Chcete jít za lepším? 5 věcí, které vám usnadní změnit operátora

Myslíte si, že je složité vypovědět smlouvu mobilnímu operátorovi a radši dál otrocky platíte víc, než můžete? Poradíme ván, jak a kdy je možné odejít a zjistíte, že to není vůbec náročné. Navíc můžete díky tomu ušetřit až polovinu měsíční útraty za telefon...
Jít za lepší cenou není těžké
Jít za lepší cenou není těžké
thinkstock.com

reklama

1. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, počítejte s výpovědní lhůtou

Smlouvu na dobu neurčitou můžete vypovědět kdykoli. Počítejte ovšem s výpovědní lhůtou, která většinou trvá okolo měsíce. U O₂ můžete smlouvu vypovědět telefonicky, případně je možné výpověď podat na kterékoli prodejně. U T-Mobilu se výpověď podává v prodejně nebo zasílá na adresu sídla společnosti. U Vodafonu se vypovídá smlouva telefonicky nebo písemně na adrese sídla firmy.

2. U smlouvy na dobu určitou si dejte pozor na automatické prodloužení

Pokud máte smlouvu na dobu určitou a blíží se termín, kdy vyprší, je nejšikovnější vypovědět ji k tomuto datu. Potom už nic platit nemusíte. Výpověď však musíte stihnout podat dřív, než vám operátor smlouvu automaticky prodlouží. Buďte ale rychlejší, operátor to někdy klidně udělá i dva měsíce před původním termínem. Ovšem, o tom, že se blíží datum, kdy bude smlouvu prodlužovat, vás musí informovat ve vyúčtování. Stejně jako o tom, do kdy se můžete proti prodloužení ohradit.

Chcete najít lepší cenu a ušetřit za telefon? Pro srovnání klikněte: Aplikace MOBILNÍ TARIFY 3. U předčasné výpovědi zaplatíte

Smlouvu se závazkem (neboli smlouvu na dobu určitou) můžete vypovědět i předčasně. To už ale bude něco stát. Operátor může žádat až pětinu zbývajícího paušálu či minimálního měsíčního plnění - za dobu, která zbývá do konce platnosti smlouvy. Jestli jste navíc k paušálu dostali telefon za zvýhodněnou/dotovanou cenu, operátor může chtít doplatek do plné ceny, kterou mělo zařízení v době pořízení.

S naší aplikací najdete výhodný tarif podle vašich požadavků

Rychle a snadno: Tuhle metodu, jak volat i surfovat levněji, musíte znát

4. Operátor mění podmínky, odejděte bez sankce

Pokud operátor změní podmínky vaší smlouvy, například zásadně zvýší váš tarif, měl by vás o tom dopředu informovat. Stává se také, že operátor napíše pouze, že došlo ke změnám. V čem přesně spočívají, už si musíte v nových obchodních podmínkách zjišťovat sami.

Ať se vám to líbí nebo ne, mobilní operátoři můžou kdykoliv změnit smlouvu...

Mobilní operátoři mění smlouvy, jen tak a legálně. Nesouhlasíte? Odejděte

5. Jak to bude s číslem?

Své telefonní číslo si můžete klidně nechat, i když přecházíte k jinému operátorovi. Když operátorovi vypovíte smlouvu (a jinou u něj neuzavřete), vystaví vám doklad s ČVOP (číslo výpovědi opouštěného poskytovatele). Když tento údaj předáte novému operátorovi, o přestup telefonního čísla už se postará sám. Převod čísla by měl podle zákona trvat nanejvýš čtyři dny. V praxi ale bývá proces delší. Čeká se, až doběhne výpovědní lhůta a musíte také vyrovnat závazky u původního operátora.

Chcete změnit operátora? Pro individuální konzultaci můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce na info@prima-radce.cz nebo na telefonním čísle 810 811 812 . Poradíme vám, jak postupovat...

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Ve spolupráci s: Porovnej24.cz

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!