Éra elektromobility – e-SALON 2020

To, co vypadalo před lety jako fantasmagorie, je dnes nedílnou součástí běžného života. Do práce dojedete elektroautem, přes poledne se svezete do blízké restaurace na e-koloběžce a po sedavém dni v práci vyrazíte na výlet na e-kole. Je tohle váš životní styl? Pokud ano, jistě máte nastudováno, jaké novinky pro vás výrobci e-mobility chystají. Pokud ne, je tu pro vás veletrh čisté mobility s názvem e-SALON na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany. Konat se bude od 14. do 17. listopadu 2019.
Éra elektromobility – e-SALON 2020 1
Éra elektromobility – e-SALON 2020 1
e-SALON

reklama

Éra elektromobility je definitivně tady. To, o čem se před pár lety psalo jako o pilotních projektech, je dávno již zaběhnutou rutinou. Hromadný trh e-mobility funguje, elektromobily jsou součástí dopravního provozu. A počet vozidel s alternativním pohonem se stále zvyšuje.

Kdo by si dokázal před deseti lety představit, že nebude muset tankovat pohonné hmoty, případně do kopce měnit kotouč přehazovacího systému?

Éra elektromobility – e-SALON 2020 2
Autor: e-SALON Éra elektromobility – e-SALON 2020 2

Před cca deseti lety začali odborníci veřejně bít na poplach, protože předpokládali, že zdroje fosilních paliv vydrží maximálně 40 let plně uspokojovat potřebu. Ovšem také s ohledem na klimatické změny a množství emisí, které pravidelně produkují spalovací motory, došlo k prudkému rozvoji těchto, před lety nemyslitelných technologií, z oblasti sci-fi. Právě elektromobilita je koncepcí, která nezamořuje životní prostředí, nezpůsobuje změny klimatu a nevyčerpává dále zásoby fosilních paliv, která jsou pro některé oblasti stále nenahraditelná. Navíc elektromobily a další prostředky designově odpovídají novému tisíciletí, a stávají se i z toho důvodu stále žádanějšími, i když jejich cena není nejnižší. Na druhou stranu je pro koncového uživatele nezbytné vědět, že pořizovací cena možná překvapí, jedná se ale většinou o modely bezúdržbové, tedy další investice už nehrozí.

Éra elektromobility – e-SALON 2020 3
Autor: e-SALON Éra elektromobility – e-SALON 2020 3

Elektromobily jsou navíc pozitivně vnímány v centrech velkých měst, kdy není potřeba, aby měly parkovací kartu na takzvané modré zóny, mohou ale být odstaveny i na těch, kde majitel vozu nemá trvalé bydliště.  Nejčastěji se po českých silnicích pohybují hybridní vozidla, tedy taková, která fungují na alternativní koncepci pohonů – elektrickém, střídajícím se se spalovacím. Ty pracují střídavě nebo v předem daných koncepcích režimů. Uživatelé tak mohou mít čistě hybridní vůz, který se dobíjí jízdou a při rekuperaci ukládá brzdnou energii. Nebo plug-in systém hybridního vozidla, které lze přes akumulátor dobíjet z nabíjecích stanic. Začne-li pak akumulátor slábnout, nastartuje se spalovací motor, dobije se baterie opět přes dynamo.

Nabití baterie elektromobilu již dnes trvá v řádech minut, tak v čase na jednu kávu. Proto se například dobíjecí stanice objevují často u fastfoodových provozoven, v garážích obchodních center atd.

Jak se shodují odborníci, elektromobilita je cesta. Přesto, stejně jako před sto lety, může být pravdou, že pohon, který bude ideálním, bude v budoucnu založen na zcela jiném principu.

Nicméně pokud chcete, aby vaše uhlíková životní stopa byla co nejmenší, je právě elektromobilita tím správným řešením pro vaše cesty.

V českých premiérách se nové ekologické vozy, motocykly, letadla, dobíjecí technologie, novinky z oblasti infrastruktury moderní mobility a další unikáty této oblasti představí na veletrhu čisté mobility e-SALON v termínu 14. až 17. listopadu 2019 na pražském výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!