Daňové zvýhodnění u některých hypoték se možná omezí. Koho se to týká?

Změny na hypotečním trhu navrhuje centrální banka. Jak velký to může mít dopad na žadatele o hypotéku?
Hypotéku lze odečítat z daní...
Hypotéku lze odečítat z daní...
thinkstock.com

reklama

 

Omezí se v budoucnu možnost daňového zvýhodnění u hypoték, kterými žadatelé nefinancovali vlastní bydlení? Česká národní banka přichází s opatřením pro regulaci hypotečního trhu a dala bankám patero doporučení, jak poskytovat hypotéky a omezit jejich rizikovost. Mimo jiné by měly banky odlišovat zájemce o vlastní bydlení od investorů.

SROVNÁNÍ HYPOTÉK
>>> Chci novou hypotéku: SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK
>>> Chci refinancovat hypotéku: SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK

Byt jako investice, běžně i na hypotéku

Řada lidí si bere hypotéku na byt, ve kterém bydlet nehodlají, ale chtějí ho například pronajímat. "Odlišování vlastního bydlení od investorů (tj. vlastním několik bytů a kupuji další) je snahou státu snížit odečty daní na úroky z hypotečních úvěrů, který přenáší na hypoteční banky. Stát chce minimalizovat odpočty na daních za úvěry z hypoték, které uplatňují lidi investující do několika nemovitostí, které neslouží k jejich vlastnímu bydlení," komentuje doporučení Zbyněk Laisek, finanční odborník Prima Rádce. Lidé, kteří mají hypotéku, si mohou snižovat daň, a to až o 300 tisíc korun ročně. Například u hypotéky ve výši 1,8 milionu korun lze běžně získat na daních zpátky i 12 tisíc korun za rok.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 Doporučení se u nejčastěji sjednávaných hypoték moc neprojeví

ČNB mimo jiné ještě doporučila všem komerčním bankám na českém trhu, aby v ideálním případě přestaly poskytovat hypotéky se splatností delší než 30 let a zvážily také další poskytování tzv. 100procentních i 90procentních hypoték. Jako nepřijatelné se pro centrální banku jeví také kombinace spotřebitelského úvěru a hypotéky.

Hypotéku lze získat i bez statisícových úspor. Musíte ale splnit přísnější podmínky

Stoprocentní hypotéka je velkorysá, ale drahá. A možná nebude k mání

Mimořádné splátky mohou vyjít klienty na desítky tisíc

Předčasné splacení (části) hypotéky bude jednodušší. TIPY, jak toho dosáhnout už teď

Svými doporučeními reaguje centrální banka na masivní zájem o nové hypotéky v posledních letech i rostoucí prodeje nových nemovitostí. „Jedná se o kosmetické úpravy, jelikož podíl hypoték nad 30 let a nad 90 procent LTV je i dnes relativně malý a je složité se k němu dostat, protože je takový typ úvěru pro banky rizikový,“ tvrdí Zbyněk Laisek. Nejčastěji se poskytují hypotéky na 70 procent hodnoty nemovitosti. Je tedy nutná dostatečně vysoká zástava i finanční rezerva.

Máte na hypotéku?

Jak BOHATÍ musíte být, chcete-li si vzít hypotéku?

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama