Seriály a filmy

1. června 2016 01:00

Iva Kropáčková

KALENDÁŘ spotřebitele: 12 tipů, co udělat v ČERVNU, abyste (nejen) ušetřili

Praktická a úsporná domácnost i plány na dovolenou: Co je vhodné udělat v červnu? Díky těmto metodám můžete ušetřit kolem deseti tisíc korun najednou...

1. Zkontrolujte ceny, které platíte za energie

S příchodem teplého počasí jen málokdo asi myslí na vytápění v zimě, nicméně pokud topíte plynem nebo elektřinou, právě teď je ta nejlepší doba na srovnání cen dodavatelů a případné sjednání nové smlouvy. Přechod k výhodnějšímu dodavateli vám ušetří tisíce korun ročně, ale může trvat až několik měsíců (smlouvy jsou většinou uzavírány s výpovědní lhůtou na tři měsíce) a pokud chcete stihnout vše do začátku další topné sezony, doporučujeme začít srovnávat teď. Průměrná úspora při změně dodavatele elektřiny je 1 760 korun, v případě plateb za plyn to je 6 500 korun.

Pokud máte klasickou smlouvu na dobu neurčitou, nejste u svého dodavatele vázáni na pevnou dobu – odejít můžete prakticky kdykoliv. Počítejte ale s tím, že převod trvá většinou 3–5 měsíců (záleží na dodavateli a zejména výpovědní lhůtě). Máte-li smlouvu na dobu určitou, termín pro podání oznámení o ukončení smlouvy je navíc zapotřebí pořádně ohlídat. Nepodáte-li ho totiž včas, smlouva u stávajícího dodavatele se zpravidla automaticky prodlouží o další smluvní období. Pokud byste chtěli smlouvu na dobu určitou ukončit předčasně, hrozí sankční poplatky.

>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<

Na Prima Rádci můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v ČR. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. Zde si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat a případně hned objednat změnu. Psát můžete i na info@prima-radce.cz.

2. Zkontrolujte si platnost cestovních a dalších potřebných dokladů

Na nový pas se čeká měsíc. Pokud budete chtít cestovní doklad vyhotovit dříve, zaplatíte vyšší poplatek (1500 místo 600 korun) a bude vám platit pouze šest měsíců. Zažádat musíte osobně, stačí vám s sebou jen platná občanka. Fotografii pořídí úředník na místě. Nezapomeňte nechat vyhotovit pas i vašim dětem (stojí 100 korun, resp. 1000 korun při žádosti o dřívější vydání) a případně i domácím mazlíčkům (tzv. Pet Passport pro psa, kočku či fretku), pokud s vámi také pojedou k moři. Zvířata také musejí být očipována (či označena tetováním) a musíte je nechat také pře/očkovat podle požadavků jednotlivých zemí. Případně najděte místo, kde vám domácí zvíře ohlídají. Podrobně v následujícím článku:

3. Začněte si chystat lékárničku na dovolenou

Pokud berete pravidelně léky, přesvědčte se, že budete mít s sebou zásobu, případně si s předstihem naplánujte cestu k lékaři pro recept. Nakupte si i další potřebné přípravky a zdravotnické potřeby do cestovní lékárničky, jako jsou náplasti, léky proti průjmům, horečce, spáleninám, dezinfekce atd.

SPECIÁL: Letní dovolená 2016

  • tipy na cestu
  • tipy na úspory
  • cestovní pojištění
  • jak řešit problémy v zahraničí
  • kdy a kde vyměnit valuty, ...

4. Kontrola platnosti platební karty, peníze na dovolenou + výměna

Do zahraničí už není nutné jezdit s velkým množstvím valut. V řadě zemí i tamních obchodů lze jednoduše platit kartou. Směnný kurz při bezhotovostních platbách bývá výhodnější. Odborníci doporučují vzít s sebou minimálně dvě platební karty a schovat je na různých místech. Zkontrolujte si ale také ještě před dovolenou, jestli vám nekončí platnost, abyste nebyli při placení pak nepříjemně překvapeni. S sebou stačí vyměnit valuty na drobné platby, jako je parkování či spropitné. Výběry z bankomatu bývají zpoplatněné nemalou částkou, lepší vybírat vyšší částky najednou než nižší částky vícekrát.

Šikovným řešením na dovolenou v cizině může být i kreditní karta, u níž můžete získat při každém nákupu výhodné slevy či bonusy. Pokud o ní uvažujete, kontaktujte odborníky Prima Rádce, kteří vám pomohou vybrat tu nejvýhodnější.

5. Kupte si krém proti sluníčku

Pokud ještě nemáte, pořiďte si krém na opalování. I přesto, že opalovací krém (či sprej, mléko, olej) je ve většině případů automatická součást letního vybavení, ne vždy platí, že koupený výrobek je vhodný právě pro vás. Pro účinnou ochranu před nebezpečnými UV paprsky byste měli znát fototyp své kůže (který určuje, jak dlouho můžete být na slunci, než se spálíte) a podle toho vybírat krém. A pro určení správného ochranného faktoru v dané situaci také můžete vycházet z toho, jak dlouho chcete na slunci pobývat. Jedná se o to, že podle doby, jak dlouho se hodláte slunit, a podle toho, jak dlouho vydrží vaše kůže na sluníčku bez spálení, vypočtete ochranný faktor. Jak určit svůj fototyp i správný ochraný faktor (a další praktické informace) zjistíte zde: Ochrana před UV zářením: Jak vybrat v obchodě správný opalovací přípravek?)

SPECIÁL: VŠE O CESTOVNÍM POJIŠTĚNÍ

  • online sjednání cestovního pojištění
  • na co si dát pozor
  • rady na cesty

6. Sjednejte cestovní pojištění

Máte už termín dovolené? Sjednejte si cestovní pojištění. Můžete ho objednat dny až týdny dopředu, nebo i v den odjezdu (respektive i z místa dovolené, máte-li možnost platit kartou přes internet), zapomenete-li na pojištění nebo jedete-li na poslední chvíli. Nabídky pojišťoven si můžete porovnat na Prima Rádci během několika minut a samozřejmě i sjednat. Ceny se pohybují od 9 korun na den a osobu. Průměrná úspora při online sjednání na Prima Rádci je asi 300 korun.

>>> Srovnání cestovního pojištění <<<

7. Na jaře je vhodné vyčistit autoklimatizaci

Právě teď nastala vhodná doba na kontrolu a vyčištění klimatizace v autě. Přes zimu se v ní uchytila spousta nečistot, které by vám během léta mohly způsobit nejrůznější zdravotní potíže. Autoklimatizaci byste měli dezinfikovat minimálně jednou ročně, filtr a chladicí náplň pak nechte vyměnit jednou za dva roky (nebo po ujetí cca 30 tisíc kilometrů). Zkontrolovat by se měl i výparník, který je díky vlhkosti živnou půdou pro bakterie. Je-li výparník znečištěný, nepříjemně páchne. Nejjistější a nejbezpečnější je nechat klimatizaci vyčistit v servisu. Ceny za kompletní proceduru se pohybují od 300 do 1000 korun. Lze to ale provést i svépomocí, a to formou nejrůznější sprejů, jejichž ceny se pohybují do 300 korun. Více zde:

8. Úrazové/životní pojištění

Blíží se prázdniny, začala také cyklistická sezóna. Následující období je doba, kdy se stává hodně úrazů, a to jak doma, tak například na hřištích, dětských táborech či právě na cyklostezkách. Pojišťovny například ročně řeší desítky pojistných událostí souvisejících se zraněním cyklistů nebo bruslařů. Končetiny to odnášejí nejvíc, nejvážnější jsou ale poranění hlavy. Čtyři stovky cyklistů se pak zraní vážně a desítky jich zemřou. Podobný počet lidí se zraní i na kolečkových bruslích. Podle celosvětových statistik jsme tak na předních místech. Pokud jde o úrazy dětí, v nejvyšší míře dochází k pádům, často se děti opaří, spálí nebo otráví. Ačkoliv je ze všeho nejdůležitější prevence, jako je v případě jízdy na kole nošení helmy, případně chráničů, pravidelný sevis kola a kontrola brzd či dobrá znalost dopravních předpisů, nezapomínejte ani na úrazové pojištění, které případný úraz pokryje finančně.

Úrazové pojištění může být sjednáno samostatně nebo jako součást životního pojištění, lze ho sjednat i jen dočasně na určité období. U dětí bývá úrazové pojištění často automatickou součástí životní pojistky jednoho z rodičů. V případě zájmu kontaktuje finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám pomohou pojistku nastavit přesně podle vašich potřeb. Výhodou úrazového pojištění je, že se vyplacená částka přizpůsobí závažnosti zranění. Průměrná úspora při sjednávání úrazového pojištění je 1 200 korun.

Podobné články

9. Praktické informace do mobilu

Moderní doba umožňuje najít praktické informace během několika minut a v podstatě na jakémkoliv místě. Představujeme několik mobilních aplikací, které vám pomůžou při plánování cest nebo ušetří nějakou tu korunu při tankování pohonných hmot nebo prevenci zdravotních obtíží. Jako vynikající pomůcku ve svém smartphonu oceníte i aplikaci, která vám poradí, jak poskytnout první pomoc, oznámit záchrance vaši přesnou polohu nebo jak najít cvik, který vám pomůže zhubnout třeba do plavek nebo skoncovat s bolestí zad...

Aplikace, kde najdete cviky na posílení svalů i hubnutí

Aplikace na plánování trasy + navigace

Aplikace s recepty a tipy, kde nakoupit čerstvé potraviny

Aplikace: Jak najít bar či restauraci v okolí místa, kde jste

Aplikace: První pomoc

Aplikace Záchranka

Aplikace: Přehled cen pohonných hmot

Aplikace Letiště Praha: Přehled příletů, odletů, restaurace, check-in

Aplikace na hledání levných letenek

Aplikace na hledání levného ubytování po celém světě

NOVĚ NA PRIMA RÁDCI: On-line poradny pro vás. Ptejte se na vše, s čím si nevíte rady v oblasti financí, přímo našich odborníků zde.

10. Zkontrolujte telefonní tarif

Zjistěte, jestli nemůžete platit míň za telefon. Srovnáním tarifů mobilních operátorů, kterých je kolem 80 a následným sjednáním můžete ušetřit až 50 procent měsíční útraty. Pokud jde o telefonování v zahraničí, jednotné sazby roamingu skončili. V praxi však zůstalo vše při starém. Za mobilní služby v rámci unijních zemí si budou klienti mobilních operátorů stále připlácet. Příplatek se přitom bude odvíjet od sazeb základního tarifu.

>>> Srovnání mobilních tarifů <<<11. Nová zelená karta ve schránce? Porovnejte cenu povinného ručení

Změna podmínek smlouvy povinného ručení nebo přechod k jiné pojišťovně se vyplatí řešit ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny spolu se zelenou kartou. Pokud jste ji měli ve schránce v těchto dnech, je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou. Vyzkoušejte si ceny porovnat online, touto cestou ušetří 90 procent klientů průměrně 3 000 korun. Například mladý řidič Pavel díky online porovnávači našel nedávno na Prima Rádci pojistku na auto o 1 600 korun nižší, než po něm chtěla stávající pojišťovna.

>>> Srovnání povinného ručení <<<

12. Blíží se konec fixace hypotéky nebo uvažujete o sjednání nové? Najděte nevýhodnějí nabídku

Úroky u hypoték se stále pohybují velmi nízko, jsou na historickém minimu. Banky navíc přicházejí s akčními nabídkami. Z nich pak může vzejít velmi zajímavá hypotéka. Navíc nemovitosti začly mírně zdražovat, ale ještě ceny nevystoupaly na svá maxima. Čas na sjednání hypotéky je zdá se teď. Jak se v jejich záplavě zorientovat a vybrat správný úvěr na bydlení? Nejjednodušší řešení je on-line srovnání nabídek na trhu. Klienti při porovnání nabídek ušetří průměrně 32 000 korun ročně. Například na Prima Rádci nabízíme hypotéku od 1,69 procent, rozdíl ve splátce může být i 4 500 korun. Také bude-li vám končit sjednaná fixace hypotéky, porovnejte si nabídky bank na trhu. S procesem přechodu k jiné bance nebo změny podmínek u stejné je třeba začít už několik měsíců dopředu.

>>> Hypotéky na českém trhu: Srovnání <<<

Novinky pro spotřebitele i spoustu tipů na úspory najdete i na našem Facebooku. Přidejte si nás.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.