Faktury za teplo za loňský rok potěší. Většinou budou přeplatky

Přestože spotřeba tepla v loňské sezóně o tři procenta stoupla, konečné vyúčtování tepla na vytápění a ohřev vody za loňský rok by mělo skončit mírnými přeplatky. Ve svém aktuálním odhadu to uvedlo Teplárenské sdružení České republiky.
Řada domácností za topení ušetří...
Řada domácností za topení ušetří...
thinkstock.com

reklama

V řadě domácností se každý rok čeká na konečné vyúčtování za uplynulý rok od dodavatelů elektřiny a plynu. Spousta lidí se už předem obává toho, jestli třeba nebudou platit nedoplatek. Tentokrát by snad mohly být obavy opravdu zbytečné. Minulý rok byl jedním z nejteplejších a tak to vypadá, že domácnosti nějaké peníze naopak ušetří. Průměrná spotřeba modelového bytu s plochou 70 m2 v zatepleném domě se loni podle Teplárenského sdružení pohybovala kolem 23 GJ. Zálohy na teplo přitom počítají spíše s průměrnou spotřebou 25 GJ za rok, takže i letos by se při vyúčtování tepla za rok 2015 většina domácností mohla dočkat spíše přeplatků.

Kdy jindy lze ještě čekat přeplatky? Kromě mírné zimy je "způsobí" třeba i nedávné zateplení domu či výměna kotle, ale třeba i špatně nastavené zálohy. O tom, jak správně číst vyúčtování od dodavatele, zjistíte v tomto článku:

Vyznat se ve vyúčtování energií nemusí být jednoduché

Přeplatky, nedoplatky, zálohy aneb Alchymie vyúčtování energií + PORADNA

Napříště se bude účtovat jinak

Nová vyhláška, která platí od letošního roku, přinese v příštích letech nový způsob účtování tepla. Je totiž nově stanoveno procentní vyjádření tzv. základní (například velikost bytu) a spotřební složky (konkrétní topení v bytě) a je jinak upravena výpočtová metoda při rozdílech v nákladech na vytápění. Pomoci by to mělo domácnostem, které vytápějí „standardně" a naopak lidé, kteří vypnou radiátory a nechají svůj byt „ohřívat" teplem okolních bytů, by měli v příštím roce zaplatit více. A navíc společenství vlastníků (nebo majitel domu) může brát více v potaz spotřebu: Spotřební složka totiž může být až 70 procent nákladů na vytápění.

V bytovych domech by se mělo za teplo platit férově

Férové účty za teplo. Připlatí si (nejen) ti, co šetří na úkor sousedů


Jak ušetřit za energie až tisíce korun ročně? Najděte nejvýhodnějšího dodavatele na trhu pro vás. Během pár minut

>>> Srovnání elektřiny <<<
>>> Srovnání plynu <<<


Zpřísní se i sankce

Dále se zpřísní také sankce pro majitele bytu, kteří neumožní odečet tepla nebo montáž měřáku. Dříve to byl 1,3 až 1,6 násobek spotřební složky podle průměru ostatních domácností, nyní je to až trojnásobek.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL o úsporné domácnosti

Zatímco kotlům lidé obvykle věnují odpovídající péči, radiátory naopak často zanedbávají Foto:

- praktické rady a tipy na úspory

- informace o možnostech získání příspěvků od státu

- videa, manuály, ...

 

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Ve spolupráci s: Porovnej24.cz

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!