Ceny energií: Platíme za elektřinu nebo plyn oproti jiným státům EU víc?

Změnou dodavatele energií může většina domácností ročně ušetřit tisíce korun ročně. Neplatí ale Češi ve srovnání s ostatními státy EU za energie stále víc, než by museli?
Průměrná cena za elektřinu v EU je 21,1 eura za 100 kWh...
Průměrná cena za elektřinu v EU je 21,1 eura za 100 kWh...
thinkstock.com

reklama

Z porovnání evropských cen evropského statistického úřadu Eurostat vyplývá, že nejlevnější plyn je v Lucembursku, nejdražší v Portugalsku. Nejlevnější elektřinu – při zohlednění různé kupní síly – mají v Evropské unii Finové, nejdražší Portugalci. Při porovnání absolutní ceny v eurech je nejdražší elektřina v Německu, nejdražší plyn ve Švédsku.

Elektřina: Rozdíl až třínásobný

„Nejlevnější elektřinu v zemích Evropské unie mají domácnosti v Bulharsku, kde platí 9,6 euro za 100 kWh, a Maďarsku, kde zaplatí za 100 kWh 11,5 euro. Nejdražší elektřina je v Dánsku. Tam platí za 100 kWh 30,4 euro a v Německu. Tam 100 kWh stojí 29,5 euro,“ říká analytička trhu s energiemi Prima Rádce Veronika Balšánová. Průměrná cena elektřiny pro středně velkou domácnost v Evropské unii v současnosti dosahuje 21,1 eura za 100 kWh. V Česku byla průměrná cena podle unijních statistiků 12,9 eura. Daně a různé poplatky se na celkové ceně elektřiny pro domácnosti v Evropské unii podílely v průměru 33 procenty. Nejvíce v Dánsku – 69 procent, nejméně ve Velké Británii a na Maltě (shodně pět procent). V Česku připadá na daně a poplatky 18 procent.

ONLINE KALKULAČKY s možností sjednání:
>>> CHCI UŠETŘIT ZA ELEKTŘINU
>>> CHCI UŠETŘIT ZA PLYN

Plyn je u nás pátý nejdražší...

„Zemní plyn je nejlevnější v Rumunsku, tam platí 3,4 euro za 100 kWh a opět v Maďarsku, kde ten samý objem přijde na 3,5 euro. Nejdražší je ve Švédsku. Lidé tam platí za 100 kWh 11,7 euro a v Portugalsku, kde ten samý objem stojí 9,8 euro,“ uvádí Balšánová. Za plyn průměrně spotřebitelé v Evropské unii platí 7,1 eura, což je o 1,7 procenta méně než před rokem. České domácnosti platily za plyn 5,8 eura, vyplývá z údajů. U zemního plynu tvoří daně a poplatky v EU v průměru 23 procent celkové ceny, nejvíce v Dánsku (57 procent), nejméně ve Velké Británii (5 procent). V Česku je to 17 procent. „Plyn je při zohlednění odlišné kupní síly nejlevnější v Lucembursku a Velké Británii. Nejdražší plyn mají v Portugalsku a Španělsku, po Řecku a Švédsku pak následuje Česká republika,“ popisuje Balšánová.

Přechodem k levnějšímu dodavateli můžete ušetřit

Neuvěřitelné rozdíly v cenách energií: O kolik míň můžete platit vy?

Kupní síla vs. ceny energií

Pořadí zemí v „drahotě“ energií určuje i přepočet na kupní sílu lidí v jednotlivých evropských státech. Podle něj nejlevnější elektřinu pak podle tohoto měřítka mají Finové a Švédové, mimo EU platí ještě méně domácnosti na Islandu a v Norsku. Naopak nejdražší elektřinu mají Portugalci a Němci.

 

Prima Rádce je i na Facebooku. Najdete nás zde.

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!