Seriály a filmy

1. února 2016 01:00

Iva Kropáčková

KALENDÁŘ spotřebitele: Tipy, co je vhodné udělat v ÚNORU

Hodně lidí musí například řešit daně, pokud chtějí ušetřit. Připravili jsme pro vás praktický PŘEHLED toho, co je vhodné udělat nebo zkontrolovat v únoru...

1. Topná sezona je v plném proudu. Zjistěte, jak můžete šetřit za energie

Během topné sezony máte šanci ušetřit značnou část peněz. A to jak snížením spotřeby díky úsporným návykům, tak správným nastavením distribuční sazby elektřiny nebo snížením plateb díky přechodu k levnějšímu dodavateli.Na Prima Rádci můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v ČR. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. Zde si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat a případně hned objednat změnu, se kterou vám zdarma pomůžeme.

>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<

Spoustu úsporných tipů na topnou sezonu najdete v tomto článku:

Pokud potřebujete poradit, jak například nastavit smlouvu s dodavatelem energií, který je pro vás nejvýhodnější, nebo jaká je pro vaši domácnost vhodná distribuční sazba, zeptejte se přímo našich odborníků v poradně nebo na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.

2. Přepočítejte si platby za energie v plánovaném tarifnímu systému

Energeetický regulační úřad připravil nový systému v účtování tarifů za elektřinu. Měl by začít platit v lednu 2017. Měl by být spravedlivější, nicméně zatím se zdá, že by domácnosti mohly platit naopak víc než dosud. Novinky ale ještě nejsou schváleny a lidé mají možnost dát zpětnou vazbu, zda a kolik by měli podle nových podmínek platit za elektřinu. Informovat tvůrce mohou v kontaktním formuláři. Jak se právě vás a vašich účtů za elektřinu dotkne nový tarifní systém byste pak měli zjistit v kalkulátoru, který připravil ERÚ na svém webu. V kalkulačce si můžete vypočítat, jak bude vypadat účet podle nových podmínek od roku 2017 v porovnání s tím, co platíte teď. A umožní vám modelovat si změnu plateb za distribuci elektřiny při změně distribučního tarifu nebo velikosti hlavního jističe. Na základě výsledku si pak můžete i upravit podmínky odběru elektřiny. Kalkulačka je dostupná zde.

Kalkulátor ERÚ, Foto: web ERÚ

3. Kotlíková dotace, dotace na zateplení či solární panely

Pokud chcete vyměnit starý kotel za nový způsob vytápění, můžete využít tzv. kotlíkovou dotaci. Ovzduší je znečištěné, v řadě případů za to můžou i staré nevyhovující kotle na uhlí či dřevo, které do roku 2022 musí z domácností zmizet úplně (resp. týká se to kotlů 1. a 2. emisní třídy). Podle odhadů jich je po republice ještě více než 350 tisíc. Pokud i vy ještě máte doma starý kotel a čeká vás jeho výměna, máte šanci získat příspěvek na jeho pořízení. V řadě krajů se přijímání žádostí už spustilo, někde začnou o trochu později a někde jsou termíny časově omezené. Teď v únoru by měli začít žádat lidé v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Možná i v Praze. Sledujte proto informace z vašeho kraje, od kdy a do kdy budete moci právě vy zažádat, informační tabulku s přehledy podle krajů najdete i zde. Podrobné informace o podávání žádostí najdete v tomto článku:

Během celého roku lze také žádat o dotaci v programu Nová zelená úsporám, která poběží kontinuálně ještě několik let. Příspěvky lze získat na zateplování či výměnu oken, stavbu nového pasivního domu či instalaci fotovoltaických panelů na střechu.

4. Zaměstnanci, dodejte svým účetním podklady pro snížení daně

Pokud pracujete jako zaměstnanci a nepodáváte si daňové přiznání z nejrůznějších důvodů sami (máte i další příjem apod.), nezapomeňte mzdové účtárně doručit do 15. února všechny potřebné doklady, které sníží daň z příjmů. Jde zejména o originál potvrzení od banky o výši zaplacených úroků z hypotéky, kterou platíte za nemovitost určenou "na bytové potřeby". Platí to i pro ty, kteří splácí úvěr ze stavebního spoření a kteří například nejen kupovali, ale i například rekonstruovali. V takovém případě lze v rámci jedné domácnosti odečíst ročně až 300 tisíc korun (max. 25 tisíc korun za každý měsíc splácení). Potvrzení většinou automaticky banky a stavební spořitelny posílají již během ledna, pokud vám nepřišlo, určitě si o něj zažádejte. Mezi další potvrzení, která byste měli doručit (platíte-li v dostatečné výši), jsou doklady o zaplaceném pojistném v rámci životního pojištění (v případě, že smlouva je uzavřena do 60 let věku a výplata je sjednána po 60 měsících a není umožněn dřívější výběr naspořených prostředků) nebo doplňkového penzijního spoření (uplatnit lze částku přesahující 12 000 korun za rok). Mezi odečitatelné položky patří například i poskytnuté dary včetně darování krve – a to jak finanční, tak materiální. Více v článku:

Dále můžete uplatnit zaplacené příspěvky v odborech nebo lze získat slevu na dani za zdravotní postižení. Pokud máte děti v předškolním zařízení, máte možnost na slevu na dani ve formě "školkovného". Potvrzení o platbách za rok 2015 vám vydají přímo ve školce. Kromě automatické slevy na vás (jako poplatníka) máte ještě nárok na daňovou slevu na děti (často ale uplatňováno již měsíčně) či manželku (s hrubým příjmem nižším než 68 tisíc korun ročně; do jeho výše se započítává peněžitá pomoc v mateřství, nezapočítává se rodičovský příspěvek). Zda potřebujete dokládat i toto potvrzení, si ověřte ve své mzdové účtárně. V případě, že podklady nedodáte svému zaměstnavateli včas, si pak můžete do 31. března 2016 podat daňové přiznání sami.

5. "Období zimních pneumatik" – Kdy hrozí sankce?

Stále platí povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Od loňského listopadu do konce dubna musí mít auto zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo se dají vzhledem ke klimatickým podmínkám čekat. Nutné zimní pneumatiky tedy nejsou vždy a všude, nicméně pokud nejste skutečně příležitostný řidič, který může své cesty během zimy plánovat podle příznivého počasí, je vhodné zimní gumy na autě mít. Pokuty i problémy s vyplacením pojistky pak řidičům hrozí jen v případě, pokud bourali při jízdě na letních gumách v době, kdy byl na silnici sníh či náledí.

6. Aktualizace autopojištění

A autopojištění ještě jednou. I letos se mají zvyšovat ceny povinného ručení. Pokud chcete dohodnout nižší cenu u své pojišťovny, nebo přejít k jiné, změny se vyplatí řešit ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny spolu se zelenou kartou. Pokud jste ji měli ve schránce v těchto dnech, je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou... Stejně tak se vyplatí jednou za rok až dva aktualizovat svoji havarijní pojistku – auto stárne a snižuje se jeho hodnota, tím pádem budete platit i nižší pojistku, ale jen tehdy, pokud si o aktualizaci smlouvy sami zažádáte. Více v článku: Jak efektivně nastavit havarijní pojištění? Tady je návod

>>> Srovnání havarijního pojištění <<< >>> Srovnání povinného ručení <<<

7. Sjednat cestovní pojištění lze během pár minut i na poslední chvíli

V některých částech republiky už dětem začaly jarní prázdniny. Další školáci se dočkají v následujících týdnech, prázdninový režim potrvá až do poloviny března. Řada z nich s rodinou vyrazila nebo vyrazí o volném týdnu lyžovat. Pokud pojedete na hory i vy, ať už do Alp, nebo kamkoliv jinam, sjednejte si cestovní pojištění. Můžete ho objednat dny až týdny dopředu nebo i v den odjezdu (respektive i z místa pobytu, máte-li možnost platit kartou přes internet), zapomenete-li na pojištění nebo jedete na poslední chvíli. Nabídky pojišťoven si můžete porovnat na Prima Rádci během několik minut a samozřejmě i sjednat.

>>> Srovnání a možnost následného sjednání cestovního pojištění <<<

SPECIÁL: VŠE O CESTOVNÍM POJIŠTĚNÍ

  • online sjednání cestovního pojištění
  • na co si dát pozor
  • rady na cesty

8. Praktické informace do mobilu

Moderní doba umožňuje najít praktické informace během několika minut a v podstatě na jakémkoliv místě. Představujeme několik mobilních aplikací, které vám pomůžou při plánování cest nebo ušetří nějakou tu korunu při tankování pohonných hmot. Jako vynikající pomůcku ve svém smartphonu oceníte i aplikaci, která vám poradí, jak poskytnout první pomoc nebo jak najít cvik, který vám pomůže zhubnout nebo skoncovat s bolestí zad...

Aplikace na plánování trasy + navigace

Aplikace s recepty a tipy, kde nakoupit čerstvé potraviny

Aplikace, kde najdete cviky na posílení svalů i hubnutí

Aplikace: Jak najít bar či restauraci v okolí místa, kde jste

Aplikace: První pomoc

Aplikace: Přehled cen pohonných hmot

Aplikace Letiště Praha: Přehled příletů, odletů, restaurace, check-in

Aplikace na hledání levných letenek

Aplikace na hledání levného ubytování po celém světě

NOVĚ NA PRIMA RÁDCI: Online poradny pro vás. Ptejte se na vše, s čím si nevíte rady v oblasti financí, přímo našich odborníků zde.

9. Zkontrolujte telefonní tarif

Zjistěte, jestli nemůžete platit míň za telefon. Srovnáním tarifů mobilních operátorů, kterých je asi 88 (3 klíčoví a spousta virtuálních), a následným sjednáním můžete ušetřit až 50 procent měsíční útraty.

>>> Srovnání mobilních tarifů <<<

10. Uvažujete o hypotéce? Úroky budou i letos výhodné

I letos má pokračovat trend "výhodných úvěrů na bydlení". Banky navíc přicházejí s akčními nabídkami. Z nich pak může vzejít velmi zajímavá hypotéka. Jak se v jejich záplavě zorientovat a vybrat správný úvěr na bydlení? Nejjednodušší řešení je online srovnání nabídek na trhu. Například na Prima Rádci nabízíme hypotéku od 1,69 procent.

>>> Hypotéky na českém trhu: Srovnání <<<

11. Začátek února – daň z nemovitosti za loňský rok

Pokud jste loni koupili či dostali nemovitost nebo na původní provedli změny, které mohou změnit výši daně, na pondělí 1. února letos vyšel poslední termín k odevzdání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí. Zhruba v květnu pak dostanete složenku a výzvu k zaplacení daně. Pokud jste nestihli přiznání podat, hrozí sankce. Ale až po pěti pracovních dnech. Při doručení přiznání do pěti dnů (tedy během prvního únorového týdne), vám úředníck pokutu odpustí. Pak se ale už počítají úroky z prodlení, které dosahují 0,05 procenta stanovené daně za každý den prodlení, maximálně ale pěti procent daně (a zároveň nejvýš 300 tisíc korun). Minimální výše penále je 500 korun.

Co všechno se mění od ledna 2016? Co bude dražší, co levnější a jaké zákonné povinnosti nás čekají? To vše ve SPECIÁLU:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 3. 2024

Berani, možná budete muset vědomě upustit od některých svých plánů a nechat vše na náhodě. Prvek neočekávaného vám může docela pomoci, takže s ním pracujte, místo abyste se ho snažili držet na uzdě. Přirozený tok událostí by vás měl dovést k větší svobodě. Používejte svou představivost, místo abyste se zcela spoléhali na mentální procesy, jako je logika.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.