Facebook chce bojovat proti fakenews odpůrců očkování a jejich konspiračním teoriím

Před více než týdnem se sociální síť YouTube rozhodla nepovolit na svých stránkách reklamy propagující trend takzvané anti-vakcinace. Nyní se přidal facebook.
facebook_očkování_ilustrace
facebook_očkování_ilustrace

reklama

Rovněž tato sociální síť začala bojovat proti odpůrcům očkování, kteří bojují zejména proti očkování malých dětí. Zprávu o tom najdete na oficiálním blogu facebooku, kde se píše o tom, že firma změnila svoji politiku, která se týká dezinformací a zpráv se škodlivým dopadem týkajícím se trendu boje proti očkování. Facebook se vynasnaží tento typ zpráv minimalizovat, a to způsobem, který nebude považován za cenzuru svobodného vyjadřování.

Facebook k tomu přistoupí v několika krocích. Omezí dosah takových stránek a skupin, které tento trend podporují. Mnohem méně budou na facebooku viditelné návody, doporučení v NewsFeedu nebo jako výsledek vyhledávání. Inzerce propagující kritiku očkování bude zakázána a reklama nebude možná ani u cílových skupin osob, které podporují anti-vakcinaci. Stejně tak bude odstraněna možnost propojování na související informace, a to i když se jedná o spor „zda očkovat“. Objeví-li se dezinformace o očkování, facebook vyloučí stránku nebo celou skupinu z možnosti dále ji doporučovat a šířit.

Dojde-li i přes zákaz k propagaci anti-vakcinace dětí, bude okamžitě smazána a stejně tak propagace na síti Instagram. Osobám, které vyhledávají informace o doporučení neočkovat, bude naopak nabídnuto edukativní vysvětlení, proč je očkování správné. Jejich pozornost bude nasměrována na vědecké poznatky o pozitivech očkování.

„Chceme se plně věnovat bezpečnému vývoji naší společnosti a budeme na tom nadále pracovat,“ informuje ve svém upozornění společnost Facebook.

Co například tvrdí odpůrci očkování: Podle antivakcionistů očkování způsobuje autismus, demenci, ADHD, autoimunitu, případně diabetes mellitus. Mnozí odpůrci očkování věří na konspirační teorie (řízené poškozování obyvatelstva, komplot farmaceutických firem, spiknutí bohatých).

Boj proti očkování není ničím novým. Například britský dramatik George Bernard Shaw v roce 1881 odmítl očkování a na variolu málem zemřel. Vakcinaci nazýval „a peculiarly filthy piece of witchcraft“ – zvláště odporným druhem čarodějnictví.

Důvody vakcinace popisuje lékař Ilja Trobichavský v časopisu Živa, když píše o mýtech proti očkování: Vlastní tvorba protilátek je velmi pomalý proces, během něhož je dítě vystaveno obrovskému riziku infekcí. Z tohoto důvodu dříve u nás umíralo na infekční choroby v každé rodině několik dětí v útlém věku.

Mirko Radušević

reklama

reklama