Ztracený svět: Jurský park. Co přimělo Spielberga porušit slavnou hlášku, že dinosaury už nikdy?

3Bobule

Hrdinové filmového megahitu režiséra a producenta Stevena Spielberga se po čtyřech letech od katastrofy v Jurském parku vracejí ve snímku s názvem Ztracený svět. Ještěři z podivné ostrovní ZOO prostě museli přežít, o čemž dlouho pochybovali i samotní tvůrci hitu.

Film Ztracený svět vznikl taktéž podle scénáře Michaela Crichtona a navazuje na děj filmového megahitu Jurský park z roku 1993. Ten končil v momentě, kdy nevšední ZOO končila v troskách a ti, kteří vybojovali holý život, naskočili do vrtulníku. Přestože projekt milionáře Hammonda, který s pomocí klonování vzkřísil dávno vyhynulá zvířata, zůstal v troskách, vše nebylo zcela pohřbeno. A tady už navazuje další dobrodružství.

Po úspěchu Jurského parku bylo všem jasné, že ještěří dobrodružství musí mít pokračování. Vždyť tenhle film jen na vstupném do kin vydělal přes 916 milionů dolarů. Společnost Universal o pokračování filmu usilovala ze všech sil. Mistři triků slibovali nejnovější možnosti počítačové techniky. Co ale nikdo zaručit nemohl? Že autor veleúspěšného trháku napíše pokračování.

Tradují se historky o schůzkách Spielberga se scenáristou Davidem Koeppem. „Věděli jsme už, že lze dinosaury udělat. Co ale pak s nimi? Tak jsme ze sebe navzájem vyráželi nápady," vzpomínal například Koepp. Pak ale Crichton přišel s tou dobrou zprávou, že skutečně píše pokračování Jurského parku, v němž si bravurně poradil i s těžkou překážkou - jak se vrátit k původní látce i jak inteligentně navázet.

Ještěry už nikdy. Opravdu?

„Když jsem se dozvěděl, že Crichton chystá další knihu, ihned vzbudila můj zájem. Zalíbila se mi myšlenka, že by bylo možno žít v pravěkém světě i dnes - nikoliv za plotem nabitým elektřinou, ale ve světě, do něhož člověk nijak nezasahuje. Kdybych takový příběh nenašel, nejspíš by pro mne Jurský park zůstal jen hezkou vzpomínkou," prohlásil ke vzniku filmu Ztracený svět Steven Spielberg. Jeho hlavním hrdinou je vědec Ian Malcolm (Jeff Goldblum), který proti předchozímu příběhu, kde výpravu kritizoval, tentokrát stane vůdcem nové expedice. S novými ještěry se vrací také představitel milionáře Hammonda (Richard Attenborough). Oba pánové tak potvrzují ono slavné rčení nikdy neříkek nikdy. Určitě si pamatujete, jak se v předchozím ději zařekli „ještěry už nikdy".

Jak to tedy s "obživnutím" dinosaurů bylo? Část dinosaurů přežila zničení Jurského parku a byla v naprostém utajení přesídlena na ostrov Isla Sorna, kde byla vybudována genetická laboratoř B. Zpráva o nové situaci unikla z "vědeckých" kruhů a o dinosaury projevili po čtyřech letech zájem i nečestní záporáci.

Zatímco doktor Malcolm chce dinosaury zkoumat zpovzdálí, všehoschopný podnikatel Ludlow v nich vidí možnost, jak vydělat velké množství peněz, když je odhalí světu.

Víte o filmu Ztracený svět: Jurský park, že...

  1. V USA měl Ztracený svět: Jurský park premiéru 23. května 1997. V českých kinech o čtyři měsíce později.
  2. Do roku 2007 získal Ztracený svět na tržbách více než 620 milionů dolarů a dlouho patřil k dvacítce nejúspěšnějších filmů všech dob. Jurský park od premiéry v roce 1993 vydělal jen na vstupném do kin více než 916 milionů dolarů.
  3. Ve snímku přibyly ke stádu z Jurského parku další dinosauří rody. Jsou to Tyrannosaurus, Triceratops, „obrněný" Stegosaurus, Pachycephalosaurus, Parasaurolophus, Procompsognathus, Velociraptor, Gallimimus a sauropod Mamenchisaurus a obří ptakoještěr Pteranodon.
  4. Dávejte při sledování Ztraceného světa dobrý pozor. Steven Spielberg se mihne v závěrečné scéně.
  5. Děj filmu inspiroval vývojáře akční počítačové hry Trespasser, představené v roce 1998.

Filmový hit Ztracený svět: Jurský park si užijte v sobotu 10. července ve 20:15 na Primě.