KALENDÁŘ spotřebitele: Co je vhodné udělat v ŘÍJNU

Připravili jsme pro vás praktický PŘEHLED toho, co je vhodné udělat nebo zkontrolovat v říjnu...
Kalendář spotřebitele - Říjen
Kalendář spotřebitele - Říjen
Thinkstock/Prima Rádce

reklama

1. Je tu topná sezona. Zkontrolujte komín, kotel, radiátory a zjistěte, jak můžete šetřit za energie

Nechat zkontrolovat komín je nutné minimálně jednou za rok. Většinou právě před začátkem topné sezóny. Kontrolu musí provést kominík. Stejně tak byste měli zkontrolovat i funkčnost kotle. Teď máte poslední příležitost pro jejich údržbu, výměnu či opravu. Před topnou sezonou je důležitá pravidelná servisní prohlídka plynového kotle provedená odborníkem. Každý rok by plynové zařízení měl prohlédnout servisní technik, který mimo jiné zkontroluje stav hořáku, výměníku, čistotu a těsnost spalovací komory a odvodu spalin a provede správné seřízení kotle podle požadavků výrobce. Díky tomu budete mít jistotu, že kotel bude v zimě pracovat úsporně a bezpečně. Zároveň tím výrazně prodloužíte jeho životnost. Doporučujeme také překontrolovat radiátory. Více zde:

Před topnou sezónou je důležitá pravidelná servisní prohlídka plynového kotle

Blíží se topná sezona: Tipy, co před zimou zkontrolovat

Reportáž - Kontrola komínů

Aby u vás nehořelo... Nejvyšší čas zkontrolovat komín REPORTÁŽ

Během topné sezony máte také šanci ušetřit značnou část peněz. A to jak snížením spotřeby díky úsporným návykům, tak správným nastavením distribuční sazby elektřiny nebo snížením plateb díky přechodu k levnějšímu dodavateli. Podrobně zde:

Na Prima Rádci můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v ČR. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. Zde si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat a případně hned objednat změnu, se kterou vám zdarma pomůžeme.

>>> Srovnání elektřiny <<<
>>> Srovnání plynu <<<
Pokud potřebujete poradit, jak a jestli můžete právě vy smlouvu ukončit případně upravit, zeptejte se přímo našich odborníků v poradně nebo na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.

2. Řidiči, začněte pomalu plánovat přezutí pneumatik

Povinnost mít na autě zimní pneumatiky začne řidičům sice až za měsíc, nicméně už během října je vhodné se například objednat do servisu, zkontrolovat stav zimních pneumatik v garáži a případně koupit nové. (Staré gumy vyhoďte, jakmile klesne hloubka dezénu pod 4 milimetry - pneumatika už nemá kvůli úbytku vzorku dostatečné schopnosti záběru.) Od začátku listopadu do konce dubna příštího roku musí mít auto zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza, nebo se dají vzhledem ke klimatickým podmínkám čekat. Léty prověřeným pravidlem je podle policistů také fakt, že pokud teplota klesne pod 7 °C, je čas na přezutí. Od této teploty se začínají projevovat rozdíly mezi letní a zimní pneumatikou. Letní pneumatiky při teplotě pod 7 °C tuhnou a zhoršují se jejich vlastnosti. A jak poznáte, že konkrétní pneumatika je skutečně zimní? Pneumatiky určené pro zimní provoz mají většinou jednotné označení na boku. Jedná se o písmena M+S (tedy: bláto+sníh; mud+snow) nebo winter – zima.

3. Říjen - měsíc, kdy se řidiči často srazí se zvěří - Havarijní pojištění / Povinné ručení

Srážka se zvěří na silnici hrozí hlavně v říjnu a listopadu Foto:

Na silnici ještě zůstaneme. Začíná opět období, kdy byste měli být za volantem ještě víc obezřetní, než jindy v roce. Kvůli zvířatům u silnic. Právě v říjnu a listopadu evidují pojišťovny víc případů takových střetů. Druhým rizikovým obdobím je pak jaro, konkrétně duben a květen. A kolik průměrně za takovou nehodu pojišťovny řidičům vyplácí? Za posledních pět let to bylo cca 43 tisíc korun na nehodu a celkově neuvěřitelná 1,1 miliardy korun.

Jaké pojištění vás nejlépe ochrání před touto nehodou? Náhradu škody můžete uplatňovat v případě, že má sjednané havarijní pojištění. Někdy je jako benefit poskytováno krytí tohoto rizika i v rámci povinného ručení. Informaci o tom, jestli vaše povinné ručení kryje riziko střetu se zvěří naleznete v pojistných podmínkách. Výplata pojistného plnění přitom nemá vliv na škodní průběh pojištěného, to znamená, že nepřijdete o svůj bonus.

Chcete-li se při/pojistit proti střetu se zvěří, napište na info@prima-radce.cz, případně volejte 810 811 812. Pomůžeme vám najít nejvýhodnější nabídku. Nebo můžete využít pro porovnání nabídek i online srovnávače autopojištění zde.

4. Aktualizace autopojištění

A autopojištění ještě jednou. Změna podmínek smlouvy povinného ručení nebo přechod k jiné pojišťovně se vyplatí řešit ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny spolu se zelenou kartou. Pokud jste ji měli ve schránce v těchto dnech, je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou... Stejně tak se vyplatí jednou za rok až dva aktualizovat svoji havarijní pojistku – auto stárne a snižuje se jeho hodnota, tím pádem budete platit i nižší pojistku, ale jen tehdy, pokud si o aktualizaci smlouvy sami zažádáte. Více v článku: Jak efektivně nastavit havarijní pojištění? Tady je návod

>>> Srovnání havarijního pojištění <<<

>>> Srovnání povinného ručení <<<

Spočítejte si cenu povinného ručení za vaše auto

Povinné ručení zdražuje: Máte šanci SNÍŽIT jeho CENU? Zjistíte v článku

5. Praktické informace do mobilu

Moderní doba umožňuje najít praktické informace během několika minut a v podstatě na jakémkoliv místě. Představujeme několik mobilních aplikací, které vám pomůžou při plánování cest nebo ušetří nějakou tu korunu při tankování pohonných hmot. Jako vynikající pomůcku ve svém smartphonu oceníte i aplikaci, která vám poradí, jak poskytnout první pomoc...

Aplikace na plánování trasy + navigace

Aplikace Hrady a zámky

Aplikace: Filmová místa

Aplikace: Přehled cen pohonných hmot

Aplikace Letiště Praha: Přehled příletů, odletů, restaurace, check-in

Aplikace na hledání levných letenek

Aplikace na hledání levného ubytování po celém světě

Aplikace: Jak najít bar či restauraci v okolí místa, kde jste

Aplikace: První pomoc

NOVĚ NA PRIMA RÁDCI: Online poradny pro vás. Ptejte se na vše, s čím si nevíte rady v oblasti financí přímo našich odborníků zde.

6. Zkontrolujte telefonní tarif

Zjistěte, jestli nemůžete platit míň za telefon. Srovnáním tarifů mobilních operátorů, kterých je asi 88 (3 klíčoví a spousta virtuálních), a následným sjednáním můžete ušetřit až 50 procent měsíční útraty.

>>> Srovnání mobilních tarifů <<<

7. Nakupování na Vánoce?

Už nakupujete dárky pod stromeček? Možná uvažujete o půjčce. To ale podle odborníků není úplně nejlepší řešení. Může vás dostat i do dluhové pasti. Řada společností nabízí nebo začne nabízet rychlé půjčky na dárky, mohou být i pochybné a zbytečně drahé. Pokud se pro půjčku přesto rozhodnete, připravili jsme pro vás postup, jak vybrat bezpečnou... Více v článku:

Jak vybrat nejvýhodnější půjčku?

BONUS: 5 věcí, které byste měli udělat, chcete-li vybrat výhodnou půjčku s nejmenším rizikem

Při nakupování můžete i vydělávat, resp. šetřit. S kreditní kartou, ke které se vážou určité výhody. Můžete získat slevy, bonusy, vrácení až 2 procent z každého nákupu zpět. Mějte ale na paměti, že kreditní karta je také půjčka, a peníze byste měli vrátit do určitého termínu. Pokud to ale stihnete, neplatíte žádné úroky. Nestihnete-li částku vrátit, úroky jsou naopak velmi vysoké! 

Kreditky často nabízejí nejrůznější bonusy a slevy

5 rad pro (budoucí) majitele kreditky: Jak ji užívat, abyste s ní vydělali?

>>> Online srovnání kreditních karet <<<

8. Uvažujete o hypotéce? Úroky jsou stále nízké...

Sazby sice začaly v posledních měsících mírně stoupat, nicméně stále se drží u minima. Banky navíc přicházejí se zajímavými akčními nabídkami. Z nich pak může vzejít zajímavá hypotéka. Jak se v jejich záplavě zorientovat a vybrat správný úvěr na bydlení? Nejjednodušší řešení je online srovnání nabídek na trhu. Například na Prima Rádci nabízíme hypotéku od 1,69 procent.

>>> Hypotéky na českém trhu: Srovnání <<<

Na hypotečním trhu je rušno...

Chcete hypotéku? Banky vyrukovaly s akčními nabídkami, vyplatí se srovnání

9. Sjednat cestovní pojištění lze během pár minut i na poslední chvíli

Na pár dnů do Alp - na kolo, túru... To je teď v Česku boom. Pokud taky pojedete do zahraničí, ať už do Alp nebo kamkoliv jinam, sjednejte si cestovní pojištění. Můžete ho objednat dny až týdny dopředu nebo i v den odjezdu (respektive i z místa pobytu, máte-li možnost platit kartou přes internet), zapomenete-li na pojištění nebo jedete na poslední chvíli. Nabídky pojišťoven si můžete porovnat na Prima Rádci během několik minut a samozřejmě i sjednat.

>>> Srovnání a možnost následného sjednání cestovního pojištění <<<

Krajina v Alpách

Z túry noční můry. Bez pojistky (nejen) v Alpách hrozí vysoké úhrady

 

Jistota na dovolené je k nezaplacení Foto:

SPECIÁL: VŠE O CESTOVNÍM POJIŠTĚNÍ

  • online sjednání cestovního pojištění
  • na co si dát pozor
  • rady na cesty

 

 

 

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama