Einsteinův „Boží dopis“ se v aukci vydražil za více než 60 milionů korun

Ručně psaný dopis Alberta Einsteina z roku 1954 byl tento týden prodán v aukci za 2,4 miliony eur (přes 62 milionů korun). Jeden a půl stránky dlouhý v Německu napsaný „Boží dopis“, jak je nazýván, popisuje pocity legendárního fyzika ohledně judaismu a Boha, uvedl Deutsche Welle.
Einsteinova teorie štěstí
Einsteinova teorie štěstí
profimedia

reklama

Oproti skutečné prodejní ceně byla newyorskými experty z aukčního domu Christie cena před prodejem odhadována o čtvrtinu nižší.

„Tento pozoruhodně upřímný soukromý dopis byl napsán rok před Einsteinovou smrtí a zůstává nejúplnějším vyjádřením jeho náboženských a filosofických pohledů,“ uvedl aukční dům ve svém prohlášení.

Slovo Bůh jako produkt lidské slabosti?

Einstein ve svém „Božím dopise“ popisoval své pocity k charakterizaci Boha a judaismu v krátce předtím vydané knize Erica Gutkinda, který byl stejně jako Einstein v Německu narozený žid a který stejně tak utekl před nacisty do USA.

Za kolik se prodá Einsteinův dopis?

Dopis, v němž Einstein odmítl Boha, půjde znovu do dražby

„Slovo Bůh pro mě není nic jiného než vyjádření a produkt lidské slabosti, Bible sbírkou ctihodných, ale stále spíše primitivních legend,“ píše Einstein Gutkindovi. „Žádný výklad, jakkoliv citlivý,  tím (pro mě) nic nezmění.“

Deziluze vůči judaismu

Einstein v dopise také píše, že i když se identifikuje jako žid a je na to hrdý, tak ohledně judaismu ztratil iluze. Nazval ho dokonce „primitivní pověrou“.

Nejdráže prodaným psaním z Einsteinovy pozůstalosti byl zatím dopis z roku 1939, adresovaný tehdejšímu prezidentovi Franklinu Rooseveltovi, v němž Einstein popisoval „konstrukci extrémně silných bomb“. Dopis se v roce 2002 prodal za cenu v přepočtu rovněž přesahující 62 milionů dolarů.

reklama

reklama