Seriály a filmy

1. července 2016 01:00

Iva Kropáčková

KALENDÁŘ spotřebitele: 10 tipů, co udělat v ČERVENCI, abyste (nejen) ušetřili

Začaly letní prázdniny, dětské tábory, výlety, dovolené na chalupě nebo u moře. Tady najdete nejen tipy na dovolenou, ale vše, co je vhodné udělat v červenci...

1. Zkontrolujte ceny, které platíte za energie

V létě jen málokdo asi myslí na vytápění v zimě, nicméně pokud topíte plynem nebo elektřinou, teď je nejvyšší čas na srovnání cen dodavatelů a případné sjednání nové smlouvy. Přechod k výhodnějšímu dodavateli vám ušetří tisíce korun ročně, ale může trvat až několik měsíců (smlouvy jsou většinou uzavírány s výpovědní lhůtou na tři měsíce) a pokud chcete stihnout vše do začátku další topné sezony, červenec je opravdu nejzazší termín.

Pokud máte klasickou smlouvu na dobu neurčitou, nejste u svého dodavatele vázáni na pevnou dobu – odejít můžete prakticky kdykoliv. Počítejte ale s tím, že převod trvá většinou 3–5 měsíců (záleží na dodavateli a zejména výpovědní lhůtě). Máte-li smlouvu na dobu určitou, termín pro podání oznámení o ukončení smlouvy je navíc zapotřebí pořádně ohlídat. Nepodáte-li ho totiž včas, smlouva u stávajícího dodavatele se zpravidla automaticky prodlouží o další smluvní období. Pokud byste chtěli smlouvu na dobu určitou ukončit předčasně, hrozí sankční poplatky. Alternativou také může být sjednání nového produktu (tarifu) u stávajícího dodavatele. Takzvanými retenčními nabídkami se energetické společnosti snaží své stávající klienty udržet. I tak se dá získat nižší cena elektřiny nebo plynu, a to bez procesu změny dodavatele.

>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<

Na Prima Rádci můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v ČR. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. Zde si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat a případně hned objednat změnu. Pokud potřebujete poradit, jak a jestli můžete právě vy smlouvu ukončit, případně upravit, zeptejte se přímo našich odborníků na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.

2. Zkontrolujte si platnost cestovních a dalších potřebných dokladů, nachystejte lékárničku

Pokud do zahraničí jedete až v srpnu nebo v září, ještě je čas. Na nový pas se čeká měsíc. Pokud budete chtít cestovní doklad vyhotovit dříve, zaplatíte o dost vyšší poplatek (4 000 korun místo 600 korun). A pozor: Úřady od 1. ledna 2016 totiž už nevydávají takzvané rychlopasy, tedy doklady hotové do 24 hodin. Nejkratší možná doba na vydání pasu je teď 6 pracovních dnů. Zažádat musíte osobně, stačí vám s sebou jen platná občanka. Fotografii pořídí úředník na místě. Nezapomeňte nechat vyhotovit pas i vašim dětem (stojí 100 korun, resp. 2 000 korun ve zkrácené lhůtě).

SPECIÁL: Letní dovolená 2016

  • tipy na cestu (nejen) do Chorvatska
  • cestovní pojištění
  • jak řešit problémy v zahraničí
  • kdy a kde vyměnit valuty, ...

Pokud berete pravidelně léky, přesvědčte se, že budete mít s sebou zásobu, případně si s předstihem naplánujte cestu k lékaři pro recept. Nakupte si i další potřebné přípravky a zdravotnické potřeby do cestovní lékárničky, jako jsou náplasti, léky proti průjmům, horečce, spáleninám, dezinfekce atd.

3. Kontrola platnosti platební karty, peníze na dovolenou + výměna

Do zahraničí už není nutné jezdit s velkým množstvím valut. V řadě zemí i tamních obchodů lze jednoduše platit kartou. Směnný kurz při bezhotovostních platbách bývá výhodnější. Odborníci doporučují vzít s sebou minimálně dvě platební karty a schovat je na různých místech. Zkontrolujte si ale také ještě před dovolenou, jestli vám nekončí platnost, abyste nebyli při placení pak nepříjemně překvapeni. S sebou stačí vyměnit valuty na drobné platby, jako je parkování či spropitné. Výběry z bankomatu bývají zpoplatněné nemalou částkou, lepší vybírat vyšší částky najednou než nižší částky vícekrát.

Šikovným řešením na dovolenou v cizině může být i kreditní karta, u níž můžete získat při každém nákupu výhodné slevy, bonusy a až 2 procenta z utracené částky zpět. Pokud o ní uvažujete, podívejte se na přehled kreditních karet online a vyberte tu nejvýhodnější pro vás.

4. Kupte si krém proti sluníčku

Pokud ho ještě nemáte, pořiďte si krém na opalování. I přesto, že opalovací krém (či sprej, mléko, olej) je ve většině případů automatická součást letního vybavení, ne vždy platí, že koupený výrobek je vhodný právě pro vás. Pro účinnou ochranu před nebezpečnými UV paprsky byste měli znát fototyp své kůže (který určuje, jak dlouho můžete být na slunci, než se spálíte) a podle toho vybírat krém. A pro určení správného ochranného faktoru v dané situaci také můžete vycházet z toho, jak dlouho chcete na slunci pobývat. Jedná se o to, že podle doby, jak dlouho se hodláte slunit, a podle toho, jak dlouho vydrží vaše kůže na sluníčku bez spálení, vypočtete ochranný faktor. Jak určit svůj fototyp i správný ochraný faktor (a další praktické informace) zjistíte zde: Ochrana před UV zářením: Jak vybrat v obchodě správný opalovací přípravek?)

SPECIÁL: VŠE O CESTOVNÍM POJIŠTĚNÍ

  • online sjednání cestovního pojištění
  • na co si dát pozor
  • rady na cesty

5. Sjednejte cestovní pojištění

Jedete na zahraniční dovolenou? Sjednejte si cestovní pojištění. Můžete ho objednat dny až týdny dopředu, nebo i v den odjezdu (respektive i z místa dovolené, máte-li možnost platit kartou přes internet), zapomenete-li na pojištění nebo jedete-li na poslední chvíli. Nabídky pojišťoven si můžete porovnat na Prima Rádci během několik minut a samozřejmě i sjednat.

>>> Srovnání cestovního pojištění <<<6. Úrazové/životní pojištění

O prázdninách se také stává hodně úrazů, a to jak doma, tak například na hřištích, cyklostezkách či dětských táborech. Pokud ještě nemáte, zauvažujte o úrazovém pojištění (dětí i rodičů). Odborníci Prima Rádce případně pomohou smlouvu nastavit přesně podle vašich potřeb...

7. Zkontrolujte telefonní tarif

Zjistěte, jestli nemůžete platit míň za telefon. Srovnáním tarifů mobilních operátorů, kterých je kolem 80 a následným sjednáním můžete ušetřit až 50 procent měsíční útraty. Pokud jde o telefonování v zahraničí, jednotné sazby roamingu skončili. V praxi však zůstalo vše při starém. Za mobilní služby v rámci unijních zemí si budou klienti mobilních operátorů stále připlácet. Příplatek se přitom bude odvíjet od sazeb základního tarifu.

>>> Srovnání mobilních tarifů <<<

8. Stáhněte si do mobilu šikovné aplikace na léto a dovolenou

Moderní doba umožňuje najít praktické informace během několika minut a v podstatě na jakémkoliv místě. Představujeme vám několik letních mobilních aplikací, které vám usnadní například plánování cesty do zahraničí nebo hledání míst na koupání:

Aplikace na plánování trasy + navigace

Aplikace: Kde se koupat

Aplikace pro vodáky: Sjízdnost řeky, jezy, kempy

Aplikace: Hrady a zámky

Aplikace: Přehled cen pohonných hmot

Aplikace Letiště Praha: Přehled příletů, odletů, restaurace, check-in

Aplikace na hledání levných letenek

Aplikace na hledání levného ubytování po celém světě

Aplikace: Co zabalit na cestu

Aplikace: Jak najít bar či restauraci v okolí místa, kde jste

9. Nová zelená karta ve schránce? Porovnejte cenu povinného ručení

Změna podmínek smlouvy povinného ručení nebo přechod k jiné pojišťovně se vyplatí řešit ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny spolu se zelenou kartou. Pokud jste ji měli ve schránce v těchto dnech, je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou. Vyzkoušejte si ceny porovnat online, touto cestou ušetří 90 procent klientů průměrně 3 000 korun. Například mladý řidič Pavel díky online porovnávači našel nedávno na Prima Rádci pojistku na auto o 1 600 korun nižší, než po něm chtěla stávající pojišťovna.

>>> Srovnání povinného ručení <<<

10. Blíží se konec fixace hypotéky nebo uvažujete o sjednání nové? Najděte nevýhodnějí nabídku

Úroky u hypoték se stále pohybují velmi nízko, jsou na historickém minimu. Banky navíc přicházejí s akčními nabídkami. Z nich pak může vzejít velmi zajímavá hypotéka. Navíc nemovitosti začly mírně zdražovat, ale ještě ceny nevystoupaly na svá maxima. Čas na sjednání hypotéky je zdá se teď. Jak se v jejich záplavě zorientovat a vybrat správný úvěr na bydlení? Nejjednodušší řešení je on-line srovnání nabídek na trhu. Klienti při porovnání nabídek ušetří průměrně 32 000 korun ročně. Například na Prima Rádci nabízíme hypotéku od 1,69 procent, rozdíl ve splátce může být i 4 500 korun. Také bude-li vám končit sjednaná fixace hypotéky, porovnejte si nabídky bank na trhu. S procesem přechodu k jiné bance nebo změny podmínek u stejné je třeba začít už několik měsíců dopředu.

>>> Hypotéky na českém trhu: Srovnání <<<

Novinky pro spotřebitele i spoustu tipů na úspory najdete i na našem Facebooku. Přidejte si nás.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 3. 2024

Berani, pokud se vám v poslední době nedostává lásky, po které toužíte, možná je to proto, že jste si o ni neřekli. Pokud jste s někým zapleteni a cítíte se nenaplněni, zvažte možnost upřímného rozhovoru o svých potřebách a o tom, co od vztahu chcete, abyste byli šťastní. Pokud nyní nejste ve vztahu a chcete být, musíte se důrazněji věnovat poznávání toho, koho chcete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.