nejsou dobrá varianta, nevěřím, že by si je občané přáli, potřebujeme politickou stabilitu a vláda čas na práci. Hnutí ANO předčasné volby určitě nevyvolá. Vláda je úspěšná a měla by dovládnout. Budu se snažit prezidenta přesvědčit, aby ČSSD vyhověl, i když má na pana Šmardu a Staňka jiný názor než sociální demokracie,“ uvedl premiér Andrej Babiš v anketě naší online redakce.

„Nejlepší řešení je, aby vládu nevedl premiér, kterému hrozí kriminál a prezident neporušoval ústavu. Předčasné volby řešením, byť posledním, jsou - ale ne kvůli ministrovi kultury. Co by se změnilo, když by zůstal stejný prezident, který neplní svoje povinnosti? Nejprve musí premiér nebýt srab a podat kompetenční žalobu,“ odepsal v sms zprávě bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

„Pokud se stranou, co vyhrála drtivě volby, nikdo nechce vládnout, a ostatní strany nejsou schopny cokoliv samy vytvořit, pak jsou jen dvě možnosti: úřednické vlády prezidenta Zemana, nebo předčasné volby,“ pronesl rázně předseda nové strany Trikolóra Václav Klaus.

„KSČM vidí předčasné volby jako jeden z možných dalších kroků s tím, že odpovědnost za další vývoj je na dvou koaličních partnerech skládajících současnou menšinovou vládu. Tedy hnutí ANO a ČSSD,“ zmínil místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

Předseda téže partaje a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip celou věc komentoval velmi krátce: „KSČM je na volby připravena.“

Krátké vyjádření poskytla i nynější ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD): „V tomto směru nebudu spekulovat,“ řekla.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl toto: „Předčasné volby jsou jedním z řešení současné politické krize, druhým je například odchod premiéra a pokračování současné vlády s jiným premiérem.“

„Předčasné volby jsou vždy nejzazší řešení a jsou výrazem neschopnosti aktérů. Spustit je kvůli pouhé výměně jednoho ministra zavání trapností a možná i nezodpovědností. ČSSD vstupovala do vlády, aby mohla prosazovat některé své levicové priority a ne z ní utéci kvůli hádce s prezidentem. Na obzoru je finální jednání o rozpočtu, a to je pro voliče levice důležitější a srozumitelnější téma. O členech vlády jde v klidu jednat bez vydírání volbami,“ řekl bývalý místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda SPD (Svoboda a přímá demokracie) Tomio Okamura se k věci vyjádřil obšírněji.

„V případě, že vláda padne, se půjdeme nejprve poradit s panem prezidentem, jelikož on bude mít v rukou další kroky. To je klíčové a od toho se bude všechno odvíjet. Jak všichni víme, bez podpory 78 poslanců hnutí ANO není možné v současném složení Sněmovny složit vládu. A do voleb je dlouhých dva a čtvrt roku. Takže buď uvedeme zemi do chaosu a destabilizace a občané budou ještě více trpět – což chce tzv. demagogický blok, nebo budeme dva roky pořádně pracovat, abychom životy občanů zlepšili. A my v SPD jsme konstruktivní a pozitivní hnutí. Proto nabízíme jedinou možnou funkční alternativu v současném složení Sněmovny – jmenování vlády odborníků nominovaných vítězem voleb, hnutím ANO, která by prosazovala také dohodnuté programové priority SPD. O podpoře takové vlády jsme pak ochotni jednat. Zdůrazňuji, že podmínkou je plnění programu SPD! A samozřejmě zároveň stále platí naše stanovisko, že nikdy přímo nevstoupíme do vlády s trestně stíhaným premiérem, ať je to kdokoliv,“ uvedl Tomio Okamura s tím, že k předčasným volbám, které budou stát odhadem kolem jedné miliardy korun, není v tuto chvíli důvod.

„Podstatou vládních hádek přece není výměna či nevýměna ministra kultury Staňka, ale to, že vláda je v permanentní krizi, protože je její součástí nestabilní a rozhádaná ČSSD, což je ovšem také vina Andreje Babiše, protože si ji do vlády vybral. Hnutí ANO jako vítěz voleb před rokem odmítlo prosazování programu SPD a raději si tehdy vybralo za partnera zprofanovanou sociální demokracii,“ dodal Okamura.

Lidovecký poslanec Marian Jurečka na dotaz uvedl: „Stále je zde možnost, aby prezident plnil ústavní povinnosti, pokud by takto nekonal, měl by premiér podat kompetenční žalobu. Pak je zde stále možnost nové většinové koaliční vlády, do které by na pozici premiéra ANO nominovala někoho jiného, kdo nemá tolik nevysvětlitelných kauz, a pak je zde poslední možnost, rozpustit Sněmovnu a jít k předčasným volbám. Myslím si však, že se ještě nevyčerpaly ty předchozí možnosti.“

„Předčasné volby jsou posledním řešením. Pokud by měly být volby kvůli personální otázce, tak ten, kdo je vyvolá, je předem ,mrtvý‘ v těch volbách dalších,“ poznamenal poslanec a bývalý místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna.

Předseda Hamáček a první místopředseda Onderka foto ČSSD

K situaci uvnitř strany se postavíme vůči občanům zodpovědně, tvrdí místopředseda ČSSD Onderka

Dát zelenou předčasným volbám? „Zajisté by to bylo řešení, ale nejsem si jist, že to odpovídá zájmům pánů Zemana a Babiše,“ řekl pro redakci čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl: „Já si myslím, že mnohem jednodušší by bylo, kdyby hnutí ANO mělo trochu politické odpovědnosti a vyměnilo by premiéra. Vládní krize, nebo spíše ústavní, se odehrává především proto, že v čele vlády je trestně stíhaná osoba, která je důvodně podezřelá z toho, že se obohacuje na úkor všech daňových poplatníků v Evropské unii. Nikdo nezpochybňuje to, že ANO vyhrálo volby, ale nemělo by zatěžovat Českou republiku premiérem s takovými problémy.“

Poslanec a bývalý předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík zmínil, že strana vidí předčasné volby jako „krajní variantu“. „STAN se jich rozhodně nebojí a je na ně připraven. Jen si myslíme, že volby nemají být vždy, kdy je vládní koalice neschopná se domluvit. A připomínám, že teď hraje velkou roli prezident, který nedodržuje Ústavu – ta mluví jasně: navrhne-li premiér odvolání ministra, prezident jej odvolá. Takže teď bychom házeli na voliče odpovědnost premiéra, prezidenta a koaličních stran za ústavní krizi?“ otázal se.

„Pokud hnuti ANO navrhne předčasné volby jako východisko z vládní krize, jsme připraveni o tom jednat. Nutno podotknout, ze předčasné volby jsou až krajní prostředek, jak řešit politickou krizi a není to dobrý nástroj ve snaze přimět prezidenta, aby dodržoval Ústavu,“ odpověděl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Z České pirátské strany reagovali na dotazy i dva další poslanci. „Přestože jednání prezidenta i předsedy vlády je v mnoha ohledech nestandardní, předčasné volby stávající problémy zřejmě nevyřeší. Hrozí totiž, že by ANO mohlo nahradit sociální demokraty SPD nebo komunisty. Navíc je pravděpodobně, že bude nakonec v zájmu všech se domluvit a prezident nového ministra kultury jmenuje,“ konstatoval poslanec Ondřej Polanský.

„Pokud hnutí ANO svoji nepřístupností ke kompromisu na změně premiéra, který by nebyl trestně stíhán a v obřím střetu zájmů, a neschopností domluvit fungující koalici zapříčiní destabilizaci země, budeme jistě řešit varianty dalšího vývoje,“ pronesl poslanec Pirátů Tomáš Martínek a dodal:

„V demokratické zemi by se postupovalo obdobně jako v Rakousku, kde by nadstranický odborný premiér dovedl zemi k volbám. Na rozdíl od hnutí ANO nechceme plýtvat veřejnými prostředky, proto se jedná o poslední variantu až hnutí ANO selže. Do té doby by bylo vhodné shodnout se na změně volebního zákona, který by zajistil větší rovnost hlasu každého občana tak, jak praví Ústava. Aby nenastávaly paradoxní situace, kdy nyní vládní strany ANO, ČSSD a KSČM mají více poslanců než opozice, kterou přitom volilo více lidí. Bylo by také vhodné, aby prezident Zeman deklaroval, že po volbách bude jmenovat premiérem osobu, která má koaliční potenciál a která bude schopna přinést 101 podpisů poslanců, aby nebylo poté nutné opět nákladné volby opakovat.“

Z Pirátů se nakonec vyjádřil i předseda jejich poslanců Jakub Michálek.

„Zatím by měla pokračovat politická jednání. Až pokud selžou, má smysl mluvit o předčasných volbách. Podstatné je, zda se změnila přízeň voličů a koaliční poměry. Teď to vypadá, že ano,“ podotkl.

 

Olga Böhmová

reklama

reklama