Donald Trump opět pod palbou: Některé nelegální migranty označil za zvířata

Americký prezident Donald Trump zase pořádně rozbouřil vody. Během jednání s kalifornskými republikány totiž označil některé ilegální migranty za zvířata. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.
Donald Trump
Donald Trump
AP

reklama

„Jsou tu lidé, kteří přicházejí do naší země nebo se o to snaží a my ty lidi zase posíláme pryč. Nevěřili byste, jak zlí jsou tito lidé. To nejsou ani lidé, to jsou zvířata a my je posíláme pryč,“ prohlásil Trump během středeční diskuze o hraniční zdi a zpřísnění zákonů, kterou vedl s kalifornskými republikány v Bílém domě. Krom toho si Trump ještě postěžoval na benevolenci zákonů, které úřadům ztěžují deportace nelegálních migrantů. Doslova je označil za „nejhloupější migrační zákony na světě.“

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Mnozí novináři se do prezidenta opět pořádně opřeli. Redaktorka deníku Washington Post, Jennifer Rubinová, Trumpův výrok označila za „nechutný“ protože prý „ponižuje muže, ženy i děti“. Komentátor stanice CNN Keith Boykin zase na Twitter napsal, že Trump používá „stejnou taktiku, kterou se po staletí prezentovali obchodníci s otroky a otrokáři k ospravedlnění útlaku černochů“. Novinář ze serveru ThinkProgress pak Trumpa rovnou přirovnal k Hitlerovi. 

Amerického prezidenta nešetřili ani demokratičtí kongresmani. „Imigranti jsou lidské bytosti. Žádná zvířata, kriminálníci, drogoví dealeři nebo násilníci. Jsou to lidské bytosti,“ prohlásil například coloradský kongresman Jared Polis. „Trump o migraci lže, lže i o zločinu a také kalifornských zákonech,“ rozčílil se guvernér Kalifornie Jerry Brown.

Deník New York Times ale upozornil na to, že Trump neměl zřejmě na mysli všechny migranty z Latinské Ameriky, ale jen některé z nich. Ze záznamu je totiž zřejmé, že Americký prezident nejspíše hovořil o mocném pouličním gangu MS-13. Jeho členy, kterými jsou převážně mladí migranti z Latinské Ameriky, už nazval zvířaty v minulosti a vyhlásil, že tuto zločineckou organizaci zničí. Stejného názoru je i spolupracovník stanice Fox News Stephen Miller.

 

Brutální gang s desetitisíci členy

A slovníku amerického prezidenta se v tomto případě opravdu nelze příliš divit. MS-13, neboli Mara Salvatrucha je pouliční gang, který v 80. letech založili v Los Angeles přistěhovalci ze Salvadoru. Slovo Mara znamená slangově gang a je odvozené od obávaných mravenců kmene marabuta. Salvatrucha pak byly guerillové jednotky bojující v salvadorské občanské válce.

Gang se rychle rozšířil nejen po Spojených státech, ale i v celé Střední Americe. Jeho členové, kterých je několik desítek tisíc, se vyznačují výraznými tetováními, a to i na obličeji. Do gangu se dá totiž jen vstoupit, opuštění se trestá smrtí. I proto je průměrný věk jeho členů 15-25 let. Ti staší už buď nežijí, nebo si odpykávají dlouhé tresty ve vězení. MS-13 se zabývá veškerou kriminální činností, od pašování drog a zbraní, až po loupeže, únosy a vraždy. Členové gangu se často uchylují i k velice brutálním činům a není výjimkou, že své oběti například rozsekají mačetami.

Jak vypadají členové nechvalně proslulého gangu, se můžete podívat níže:

 

reklama

reklama