Česká republika je lídrem v oblasti nanotechnologií. Používají se už v medicíně, módě i kosmetice

Česká republika patří ke světové špičce v aplikaci nanotechnologií nejen v průmyslových, ale i spotřebních výrobcích. České firmy zaznamenávají světové úspěchy například s nanomembránou pomáhající vyhlazovat vrásky, oblečením z nanotextilie nebo nanooptikou měnící podobu světelných zdrojů. Navíc liberečtí lékaři zkouší přímo na pacientech prostředek na hojení ran na bázi nanovláken.
Nanotechnologie se používají i v kosmetice
Nanotechnologie se používají i v kosmetice
reprofoto Nanoasociace.cz

reklama

„České nanotechnologie už dávno nejsou jen o nanovlákně, ale máme převratné věci v oblasti biotechnologií, optiky, kosmetiky či samočistících nátěrů,“ uvedl jeden z předních průkopníků nanotechnologií v České republice Jiří Kůs.

Nanotechnologie můžeme potkat například u filtrace vzduchu v průmyslu, filtrace vody v bazénech, v kosmetice, antibakteriálním oblečení. Například revoluční česká nanooptika mění zavedené principy osvětlení díky nanotechnologii. Do rozměru jedné klasické čočky o velikosti 1 cm dokázala vměstnat tisíc i více malých nanočoček, které dodávají funkce klasickou optikou nedosažitelné – jsou ploché, lehké, malé, ale především precizní a velmi přizpůsobivé. 

Lada Vyvialová se pro změnu zaměřuje na speciální hightech future materiály v designu a oblečení. Díky technologii výroby jsou materiály antibakteriální, antiseptické, potlačují růst bakterií a díky tomu mají protizápachové účinky. Navíc jsou mimořádně lehké, nemusí se žehlit a jsou natolik skladné, že do příručního zavazadla se vejdou dvě desítky takových šatů.

Krev, vzácná tekutina

Chcete darovat krev? Lékaři vás přivítají s nadšením, dárců ubývá. Jak a kdo se může zapojit?

Liberečtí lékaři zkouší zdravotní prostředek na hojení ran na bázi nanovláken

Nanotechnologie se ale používají i v lékařství. Například liberečtí lékaři jako první na světě testují na pacientech zde vyvinutý zdravotnický prostředek na hojení ran na bázi nanovláken.

„Výzkum, který probíhá již několik let, je jedinečný v tom, že se dosud nikde na světě nanotechnologie nezkoušely přímo na pacientech. Nanovlákenné krytí ran v klinické praxi je proto unikátní v globálním měřítku,“ popsal David Lukáš z Katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Technické univerzity v Liberci s tím, že materiál se v ráně sám vstřebá.

Nanotechnologie si lidé mohou navíc i doslova osahat v rámci zářijového festivalu Future Port Prague, kterého se zúčastní desítky vystavovatelů. Na pódiu se se svým příspěvkem objeví například Liliana Berezkinová, která loni na FPP představila světu umělý brzlík - první uměle vypěstovaný lidský orgán. 

„Letos jsme se hodně zaměřili na chystanou novinku v oblasti ženské kosmetiky. Zcela výjimečná je i spolupráce s lékaři na vývoji umělých tkání, na kterých budeme moci v budoucnosti testovat léky a nebudeme používat zvířata,“ uzavřela Berezkinová.

reklama

reklama