Jsme zavaleni papíry, dáme až 195 razítek denně, stěžují si lékaři. Ministr to prý už řeší

Praktici nechtějí sloužit na pohotovostech

Praktičtí lékaři jsou zavaleni administrativou, zabere jim skoro polovinu pracovního dne

Praktičtí lékaři si dlouhodobě stěžují na to, že jim „lejstra“ přerůstají přes hlavu a rádi by se alespoň zčásti zbavili „otravné“ dokumentace jako je vypisování kontrolních zpráv nebo tzv. lístku na peníze a obracejí se proto na ministerstvo zdravotnictví, aby jim nějak pomohlo. To však tvrdí, že v rámci připravovaného e-zdravotnictví se elektronizuje zdravotnická dokumentace, což lékařům zásadně pomůže. Lékaři o tom však pochybují.

„Stát a pojišťovny se naučily dělat z doktorů úředníky a to je třeba změnit,“ zdůraznil na nedávné konferenci předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) Petr Šonka. Myslí si, že za doktory by mnoho úkonů mohli dělat úředníci. „Stát se musí rozhodnout, zda z nás chce mít efektivně fungující lékaře, nebo posudkáře, kterým kvůli papírování nezbývá dostatek času na pacienty,“ uvedl dále Šonka.

Mezi největší žrouty času patří totiž například posudková činnost pro Českou správu sociálního zabezpečení. A nejnesmyslnější je prý například vypisování takzvaného lístku na peníze, který má ubezpečit Českou správu sociálního zabezpečení a zaměstnavatele, že pracovní neschopnost, která byla zahájena a nebyla ukončena, skutečně trvá. „Dříve se vystavoval na konci každého měsíce, dnes kdykoli, když si o něj pacient požádá,“ zmínil k tomu Šonka.

Předseda Společnosti všeobecného lékařství (SVL) Svatopluk Býma si zase myslí, že mnohé úkony, které praktičtí lékaři musejí vykonávat, často pramení ze zastaralých zákonů. A nechápe, proč je dosud nikdo nezměnil. Některá administrativa je podle praktického lékaře a místopředsedy SVL Otty Herbera dokonce úplně zbytečná. „Jako praktici musíme například stále ještě potvrzovat, zda je student způsobilý nastoupit na vysokou školu. S tím, že by někdo na univerzitě studovat nemohl, jsem se přitom po dobu své praxe ještě nesetkal,“ vysvětlil Herber.

Praktici mezi sebou udělali průzkum a zjistili, že papíry a různé dotazníky otravují život více než 80 procentům lékařů. „Lékaři, které jsme oslovili prostřednictvím dotazníku, odpověděli, že jim administrativa zabírá až padesát procent času. Tento stav je dlouhodobě neudržitelný,“ zdůraznil Býma. Společnost všeobecného lékařství ČSL JEP a Sdružení praktických lékařů se proto v pondělí obrátily na ministra zdravotnictví, aby problém začal řešit.

Z byrokracie šílí i sestry

Že přebujelá administrativa bere zdravotníkům čas, který by mohli věnovat pacientům, potvrzují i zdravotní sestry. Ty navíc tvrdí, že je administrativy rok od roku víc a ke všemu ještě bývá značně nepřehledná. Dokonce se podle nich často formuláře, které během svých služeb zpracovávají, dublují.

„U nás byla ještě před nedávnem rozdílná dokumentace až pro 54 oddělení. Sestry mi kdysi řekly, že dennodenně na dokumenty dají 150 razítek, když jsme to zkoumali, zjistili jsme, že to je až 195 razítek,“ uvedla v rámci problému na nedávné konferenci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče manažerka kvality Krajské nemocnice Liberec Eva Nesládková. Liberecká nemocnice přitom některá „lejstra“ v minulých měsících sjednotila a příští rok by měla přejít z papírů do plnohodnotného elektronického systému.

Právě na elektronizaci sází i Ministerstvo zdravotnictví. Připravuje totiž zákon o elektronickém zdravotnictví (eHealth), který by měl platit od poloviny roku 2020 a měl by všechny elektronické služby ve zdravotnictví (například e-recept, e-neschopenky) sjednotit. A co je hlavní - lékaři by díky normě mohli zdravotní dokumentaci o pacientech vést elektronicky v systému, který jim umožní sdílet fakta o nemocech jejich klientů s jinými lékaři, ale zároveň s tím budou moci i pacienti nahlížet do své „složky“. Elektronická dokumentace přitom má být podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) rovnocenná s listinnou.

Lékaři: Návrh se stal předmětem politických šarvátek

„Musíme to pro lékaře vytvořit tak, aby to pro ně bylo zajímavé a ulehčilo jim to práci. Lékaři si stěžují na to, že je administrativa zatěžuje, že se kvůli ní nevěnují pacientům a tyto nástroje v rámci zákona o eHealth jim mají práci ulehčit,“ řekl k tomu Vojtěch. „Chceme, aby se sdílela data nejen o lécích, ale také o vyšetřeních a laboratorních testech a jejich výsledcích,“ uvedl dále ministr s tím, že elektronizace by neměla lékaře brzdit, ale hlavně snížit jejich administrativní zátěž.

Jenže praktici mají k návrhu výtky, a to zejména proto, že se stal předmětem politické přetahované, kdy zejména poslanci z hnutí ANO se snaží do normy vtělit své vlastní představy. Z toho důvodu zákon odmítá i Česká lékařská komora (ČLK). Tvrdí, že pro některé pacienty je nepřijatelné, aby o nich byly elektronicky evidovány citlivé zdravotní údaje. Mohou prý kvůli tomu odmítnout léčbu.

„V případě schválení by zákon zásadním způsobem ovlivnil podmínky poskytování lékařské péče i provozu zdravotnických zařízení a závažným způsobem změnil pravidla nakládání s citlivými osobními údaji pacientů,“ uvedl k tomu před časem prezident ČLK Milan Kubek. To ale ministerstvo odmítá, podle něj rozhodně nebude moci do systému vstoupit někdo zvenčí. Ministr Vojtěch ale slíbil, že si výtky praktiků vyslechne.

Olga Böhmová

Tagy: