Jak dopadne v parlamentu Mayová, jak dopadne brexit? Aktuálně: Mayová prohrála

Britská premiérka Theresa Mayová po včerejším jednání s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem nabyla optimismu před jednáním britského parlamentu, kde dokonce bojuje i s poslanci vlastní konzervativní strany. Aktualizace: Britští poslanci i podruhé odmítli brexitovou dohodu.
Mayová a Juncker foto youtube ProductiehuisEU
Mayová a Juncker foto youtube ProductiehuisEU

reklama

Aktuální zpráva:

O 149 hlasů Mayová prohrála svůj boj o dohodu o brexitu. Nepomohlo ani včerejší jednání s Jean-Claudem Junckerem a uzavření dodatku ke smlouvě. Zřejmě nakonec poslanci dali na vyjádření generálního prokurátora Geoffreyho Coxe, že irská pojistka sice je zmírněná, ale není naprosto anulovaná (viz níže v článku). Zítra se bude hlasovat, zda má dojít k takzvanému  tvrdému brexitu. Podrobnosti z jednání budeme publikovat.

 

Původní článek

„Žolíkem“, se kterým Mayová včera přicestovala domů z Bruselu, je dohoda, že irská pojistka nebude moci být ze strany EU uplatňována neomezeně dlouho a Brusel nebude moci neomezeně pojistkou vázat Británii k EU. Tato vázanost vadila části konzervativních poslanců, kteří se postavili proti své předsedkyni. Včera domluvený dodatek, který navíc má i právní záruky, by měl tyto skeptiky přimět k hlasování pro dohodu o brexitu. V případě, že ani toto nebude poslanci přijato – řítíme se k brexitu bez dohody. Pochopitelně, že se opozice – Jeremy Corbyn - ozvala, že bude hlasovat proti dohodě.

„Dohoda je nástrojem, je uspořádáním a doplňuje smlouvu o odstoupení Británie, aniž by se znovu smlouva otevírala,“ prohlásil včera po jednání předseda Evropské komise Juncker. Znamená to, že 585stránkový dokument, který byl loni v listopadu dohodnut, zůstává beze změny a k němu přibyl samostatný „právní instrument“, a to stejné váhy jako samotný dokument. „I v politice dostáváte někdy druhou šanci a to je to, co jsme právě udělali,“ dodal předseda komise. Nově podepsaný dokument zavazuje obě strany k tomu, aby do prosince 2020 usilovaly o nahrazení pojistného mechanismu „alternativními opatřeními“. To znamená přechodné období po brexitu, které by skončilo v prosinci 2020.

Oba státníci projevili víru, že dodatek ke smlouvě přesvědčí skeptickou část poslanců z konzervativní strany, aby k brexitu dohodou nakonec došlo.

Včera také z úst Jean-Claudea Junckera padlo rozhodné unijní stanovisko, že pokud dnes nedojde v britské dolní sněmovně k dohodě, bude muset Británie požádat o odklad odchodu z EU, ale rozhodně bude muset dojít k brexitu před volbami do Evropského parlamentu, které se konají 23. až 26. května.

Předseda komise Juncker již požádal předsedu Evropské rady Donalda Tuska, aby doporučil lídrům EU schválit nový dokument na summitu, který se má konat příští týden. Zatím se dostalo podpory ze strany irského premiéra Lea Varadkara.

Nyní je v Británii pozornost všech, a to zejména příznivců brexitu, soustředěna na generálního prokurátora Geoffreyho Coxe, který byl také členem vyjednávacího týmu pro brexit a jehož slovo je považováno za klíčové, aby přesvědčil poslance v hlasování pro dohodu. Před pár okamžiky britská média oznámila jeho názor k nově sjednané dohodě. Cox uvedl, že zmíněná irská pojistka sice je zmírněná, ale není naprosto anulovaná. Její anulaci si konzervativní poslanci přáli slyšet, neboť jak bylo uvedeno, strachují se, že přes pojistku zůstane Británie na „věčné časy a ne jinak“ k unijním strukturám připoutaná.

Jean-Claude Juncker na svém twitteru zveřejnil fotokopii dokumentu (špatně čitelnou, spíše nečitelnou) a k tomu nadepsal jasný vzkaz britský poslancům: „Volba je jasná: buď tato dohoda nebo k brexitu nedojde vůbec.“

Co je irská pojistka:

Vyjadřuje úsilí obou stran, aby nevznikla „tvrdá“ hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Když nedojde do roku 2020 k dohodě o podmínkách obchodních vztahů, v tom případě od roku 2021 začne platit tzv. backstop (záložní plán), podle kterého se vytvoří jednotný celní prostor mezi Unií  a Británií. Speciálně pro Severní Irsko se dokonce počítá se zachováním jednotného unijního trhu.

Mirko Radušević

reklama

reklama