Beckettová na zabití

Se Stanou Katic, představitelkou půvabné detektivky Kate Beckettové ze seriálu Castle na zabití, jehož třetí sezónu můžete sledovat od 18. ledna na Prima family, jsme si popovídali při příležitosti její loňské návštěvy na Zlínském filmovém festivalu.
Castle na zabití III - Obrázek 13
Castle na zabití III - Obrázek 13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prozradila nejen, co nás čeká v premiérové třetí řadě oblíbeného krimiseriálu, ale třeba i jak dobře líbá její herecký kolega představující Castla...

 

Omluvte prosím sníženou kvalitu audiozáznamu, který najdete na konci článku. Rozhovor původně nepočítal s jejich zveřejněním. Byla by však velká škoda připravit vás o jedinečnou energii, kterou temperamentní herečka především do svých posledních odpovědí vložila.

 

Prima: Vaše jméno zní nám Čechům příbuzně, nezapře slovanský původ. Čeští fanoušci vás dokonce familiérně oslovují Stanka Katič (pobavená reakce). Znáte význam svého jména?

Stana: Křestní Stana jsem zdědila po babičce z otcovy strany a je to ochranné jméno, má vás chránit před vším zlým. Moji rodiče pocházejí z Evropy, z bývalé Jugoslávie, ale když emigrovali do Severní Ameriky, všichni tam jejich příjmení četli [Katyk], tak jsme to pro usnadnění změnili. Ale původně se to samozřejmě vyslovuje [Katyč].

 

Prima: Zajímavý název má i vaše produkční společnost Sine Timore (volně přeloženo z latiny jako Bez bázně a hany). Jaké typy projektů si pro ni vybíráte?

Stana: Zrovna zvažuji několik scénářů, dívám se i po románech, které by šly adaptovat. Zajímají mě i komiksy, a nakolik by šly převést třeba do minisérie pro kabelovou televizi, nebo do filmu. S týmem teď procházíme několik scénářů, ale jde nám především o to, vytvořit kreativní, filmově laděné snímky, které by se snažily o něco víc, nejen o zábavu, ale také přimět diváka se zamyslet.

 

Prima: Castle je v tuto chvíli mezinárodně úspěšný seriál. Napadlo vás někdy využít své současné mainstreamové popularity k tomu, abyste seriálové fanoušky přitáhla k serióznějšímu umění, pro které zjevně máte slabost?

Stana: Je to zvláštní, zažívám tady ve Zlíně úplně novou věc – sjíždí se sem lidé z celé Evropy, aby se se mnou setkali a podívali se na film inspirovaný Francouzskou novou vlnou, ve kterém jsem hrála – Jen pro zamilované (For Lovers Only). Vždycky jsem si myslela, že diváci chodí na snímky, které je nějak zaujmou, ne že nutně půjdou na něco jen proto, že v tom hraju.  Ale tentokrát jsem se mýlila, a je to skvělé, protože se fanouškům, kteří mě znají z Castla, nakonec líbil i tento poněkud umělečtější film, na kterém jsem pracovala s velkou láskou. Což mě moc těší, protože to znamená, že příznivci mojí práce jsou kreativnější a odvážnější.  A že se mnou tím pádem snad ještě nějakou chvíli vydrží, protože přesně na takových projektech bych chtěla dál pracovat.   

 

Prima: Pokud jde o Castla, chtěla byste se vy osobně účastnit nějakého vyšetřování? Pozorovat při práci nějakého ženského detektiva, jako když Beckettovou v seriálu sledovala postava herečky, která má hrát Nikki Heatovou?

Stana: Ráda bych u toho byla jako tichý pozorovatel. Poslali nás sledovat práci policistů v New Yorku a v Los Angeles, abychom tomu světu víc porozuměli. Ačkoliv to, co vyprávíme my, se nesnaží být realistické, je to přeci jen poněkud neobvyklý příběh. Ale doufám, že bych nebyla tak všetečná vtěrka jako některé postavy z našeho seriálu.

 

Prima: A nosili všichni ti policisté, se kterými jste se setkala, také v jednom kuse podpatky a rozpuštěné vlasy?

Stana: Ano, do jednoho. Ptala jsem se jich proč, a že prý tak mají blíž k Bohu. (velký smích)

 

Prima: V čem se Castle na zabití podle vás liší od obyčejné kriminálky?

Stana: Není to jen procedurální detektivka, důležité jsou hlavně postavy. A díky tomu je to snad zajímavější, protože naše figury jsou velmi rozmanité a barvité, diváci se na ně rádi na chvíli podívají, než zalezou do postele. Nechybí ani romantika a tak, ale především jde o ty postavy.

 

Prima (bez záznamu): A na co se můžou diváci těšit v premiérové třetí sezóně?

Stana (bez záznamu): To je moje zatím nejoblíbenější řada, uvidíte vývoj u spousty postav. Hodně se dozvíme třeba o vraždě matky Kate.

 

Prima: Poslední díl třetí sezóny ale skončil pro Beckettovou velmi napínavě. Ostatně, když jsme nabídli českým fanouškům Castla, ať vám sami položí nějakou otázku, nejčastěji zaznělo: „Žije?“

Stana: To se budete muset podívat sami (potutelný smích).

 

Prima: Další oblíbená otázka směřovala k líbací scéně z druhé řady. Jak dobře líbá Nathan Fillion (představitel Castla) na stupnici od jedničky do desítky?

Stana: To se nedá hodnotit na stupnici, ale líbá skvěle. A to nelžu, mluvím pravdu. Ale teď vaše fanoušky dostanu, protože... já líbám prvotřídně. (smích)

 

Prima: A poslední divácký dotaz - kdybyste si musela vybrat z trojice Castle, detektiv Ryan a detektiv Esposito, kterého byste si vzala, se kterým byste se vyspala, a kterého byste shodila z útesu?

Stana: (se smíchem) To je nefér, na to se nedá odpovědět... (velmi krátké zamyšlení) Esposito by stál za hřích. Ale víc už neřeknu.

 

Se Stanou Katic rozmlouvala a rozhovor zpracovala Silvie Šustrová.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama