Hurvínek a kouzelné muzeum – jak to všechno začalo!

Nový film Hurvínek a kouzelné muzeum vstoupí do českých kin 31. srpna 2017. Jeho tvůrci však ušli spolu s hlavními hrdiny od první myšlenky až ke konečné podobě filmu dlouhou cestu.
Hurvínek a kouzelné muzeum  2
Hurvínek a kouzelné muzeum 2

reklama

Přerod slavných postaviček z loutkové do animované podoby probíhal ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka.

„Udělat něco moderního z kultovní legendy bylo na celém filmu to nejtěžší. Jednak divadlo stojí na dialozích a animované filmy na situacích a dynamickém ději, takže zde jsme museli najít nový výraz, jak s Hurvínkem i Spejblem pracovat. A také jsme museli z dřevěné loutky udělat 3D chlapce. A to bylo vůbec ze všeho nejtěžší. Trvalo nám to roky a vylámala si na tom zuby řada našich zkušených výtvarníků. Až jsem objevil Martina Zahradníka, mladého studenta z UMPRUM, který dokázal najít úžasný výtvarný styl a najednou to cinklo jako v pohádce a 3D Hurvínek byl tady…,“ říká režisér a producent Martin Kotík.   

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Hurvínek a kouzelné muzeum - Film o filmu

Martin Klásek, dnes umělecký šéf Divadla S+H, vzpomíná: „Je to už mnoho let, kdy nás oslovil Martin Kotík s tímto projektem a nám se to s Helenkou Štáchovou moc líbilo, protože v takhle obrovské ploše to tu nikdy nebylo, a navíc dnešní trend 3D filmů je nesmírně zajímavý. A pro mě osobně bude hodně zajímavá zkušenost, jak divák přijme Spejbla s Hurvínkem v  nové formě.“

Martin Klásek, Martin Kotík a Jiří Klenka
Martin Klásek, Martin Kotík a Jiří Klenka

„Když jsem byla před více než sedmi roky oslovena s nabídkou dát souhlas k natočení celovečerního animovaného filmu se Spejblem, Hurvínkem, Žerykem, Máničkou a její bábinkou Kateřinou, zvažovala jsem, zda podstoupit riziko, kterým bylo převést poetiku těchto divadelních kultovních postav do filmové podoby, kde je nutná úprava jejich podoby, posun pohybové škály, kterou animace vyžaduje a při zachování jejich charakteru přistoupit na akční způsob vyprávění filmového příběhu,“ vzpomínala  nedávno zesnulá ředitelka Divadla S+H Helena Štáchová.

„Jako divadelní tvůrci, jako Spejblovic rodina, tedy my, kteří jsme kolem nich, jsme trvali na tom, aby to hlavní se ve scénáři ozvalo. V jakém vztahu jsou Spejbl s Hurvínkem, že jsou kompaktní rodina, že mají o sebe strach, že se mají rádi, prostě všechny ty základní atributy, které obsahují divadelní představení,“ doplňuje Martin Klásek. „Ale zároveň je to akční podívaná, je to obrovské dobrodružství, a naše loutky se dostávají do úplně jiné poetiky, ale věřím, že na plátně jim to bude ohromně slušet a že se nad tím nikdo negativně nezamyslí, aby řekl: jé, to už nejsou ti naši Spejbl s Hurvínkem. Tak to vůbec není. Je to nesmírně dynamický příběh a já z něj mám radost.“

Hurvínek a kouzelné muzeum uvidíte ve 3D
Hurvínek a kouzelné muzeum uvidíte ve 3D

Na příběhu se spolu se scenáristou Petrem Nepovímem scenáristicky podílel Miki Kirschner, který hlídal poetiku známou z Divadla S+ H. „Samozřejmě, že filmový příběh nesmí jít proti tradici, je v něm zachována rovina postav, ale celé to zpracování, výtvarno, je, myslím, něco, co vymyká nejenom České republice, ale možná celé Evropě. Je to perfektně odvedený žánr,“ říká Miki Kirschner.

„Nejtěžší na celém filmu bylo vytvořit charakter Hurvínka,“ vzpomíná výtvarník Martin Zahradník a přidává možná pro domácí znalce nepochopitelné situace. „Když máte chlapce, který má vlasy pouze na čele a jinak je holohlavý, tak v zahraničí vám třeba položí otázku: proč se točí film o postiženém chlapci nebo naopak, jestli je to punker?“  První postavou, kterou Martin Zahradník pro film vytvořil, byl hlavní záporák Bastor. „Je to postava, která mě baví a mám k ní, dá se říct, citový vztah,“ usmívá se.

Hurvínek a kouzelné muzeum

Česká legenda Hurvínek se objeví poprvé ve 3D filmu!

reklama

reklama