Dohoda Trumpa s Junckerem: Více zkapalněného plynu a soji do EU nebo nižší cla na průmyslové zboží

Americký prezident Donald Trump a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se dohodli, že nebudou uvalovat nová cla po dobu svých nadcházejících jednání, která mají za cíl vést ke snížení překážek transatlantického obchodu. Podle agentury Bloomberg se jedná o znamení, že velký obchodní partner dokáže i samotné USA přesvědčit o ustoupení z obchodní války.
Donald Trump a Jean-Claude Juncker
Donald Trump a Jean-Claude Juncker
Twitter/Donald Trump

reklama

Z prohlášení obou aktérů na tiskové konferenci ve Washingtonu, která následovala po jejich jednání v Bílém domě, vyplynulo, že se zástupci Spojených států a Evropské unie dohodli na snižování cel na průmyslové zboží vyjma automobilů nebo na rozšíření dovozu zkapalněného plynu a sóji do EU.

Celní sazba na dovoz automobilů do EU ve výši 10 % je podle Trumpa příliš vysoká ve srovnání s 2,5% celní sazbou na dovoz do Spojených států. Americký prezident rovněž kritizoval EU za její obchodní přebytek s USA ve výši 150 miliard dolarů.

„Především jsme se dnes dohodli, že budeme společně usilovat o nulová cla, nulové necelní bariéry a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů. Budeme také pracovat na tom, abychom snížili bariéry a zvýšili obchod co se týče služeb, chemikálií, léčiv, zdravotnických výrobků a sóje,“ uvedl podle ČTK Trump po setkání s Junckerem.

Jean-Claude Juncker

KOMENTÁŘ: Veselý mužik Juncker a jeho roztomilý houser. U nás to léčí na protialkoholním

Předseda Evropské komise během tiskové konference potvrdil, že EU bude z USA dovážet více sóji a že na území unie vznikne více terminálů sloužících k dovozu zkapalněného zemního plynu z USA. „Dokud jednáme, kromě případu, že by jedna ze stran jednání zastavila, zdržíme se uvalování dalších cel a přehodnotíme existující cla na ocel a hliník,“ doplnil také Juncker.

„Dohodli jsme se na zjednodušení vzájemného obchodu, podíváme se na nulová cla na průmyslové zboží, energii a regulatorní spolupráci. Také zintenzivníme práci na reformě WTO,“ doplnila oba aktéry jednání eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, která ve Washingtonu Junckera doprovázela.

reklama

reklama