Divoké oslavy triumfu fotbalistů ve Francii: Dva mrtví, potyčky i rabování

Hodně divokou noc má za sebou Francie. Miliony lidí vyšly do ulic slavit vítězství národního týmu na mistrovství světa ve fotbale a to se neobešlo bez komplikací. V souvislosti s oslavami zemřeli dva lidé a další utrpěli zranění. V Paříži měli policisté plné ruce práce kvůli výtržnostem a rabování.
Oslavy ve Francii se neobešly bez problémů
Oslavy ve Francii se neobešly bez problémů
AP

reklama

Fotbalisté reprezentující Francii v neděli porazili ve finále fotbalového mistrovství světa Chorvatsko 4:2 a země galského kohouta tak mohla po 20 letech opět slavit triumf na nejsledovanější sportovní akci světa. Oslavy ale měly pro dva fanoušky fatální následky. Padesátiletý muž si zlomil vaz, když v euforii skočil do vodního kanálu v alpském městě Annecy. Jen o několik desítek kilometrů dál zemřel 30letý muž, který během oslav narazil se svým autem do stromu.

Násilí se v rámci oslav nevyhnulo Paříži, kde se na slavné Champs-Élysées sešlo po finálovém zápase okolo milionu lidí. K vidění byly potyčky, vandalismus i rabování. Policisté museli k rozehnání davu použít vodní děla a slzný plyn. Před půlnocí pak kompletně vyklidili celý bulvár.

Problémy byly hlášeny také z Lyonu, kde stovky mladých lidí ničily auta a zapalovaly popelnice. Skupina násilníků pak vyrabovala obchod módní značky Lacoste. Ve městě Frouard na severovýchodě země zase srazil motorkář tři děti ve věku od tří do šesti let a z místa ujel. Děti skončily s vážnými zraněními v nemocnici. Tam museli být převezeni i tři lidé, které ve městě Aubenas srazilo auto.

Menší nepokoje se odehrály také například v Bordeaux, Marseille, Štrasburku nebo na Korsice, kde se poprali příznivci Francie a Chorvatska.

Stanice metra nesou názvy nových hrdinů

Další oslavy jsou plánovány na dnešek, kdy do Paříže dorazí fotbalový mistři světa. Prezident Emmanuel Macron, který triumf fotbalistů sledoval osobně na stadionu v Moskvě, přijme vítězný tým v Elysejském paláci. Příjezd fotbalistů můžete živě sledovat zde:  

Zlatým fotbalistům vzdá hold i pařížský dopravní podnik a cestující si tak na nějakou chvíli budou muset zvyknout na nové názvy některých stanic metra. Hned dvě ponesou jméno strůjce celého úspěchu - trenéra Didiera Deschapse. Zastávka „Notre-Dame des Champs“ se stane „Notre Didier Deschamps“, tedy v překladu „Náš Didier Deschamps. „Champs-Élysées – Clemenceau“ se zase změní na „Deschamps Elysées-Clémenceau“.

Zkrátka nepřijde ani gólman Hugo Lloris. Jeho příjmení totiž doplní název stanice pojmenované podle slavného francouzského spisovatele Victora Huga. A aby toho ve fotbalem poblázněné Francii nebylo málo, muzeum Louvre pogratulovalo zlatému týmu prostřednictvím Mony Lisy oblečené jak jinak než do národního fotbalového dresu.

reklama

reklama