Energie by měly zlevňovat. Fixace cen se prodraží

Až o deset procent by mohla klesnout v následujících letech cena plynu. Záleží ale na řadě okolností...
Fixovat ceny energií se teď nevyplatí
Fixovat ceny energií se teď nevyplatí
thinkstock.com

reklama

Dočkáme se dalšího zlevňování elektřiny? A sníží se také cena za plyn, i když na začátku letošního roku mírně podražil? Zdá se, že ano. Podle ekonomů i dodavatelů energií se můžeme spolehnout na to, že v příštím roce se nebude zdražovat a ceny zůstanou stejné nebo se mírně sníží. A v následujících letech by pak měl trend zlevňování pokračovat. Ceny komodit na světovém trhu se hroutí. Například s elektřinou v základním celoročním pásmu se zatím letos na pražské energetické burze obchoduje za ceny zhruba o sedm procent nižší, než je průměr loňského roku. Začátkem září také dál zlevňovala a současně mírně posilovala koruna vůči euru. Záleží ovšem také na tazích a strategiích, se kterými přijdou obchodníci, kteří chtějí mít samozřejmě co nejvyšší zisk.

DOPORUČUJEME: KALKULAČKY CEN ENERGIÍ
Srovnání cen elektřiny (s možností pohodlného sjednání)
Srovnání cen plynu (s možností pohodlného sjednání)

Jaké jsou předpoklady?

Podle propočtu týdeníku Ekonom by typická domácnost mohla ušetřit zhruba tři procenta výdajů za elektřinu, u zemního plynu až desetinu, pokud se nezvýší například poplatky za distribuci nebo požadavky na množství plynu ukládaného na zimu do zásobníků.

Akční nabídky se vyplatí...

Na lepší cenu se dostanou hlavně zákazníci, kteří přistoupí na různé akční nabídky určené k zachytávání přelétavých klientů. Ovšem horší to budou mít domácnosti, které se před dvěma roky nechaly přemluvit k podpisu dlouhodobé smlouvy na odběr elektřiny – a hlavně plynu – s tříletou cenovou fixací. Taková domácnost zaplatí v příštím roce tisíce korun navíc.

NOVÁ finanční poradna: ENERGIE, HYPOTÉKA, POJIŠTĚNÍ, PŮJČKY, MOBILNÍ TARIFY, PENZE, SPOŘENÍ... Máte dotaz z jakékoliv finanční oblasti? Chcete ušetřit? Chcete vědět, jak efektivně nastavit smlouvu nebo najít výhodnější finanční produkt? Kontaktovat naše odborníky můžete zde.

... fixace nikoli

Češi by se během příštích let měli dočkat ještě dalšího zlevnění. Ceny elektřiny i plynu se kotují na burzách v eurech. Pokud Česká národní banka opustí během druhé poloviny příštího roku politiku umělého oslabování kurzu koruny, následné posílení domácí měny může srazit cenu komodity o pět i více procent. V nejbližších letech se tak „výhodná“ nabídka fixace ceny elektřiny či plynu na několik let dopředu vyplatí jen dodavatelům, ne odběratelům. Na brzký růst cen přinejmenším do roku 2019 to nevypadá ani na lipské energetické burze EEX. Všem domácnostem, které smlouvu s cenovou fixací nemají, se tak stále více vyplatí porovnat ceny nabídek dodavatelů a přejít k levnějšímu.

 

SPECIÁL o energiích u vás doma

D45d – dvoutarifní sazba, kde doba platnosti NT je 20 hodin denně (distributor může tuto dobu rozdělit do nejvýše 7 samostatných časových úseků, z nich ale žádný nesmí být kratší než 1 hodina). Nutný přímotop. Foto:

- tipy a rady na úspory

- vše o změně dodavatele

- hraný on-line seriál

 

 

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!