Princ Bajaja: na Štědrý den si pro princeznu přiletí drak

Princ Bajaja. Klasická pohádka Boženy Němcové dostala fantazijní filmový háv. O čarokrásnou princeznu Slavěnu bojuje zlý Černý rytíř a němý, leč chrabrý princ Bajaja. Děsivý drak, mluvící kůň, magické lokace ve skalách a působivá hudba. To jsou zaručené ingredience pohádkového koktejlu z roku 1971. Dívejte se na Štědrý den na Primě od 16.20.
Princ Bajaja.
Princ Bajaja.
FTV Prima/ Princ Bajaja

reklama

Princ Bajaja (Ivan Palúch) osiřel a tak se vydává do světa. Cestou potká kouzelného koně, který umí mluvit (hlas mu propůjčil Petr Štěpánek). Společně dojdou do království, ve kterém se starý král chystá provdat svoji nádhernou dceru Slavěnu (Magda Vašáryová). Bajaja se do princezny okamžitě zamiluje, ale koník mu velí držet se zpátky. A tak si princ dá přes oko pásku, předstírá němotu a nechá se najmout jako zahradník.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Prima - Vánoce 2019 (české filmy)

Na vdavky se sjíždějí princové a rytíři. Když se ale ozve strašlivý dračí hlas, jenž žádá princeznin život, všichni nápadníci berou do zaječích. A tak se Bajaja přestrojí za rytíře a sám probodne zlou saň. Mluvící kůň mu však radí neodhalovat svoji tvář. Vítězství nad drakem si přivlastní zlý Černý rytíř (František Velecký). Kdo si ale nakonec vybojuje ruku princezny?

V pohádce Princ Bajaja se těšte na…

  • Bezchybné herecké výkony slovenských herců v hlavních rolích. Obzvlášť František alias Fero Velecký coby hlavní padouch je uhrančivý. Magda Vašáryová zase potvrdila, že v 60. a 70. letech neměl její andělský zjev v československém filmu konkurenci.
  • Kouzelnou a mírně ponurou atmosféru zajistily hlavně přírodní scenérie. Film se natáčel v Českém ráji, hlavně na zámku Hrubá Skála a v jeho okolí. Skalnaté místo, kde Bajaja a jeho věrný kůň nocují, je tzv. Adamovo lože poblíž zámku.
  • Mluvící kůň, který je rádcem i přítelem prince Bajaji, zamotal tvůrcům hlavu. „Koníka“ hrálo dohromady pět koní, ani jeden totiž neuměl všechny triky a kousky, které měl napsané ve scénáři. Ve scénách, kdy Bajaja bojuje s drakem, se všichni koně plašili. Souboj se musel dotočit s vysloužilým cirkusovým harcovníkem, kterého nic nerozhodilo.

Pohádku Bajaja si zapněte na Štědrý den v 16.20 na Primě!

Víte o pohádce Princ Bajaja, že...

  • Film Bajaja režiséra Antonína Kachlíka získal cenu na MFF dětského filmu v Benátkách.
  • Režisér tvrdil, že obsadil tak velké množství slovenských herců, protože uměli dobře jezdit na koni. Ovšem pohledem na herecké obsazení zjistíme, že si Kachlík do hlavních rolí půjčil výtečné trio Vašáryová – Velecký – Palúch, které o čtyři roky dříve excelovalo v Markétě Lazarové Františka Vláčila.
  • Ostatně scénář k Bajajovi napsal František Pavlíček, který je spoluautorem právě legendární Markéty Lazarové. Svoji scenáristickou bravuru potvrdil i v dalších filmech: Babička, Lišáci, myšáci a šibeničák, Tři oříšky pro popelku, Sokratův podzim…
  • Při filmových soubojích se herci neohánějí maketami, ale skutečnými zbraněmi.
  • Někteří kritici se vysmívají obří loutce draka. Připomeňme, že rok výroby pohádky je 1971 a místo natáčení totalitní Československo. O současných počítačových animacích si tehdy mohli tvůrci nechat jen zdát.

(tek)

V programu na Štědrý den ještě uvidíte:

 

Pohádkovou sváteční atmosféru navodí s Primou i Sedmero krkavců. Další krásná česká pohádka.

Sedmero krkavců Alice Nellis je veselá pohádka s lehce hororovým natáčením

reklama

reklama