Černá vdova – klasika, která nestárne

Tenhle biják z roku 1987 není žádnou horkou novinkou, ale zase se na něj dobře kouká i téměř třicet let po jeho uvedení. A to se upřímně o mnoha snímcích napsat nedá. Koukejte se v pondělí, ve 01.05 na Primě!
Černá vdova
Černá vdova

reklama

Catherine (Theresa Russell) je psychopatická vražedkyně bohatých mužů, za které se vždy nejprve provdá a krátce po svatbě se jich rafinovaným způsobem zbaví tak, že vše vypadá jako nešťastná nehoda. Je sexy, atraktivní a o mužích a způsobech, jak je svést, ví vše. Na druhé straně stojí federální vyšetřovatelkyně Alex (Debra Winger), šedá kancelářská myška, která odhalí podezřelou souvislost mezi četnými sňatky Catherine a úmrtností jejich manželů a rozhodne se ji zastavit dřív, než stačí zavraždit další obět – sympatického milionáře Paula. Jak ale brzo pozná, zahrávat si s černou vdovou se stejně jako v pavoučí říši nevyplácí.

 

Věděli jste, že...

  • Symbolika s černou vdovou je ve filmu odhalena, když Catherine dá Alex dárek – brož ve tvaru pavouka – a vysvětlí jí, že pavoučí samička černé vdovy taky požírá své partnery okamžitě po páření. Tím dá jasně najevo, že ví, že Alex ví, ale vůbec jí to nevadí, protože Alex nemá žádné důkazy a Catherine se právě za Paula vdala, čímž dle svého názoru svou neotřesitelnou pozici upevnila.
  • Herečce Debře Winger byly na začátku nabídnuty obě role na výběr. Zvolila si federální agentku, protože dobře nerozumněla tomu, proč vlastně Černá vdova vraždí. Role Catherine tedy přešla na Theresu Russell, která ji, jak se kritici vzácně shodli, vystřihla s naprostou bravurou.
  • Režisér filmu Bob Rafelson je nejznámější asi pro svůj snímek Malé životní etudy (1970) v hlavní roli s Jackem Nicholsonem, za který získal dvě nominace na Oskara a který fanoušci na csfd.cz ocenili velmi slušnými 74 procenty. Za zmínku z Rafelsonovi filmotéky určitě stojí i lehce erotický krimi thriller Pošťák vždy zvoní dvakrát (1981), opět s Nicholsonem.
  • Známý americký filmový časopis Film4 ve své recenzi snímku napsal: „Černá vdova sklízí úspěchy hlavně díky Rafelsonově jasné režijní lince, díky přesvědčivému výkonu Debry Winger, se kterým na filmové plátno převedla vnitřní boj mezi vlastním pokušením a profesionálním odstupem, a rovněž díky neskutečně sexy Therese Russell, která tomu celému kraluje.“

reklama

reklama