CO VÁS ZAJÍMÁ... Může chtít zaměstnavatel nahradit hodiny strávené na poradě?

Je možné, aby pracovní porada mohla být brána jako absence v práci?
Pracovní porada
Pracovní porada
thinkstock.com

reklama

Pracovní porady bývají svolávány někdy příležitostně, ale v některých firmách se mohou konat i několikrát týdně, zvlášť, je-li ve firmě více oddělení, která spolu vzájemně spolupracují. Zaměstnanci při nich stráví i hodiny mimo svou kancelář, mimo běžnou pracovní činnost a může se stát, že kvůli tomu nestihnou dokončit některé úkoly. A pan Miroslav se na nás obrátil se zajímavým dotazem právě z této oblasti pracovního práva. "Zajímá mě, jestli může nadřízený na pracovišti žádat po zaměstnanci nahradit hodiny, které strávil na pracovní poradě na pracovišti, když je to v rámci pracovní doby," napsal. A jaká je realita? Je vůbec možné, aby skutečně mohl něco takového zaměstnavatel požadovat?

Porada je součástí pracovní doby

"To zaměstnavatel v žádném případě nemůže. Pracovní porada se započítává do pracovní doby. Také pokud by se pracovní porada konala po pracovní době, jednalo by se o práci přesčas," uvedl k tomu advokát Viktor Fojt. V práci si tedy nemůže nikdo dovolit chtít po vás napracovat hodiny, které jste strávili na pracovní poradě. Porada je součást výkonu zaměstnání. A pokud jde o práci přesčas, máte nárok buď na příplatek za práci přesčas ve výši minimálně 25 procent průměrného výdělku, nebo na náhradní volno v délce vykonané práce přesčas.

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se advokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Vstupte do naší Právní poradny. Najdete tu i řadu zodpovězených otázek...

 

Advokát Viktor Fojt Foto:

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

 

 

 

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Nebo podepisovat pracovní smlouvu? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prvních 100 zájemců od nás navíc získá kredit 200 korun na vygenerování jakýchkoliv právních dokumentů. Kredit získáte po registraci zde.

>>> NÁŠ TIP: Vydělávejte nakupováním. S kreditkou to jde. Získáte slevy, bonusy i vrácení 2 % z každého nákupu zpět. Srovnání kreditních karet online na Prima Rádci

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!