Každou půjčku je potřeba důkladně zvážit

Půjčit si peníze je v současné době mimořádně jednoduché, tedy pokud nejste vedeni v registru neplatičů. Ale před tím, než si půjčku vezmete, je podle Pavla Zúbka z Komerční banky vhodné vše dobře zvážit.
Pavel Zúbek
Pavel Zúbek

Neustále na nás působí reklamy s různými půjčkami. Jak si ale půjčit chytře?

Vzít si půjčku je svobodné rozhodnutí každého, ale je dobré předem zvážit, na co půjčku chcete. Smysluplná je v každém případě půjčka na vlastní bydlení, ať už se rozhodnete stavět, koupit byt nebo dům či rekonstruovat. Své opodstatnění mají i úvěry na vybavení domácnosti nebo nákup automobilu. Vždy je důležité dobře zvážit, na co si půjčujete a jak dlouho vám daná věc bude sloužit.

Neměli by si ale lidé nejdříve zkusit půjčit od rodiny nebo známých?

To si myslím, že lidé dělají, protože takový je logický postup. V tomto případě totiž nebudete s největší pravděpodobností platit žádný úrok. Samozřejmě ale nemusí být vše jen růžové. Je totiž potřeba důkladně posoudit, zda jsou vaše rodinné vztahy natolik pevné, že unesou případnou krizovou situaci, kdy bude chtít příbuzný vrátit peníze třeba dřív a vy nebudete schopni z různých důvodů svůj duh splatit předem. Taková situace zničila nejednu rodinu.

Je tedy lepší jít do banky?

Známá banka by měla být po rodině nebo známých další volbou. Banky se ze zákona musí chovat otevřeně a mají povinnost zjistit, zda budete schopni půjčku řádně splácet. Každá banka poskytující úvěry vám dá kompletní informace o tom, jaká je u daného úvěru úroková sazba, RPSN, zda platíte nějaké další poplatky, kolik bude činit měsíční splátka a kolik nakonec celkem zaplatíte. Vše je srozumitelné a dopředu známé.

Ve vlastním zájmu dejte ruce pryč od různých pochybných inzerátů nebo podezřelých nabídek na zaručeně „výhodné půjčky“ od neznámých firem. Řada lidí se nechala nachytat a teď platí vysoké úroky nebo doplácí na sankční podmínky. V nejednom případě přišli dokonce i o střechu nad hlavou.

Ale i v případě úvěru od banky se může stát, že klient nebude schopen splácet. Co potom?

Přesně tak, nikdy nevíte, co se může stát. Proto je vhodné si sjednat i pojištění schopnosti splácet. Propuštění z práce, úraz, vážná nemoc nebo dokonce úmrtí - s tím vším je bohužel potřeba počítat. Za pojištění zaplatíte navíc jen malou částku. V případě nečekaného výpadku příjmu máte jistotu, že splácení úvěru vaši rodinu finančně nezruinuje nebo dokonce nevtáhne do exekutorského řízení.

Ovšem i v případě, že pojištění nebudete, banka společně s vámi bude hledat řešení, jak vzniklou situaci řešit. Důležité ale je, abyste s bankou komunikovali a nestrkali hlavu do písku.

 

Reklamní sdělení

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama